GIMP’e yazı tipleri nasıl eklenir?

Bütün gün tasarım yaptınız GIMP’in varsayılan yazı tiplerinden memnun değil misiniz? Tasarımlarınız için harika fontlar almak, endişelerinizin en küçüğü olmalıdır. Neyse ki, tercih ettiğiniz yazı tiplerini web’den indirebilir ve GIMP’e yükleyebilirsiniz.

Bu basit görevi tamamlamak için yalnızca birkaç adımı izlemeniz gerekir. GIMP’i güzel yazı tipleri için nasıl bir yuva haline getirebileceğinizi görelim. GIMP için yazı tiplerini indirebileceğiniz birçok web sitesi var. Bu dosyaları indirmek, web’den başka herhangi bir dosyayı indirmek gibidir. Mükemmel bir yazı tipi kaynağı Google Fonts‘dur. Web sitesini açtığınızda, indirebileceğiniz farklı yazı tipi ailelerinin bir listesini yükler. İndirmek üzere bir yazı tipi ailesi seçmek için üzerine tıklayın. Açılan sonraki sayfada, web sayfasının sağ üst köşesindeki Aileyi indir seçeneğine tıklayın.

google yazi tipi

ZIP dosyası bilgisayarınıza indirildikten sonra, dosyaya sağ tıklayın ve yazı tiplerini seçtiğiniz konuma çıkarmak için Tümünü Çıkar’ı seçin.

Yazı Tiplerini GIMP’e Ekleyin

İstediğiniz yazı tiplerini indirdikten sonra, GIMP’i açın ve uygulamanın üst kısmındaki Düzenle seçeneğine tıklayın. Açılır menüden Tercihler‘i seçin.

gimp ayarlar

Sonraki menüde, sol alt köşeye bakın ve listeyi genişletmek için Klasörler‘in önündeki artı işaretini (+) tıklayın.

gimp yazi tipi 1

Genişletilmiş listede ilerleyin ve Yazı Tipleri’ne tıklayın.

gimp yazi tipi 2

Sonraki menüde, o menünün üst kısmındaki Yeni klasör ekle sembolüne (klasör yolu alanının solundaki ilk sembol) tıklayın.

gimp yazi tipi 3

Ardından, indirdiğiniz yazı tipi için PC’nize göz atmak için klasör yolu alanının hemen sağındaki dosya seçiciye tıklayın.

gimp yazi tipi 4

Yazı tipi ailesini bulduğunuzda seçin. Ardından, mevcut menünün sağ alt köşesine bakın ve Tamam’ı tıklayın. Seçilen yazı tipi ailesini GIMP’e eklemek için bir kez daha Tamam’a tıklayın.

Ancak, tüm yazı tipi ailesini değil tek bir yazı tipi eklemek istiyorsanız, bu da mümkündür. Yeni çıkardığınız klasöre gidin ve açmak için üzerine çift tıklayın.

Ardından, görünen yazı tipleri listesinden tercih edilen bir yazı tipine çift tıklayın. Ardından, açılan bir sonraki menüde, bu yazı tipini PC’nize yüklemek için Yükle’ye tıklayın. Ardından, bu yazı tipini GIMP’e eklemek için yazı tipi listenizi yenileyin.

yazip tipi yukleme

GIMP’e tek bir yazı tipi eklemenin her zaman işe yaramadığını unutmayın. Bununla birlikte, tüm yazı tipi ailesini eklemek daha güvenilirdir.

Seçilen yazı tipini ekledikten sonra, Windows’a tıklayın ve GIMP’deki yazı tipi listenizi güncellemek için Yerleştirilebilir İletişim Kutularını seçin. Açılan listeye bakın ve Yazı Tipleri’ne tıklayın.

yazip tipi gimp 1

Ardından, yazı tipleri paneli yüklendikten sonra, GIMP’in yazı tiplerini güncellemek için yazı tipi listesinin altındaki yenile sembolünü tıklayın.

yazip tipi gimp 2

Beğendiğiniz yazı tiplerini ekledikten sonra, çalıştıklarından emin olmak için tasarımınızda bunları test edebilirsiniz.

GIMP Yazı Tiplerini İndirebileceğiniz Diğer Kaynaklar

Google Yazı Tiplerini kullanmanın yanı sıra, GIMP için yazı tiplerini indirmek için göz atabileceğiniz başka kaynaklar da vardır. Aşağıda bunlardan bazılarına bir göz atın:

Piyasada mevcut birçok kaynak varken, GIMP tasarımlarınız için yazı tiplerini almak basittir. Bu yazı tipi web sitelerinin çoğu ücretsiz ve güzel yazı tipleri de sunar. Bu, istediğiniz kadar yazı tipi indirebileceğiniz ve denemeye başlayabileceğiniz anlamına gelir.

GIMP’e Eklenen Yazı Tiplerini Kaldırma

GIMP’e eklediğiniz yazı tiplerini kaldırmak, onları eklemek kadar kolaydır. Tek yapmanız gereken, GIMP’e eklediğiniz yazı tipi klasörlerini kaldırmak ve ardından GIMP’in yazı tiplerini yenilemek. Bununla birlikte, ilgili yazı tiplerini GIMP’den kaldırmamak için bunu yaparken dikkatli olmanız gerekir.