Kral Abdullah’ın hayatı

Abdullah bin Abdulaziz Al Saud (1 Ağustos 1924 – 23 Ocak 2015), 2005’ten 2015’e kadar Suudi Arabistan’ın kralıydı. Hükümdarlığı sırasında muhafazakar Selefi (Vahabi) güçler ile liberal reformcular arasındaki gerginlikler arttı. Kral kendisini göreceli olarak ılımlı olarak konumlandırırken, pek çok önemli reformu desteklemedi; Aslında, Abdullah’ın görev süresi boyunca Sauda Arabia çok sayıda insan hakları ihlaliyle suçlandı.

Erken dönem hayatı

Kral Abdullah’ın çocukluğu hakkında çok az şey biliniyor. Suudi Arabistan’ın kurucu kralı Abdulaziz bin Abdulrahman Al Saud’un (“İbn Suud” olarak da bilinir) beşinci oğlu olarak 1 Ağustos 1924’te Riyad’da doğdu. Abdullah’ın annesi Fahda bint Asi Al Shuraim, İbn Suud’un 12 yaşındaki sekizinci karısıydı. Abdullah’ın 50 ile 60 arasında kardeşi vardı.

Abdullah’ın doğumu sırasında, babası Emir Abdülaziz’in krallığı sadece Arabistan’ın kuzey ve doğu kesimlerini içeriyordu. Emir, 1928’de Mekkeli Şerif Hüseyin’i yendi ve kendisini kral ilan etti. Kraliyet ailesi 1940’a kadar oldukça fakirdi ve bu noktada Suudi petrol gelirleri artmaya başladı.

Eğitim

Abdullah’ın eğitimiyle ilgili ayrıntılar çok az, ancak resmi Suudi Bilgi Rehberi, “resmi bir din eğitimi” aldığını belirtiyor. Rehber’e göre Abdullah, resmi eğitimini kapsamlı okumayla tamamladı. Ayrıca geleneksel Arap değerlerini öğrenmek için çöl Bedevi halkıyla uzun süre yaşadı.

Kariyer

Ağustos 1962’de Prens Abdullah, Suudi Arabistan Ulusal Muhafızları’nın başına getirildi. Ulusal Muhafızların görevleri arasında kraliyet ailesi için güvenlik sağlamak, darbeleri önlemek ve Müslümanların kutsal mekanları olan Mekke ve Medine şehirlerini korumak yer alıyor. Kuvvet, 125.000 kişilik bir sürekli ordu ve 25.000 kişilik bir aşiret milisi içeriyor.

mekke

Siyasi Hayatı

Mart 1975’te Abdullah’ın üvey kardeşi Halid, başka bir üvey kardeşi Kral Faysal’ın öldürülmesi üzerine tahta çıktı. Kral Halid, Prens Abdullah’ı ikinci başbakan yardımcılığına atadı.

1982’de Halid’in ölümünden sonra taht Kral Fahd’a geçti ve Prens Abdullah bir kez daha bu kez başbakan yardımcılığına yükseltildi. Bu görevde, kralın kabinesinin toplantılarına başkanlık etti. Kral Fahd ayrıca resmi olarak Abdullah’ı Veliaht Prens olarak adlandırdı, yani taht için bir sonraki sıradaydı.

Saltanat Vekili (Naip)

Aralık 1995’te Kral Fahd, kendisini az çok aciz bırakan ve siyasi görevlerini yerine getiremeyen bir dizi felç geçirdi. Önümüzdeki dokuz yıl boyunca, Veliaht Prens Abdullah kardeşi için naiplik yaptı, ancak Fahd ve arkadaşları hala kamu politikası üzerinde önemli bir etkiye sahipti.

Suudi Arabistan Kralı

Kral Fahd 1 Ağustos 2005’te öldü ve Veliaht Prens Abdullah kral oldu ve pratikte olduğu gibi ismen de iktidarı ele geçirdi.

Köktendinci İslamcılar ile modernleşen reformcular arasında parçalanmış bir ulusu miras aldı. Köktendinciler, Amerikan birliklerinin Suudi topraklarında konuşlandırılması gibi konulardaki öfkelerini ifade etmek için bazen terörist eylemleri (bombalama ve adam kaçırma gibi) kullandılar. Modernleştiriciler, kadın haklarının artırılması, şeriata dayalı yasaların reformu ve daha fazla basın ve din özgürlüğü çağrısı yapmak için uluslararası gruplardan destek aldı ve baskılarını giderek daha fazla arttırdı.

Kral Abdullah, İslamcılara baskı yaptı ancak Suudi Arabistan’ın içinde ve dışında birçok gözlemcinin umduğu önemli reformları yapmadı.

suudi arabistan

Dış politika

Kral Abdullah kariyeri boyunca sadık bir Arap milliyetçisi olarak biliniyordu, ancak diğer ülkelere de ulaştı. Örneğin 2002’de kral bir Ortadoğu Barış Planı ortaya koydu. 2005 yılında yeniden ilgi gördü, ancak o zamandan beri zayıfladı ve henüz uygulanmadı.

Plan, 1967 öncesi sınırlara dönüş ve Filistinli mülteciler için geri dönüş hakkı talep ediyor. Karşılığında İsrail Batı Duvarı’nı ve Batı Şeria’nın bir kısmını kontrol edecek ve Arap devletlerinden tanınma alacaktı.

Kral, Suudi İslamcıları yatıştırmak için ABD – Irak Savaşında Amerikan güçlerinin Suudi Arabistan’daki üsleri kullanmasına izin vermedi.

Kişisel hayat

Kral Abdullah’ın 30’dan fazla karısı vardı ve en az 35 çocuğu vardı.

Suudi Büyükelçiliğinin Kral Resmi Biyografisine göre, Arap atları yetiştirdi ve Riyad Binicilik Kulübü’nü kurdu. Ayrıca okumayı severdi ve Riyad ve Kazablanka, Fas’ta kütüphaneler kurdu. Amerikalı amatör radyo operatörleri de Suudi kralıyla yayında sohbet etmekten keyif aldılar.

Ölüm anında kralın 18 milyar dolar olarak tahmin edilen kişisel bir serveti vardı ve bu onu dünyadaki en zengin beş kraliyet ailesi arasına soktu.

Ölüm

Kral Abdullah, 2015 yılı başında hastalandı ve hastaneye kaldırıldı. 23 Ocak’ta 90 yaşında öldü. Türkiye’de Kral Abdullah için ulusal yas ilan edildi ve bayraklar yarıya indirildi.

Mirası

Kral Abdullah’ın ölümünden sonra üvey kardeşi Salman bin Abdülaziz El Suud, Suudi Arabistan kralı oldu. Abdullah’ın mirası tartışmalı bir mirastır. 2012’de Birleşmiş Milletler, Ortadoğu’da “diyalog ve barışı” teşvik etme çabalarından dolayı ona UNESCO Altın Madalyası verdi. İnsan Hakları İzleme Örgütü de dahil olmak üzere diğer gruplar kralı mahkumlara kötü muamele de dahil olmak üzere insan hakları ihlalleri iddiasıyla eleştirdi.

Abdullah, din özgürlüğü konusundaki politikaları nedeniyle de eleştirildi. Örneğin 2012’de Suudi şair Hamza Kashgari, İslam peygamberi Muhammed’i karaladığı iddia edilen birkaç Twitter gönderisi yaptığı için tutuklandı; yaklaşık iki yıl hapis yattı. Uluslararası Af Örgütü gibi insan hakları grupları, Suudi Arabistan’ın davayı ele alma şeklini oldukça eleştirdi.