ABD’de esrar içmenin yasal olduğu eyaletler

2021 itibariyle, Amerika Birleşik Devletleri’nde 11 eyalette eğlence amaçlı marihuana kullanımı yasaldır. Bunlar, esrarın bir şekilde kullanılmasına izin veren 33 eyalet arasındadır; diğerlerinin çoğu maddenin tıbbi amaçlarla kullanılmasına izin verir. Eğlence amaçlı kullanımın yasal olduğu 11 eyalet, bu konuda en kapsamlı yasalara sahiptir.

Esrar kullanımının yasal olduğu eyaletlerin listesi, küçük miktarlarda marihuana bulundurmayı suç olmaktan çıkaran veya tıbbi amaçlar için esrar kullanımına izin veren eyaletleri içermezler.

ABD’de büyüyen ve gelişen esrar sektörü

Esrar yetiştirmenin ve satmanın federal yasalara göre yasadışı olduğunu belirtmek de önemlidir, ancak bu kural ABD başsavcısı tarafından uygulanmaz. Bu uygulama, yönetimi küçük uyuşturucu suçlarını suç olmaktan çıkarmak ve ayrıca eyaletlere tıbbi ve eğlence amaçlı esrar kullanımına izin verip vermediklerine karar verme yetkisi vermek isteyen dönemin başkanı Barack Obama’nın başkanlığında başladı.

Dönemin başkanı Donald Trump’ın ilk başsavcısı Jeff Sessions, politikayı resmen tersine çevirdi, ancak her iki taraftaki milletvekilleri Sessions’ın hareketine karşı çıktığı için 2020’nin başlarından itibaren fiiliyatta önemli bir değişiklik yaşanmadı. Eyalet hukuku aşağıda listelenen durumlarda resmi olarak federal hukukun önüne geçmese de, federal hükümet federal kanunun uygulanmasında kenara çekildiği sürece fiilen hüküm sürmektedir.

ABD’de esrar kullanmanın yasal olduğu eyaletler

1. Alaska

Alaska, Şubat 2015’te eğlence amaçlı esrar kullanımına izin veren üçüncü eyalet oldu. Alaska’da esrarın yasallaştırılması, Kasım 2014’te yapılan bir referandumda, seçmenlerin %53,23’ü maddenin özel yerlerde kullanımına izin verme hareketini destekledi. Bununla birlikte, halka açık yerlerde esrar içmek, 100$’lık mütevazı bir para cezası ile cezalandırılır.

Alaska’da özel yerlerde esrar kullanımı, ilk olarak 1975’te eyalet Yüksek Mahkemesi, küçük miktarlarda maddeye sahip olmanın eyalet anayasasının mahremiyet hakkı garantisi altında korunduğuna karar verdiğinde bir hak olarak ilan edildi. Alaska eyalet yasalarına göre, 21 yaş ve üstü yetişkinler bir ons marihuana taşıyabilir ve altı bitkiye sahip olabilir.

2. California

California eyaleti milletvekilleri, Kasım 2016’da Proposition 64’ün geçişi ile esrarın eğlence amaçlı kullanımını yasallaştırdı ve onu esrarı yasallaştıran en büyük eyalet haline getirdi. Tedbir yasama organının %57,13’ünün desteğine sahipti. Esrar satışı 2018’de yasal hale geldi.

3. Colorado

Colorado’daki oylama girişimine Amendment 64 adı verildi. Öneri, 6 Kasım 2012’de o eyaletteki seçmenlerin %55,32’sinin desteğiyle 2012’de kabul edildi. Colorado ve Washington, maddenin eğlence amaçlı kullanımını yasallaştıran ilk eyaletlerdi. Eyalet anayasasında yapılan değişiklik, 21 yaşın üzerindeki herhangi bir kişinin bir ons (28,5 gram) esrar bulundurmasına izin veriyor.

Eyalet sakinleri, değişiklik kapsamında az sayıda kenevir bitkisi de yetiştirebilirler. Kamusal alanda esrar içmek yasadışıdır. Ayrıca, bireyler maddeyi Colorado’da satamazlar. Esrar, içki satan birçok eyalette bulunanlara benzer şekilde yalnızca devlet lisanslı mağazalarda satılmak üzere yasaldır. Bir Demokrat olan Colorado valisi John Hickenlooper, 10 Aralık 2012’de eyaletinde esrarın yasal olduğunu resmen ilan etti.

