Şile’nin su sorununu çözecek proje son aşamada

Şile’de genellikle yaz aylarında su sorunu yaşanır. Bunun sebebi, yaz aylarında ilçeye tatilcilerin yoğun rağbet etmesi ve günübirlik ziyaretçi sayısının Şile’nin alt yapısının kaldıramayacağı seviyelere ulaşmasıdır. Ancak bu, yakında değişebilir. 2019 yılında İBB Başkanı olan Ekrem İmamoğlu, Şile’nin su sorununu çözmek için yepyeni bir projeyi hayata geçirmek üzere.

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hayata geçirilen yeni proje ile Şile’nin su sorunu çözülüyor. İBB iştiraklarından İSKİ tarafından yapımı gerçekleştirilen “İçme Suyu Arıtma Tesisi” son aşamada. Tesiste incelemelerde bulunan İBB Başkanı İmamoğlu, tesisin hayata geçmesiyle beraber Şile’nin su sorununun çözüleceğini müjdeledi.

İSKİ’nin Şile tesisi

İSKİ tarafından Şile’de inşa edilen yeni içme suyu arıtma tesisi, 20 bin metreküplük kapasiteye sahip. Yeni bir teknoloji ile organize edilen tesiste istenildiği taktirde kapasite 40 bin metreküpe çıkarılabiliyor. Tesisin 2021 yılının Mayıs veya Haziran ayında devreye alınması planlanıyor. Tesis için 20 milyon TL’lik yatırım yapıldı.

Tesisin önemli özelliklerinden biri, yeni bir filtrasyon sistemine geçilmiş olması. Membran düzeniyle, daha sağlıklı bir su elde edilmesi planlanıyor. Kış aylarında su sorunu yaşanması beklenmeyen Şile’de yaz aylarına yönelik hazırlanmak amacıyla tesiste çalışmalar devam ediyor. Özellikle yaz aylarında Şile’ye giriş çıkışın kapatılmasına bile neden olabilecek bir kalabalık, ilçeyi düzenli olarak ziyaret ediyor.