4. Illinois

Eyalet Genel Kurulu, 31 Mayıs 2019’da Illinois Kenevir Yönetmeliği ve Vergi Yasasını kabul etti ve 25 Haziran’da Vali JB Pritzker tarafından imzalandı. Yasa 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girdi. Illinois’de ikamet edenlerin en az 21 yaşında olmasına izin veriyor 30 grama kadar esrar bulundurmak. Yerleşik olmayanlar için sınır 15 gramdır.

5. Maine

Seçmenler, 2016 referandumunda Esrar Yasallaştırma Yasasını onayladı. Bireyler 71 gram kenevire, üç olgun bitkiye, 12 olgunlaşmamış bitkiye ve sınırsız sayıda fideye sahip olabilir. Ancak eyalet, uyuşturucuyu satmak için ticari lisanslar vermeye başlamadı çünkü eyalet milletvekilleri endüstrinin nasıl düzenleneceği konusunda anlaşamadılar.

6. Massachusetts

Seçmenler, eğlence amaçlı marihuanayı Kasım 2016’da yasallaştırdı. Bireyler, bir ons esrar bulundurabilir ve evlerinde altı bitki yetiştirebilir. Birden fazla yetişkinin bulunduğu evler 12 bitkiye kadar yetiştirebilir. Pot kilitli olmalı ve arabalarda görünmemelidir ve araba kullanırken veya halka açık yerlerde içmek yasa dışıdır. Eyaletin Kenevir Danışma Kurulu düzenlemeler üzerinde çalışmaya devam ediyor ancak bildirildiğine göre, diğer eyaletlerin aksine maddenin perakende satış alanlarında kullanımına izin vermeyi planlıyor.

7. Michigan

Seçmenler, Kasım 2018’de esrarın eğlence amaçlı kullanımını yasallaştırdı. Michigan Düzenleme ve Vergilendirme Esrar Yasası, bireylerin evlerinin dışında 2,5 ons ve evlerinin içinde 10 ons esrar bulundurmalarına izin veriyor. Hane başına 12 bitkiye kadar izin verilmektedir. Lisanslı perakende işletmeleri 150 bitkiye kadar satış yapabilir.

8. Nevada

Seçmenler 2016 seçimlerinde 2. soruyu geçerek eğlence amaçlı marihuanayı 2017 itibariyle yasal hale getirdi. 21 yaş ve üstü yetişkinler, bir ons esrar ve sekizde bir ons konsantre olabilir. Kamusal alanda tüketimi 600 dolar para cezası ile cezalandırılır. Tedbir seçmenlerin %54,47’sinden destek aldı.

9. Oregon

Oregon, Temmuz 2015’te esrarın eğlence amaçlı kullanımına izin veren dördüncü eyalet oldu. Oregon’da esrarın yasallaştırılması, seçmenlerin %56.11’inin hareketi desteklediği Kasım 2014’te yapılan oylama ile geldi. Oregonluların halka açık yerlerde bir ons’a kadar ve evlerinde sekiz ons kadar marihuanaya sahip olmasına izin verildi. Ayrıca evlerinde dört bitki yetiştirmelerine izin verilir.

10. Vermont

Eyalet yasama organı Ocak 2018’de HB511’i kabul etti ve bir bireyin bir ons kenevir ve iki bitkiye sahip olmasına izin verdi. Ticari satışlara izin verilmez. Yasa 1 Temmuz 2018’de yürürlüğe girdi.

11. Washington

Washington’da onaylanan karar Initiative 502 olarak adlandırıldı. 21 yaş ve üzerindeki eyalet sakinlerinin eğlence amaçlı kullanım için bir ons esrar bulundurmalarına izin vermesi açısından Colorado’nun Amendment 64’e çok benziyordu. Önlem 2012’de eyaletteki seçmenlerin %55,7’sinin desteğiyle kabul edildi. Washington oylaması ayrıca yetiştiriciler, işleyiciler ve perakendecilere uygulanan önemli vergi oranlarını yürürlüğe koydu. Eğlence amaçlı esrar üzerindeki vergi oranı her aşamada yüzde 25’tir ve gelir eyalet kasasına gitmektedir.

Columbia Bölgesi

Washington, DC, 2015 yılının Şubat ayında esrarın eğlence amaçlı kullanımını yasallaştırdı. Tedbir, Kasım 2014’te yapılan bir oylama girişiminde seçmenlerin %64,87’si tarafından desteklendi. Ülkenin başkentindeyseniz, iki ons marihuana ve evinizde altı kadar bitki yetiştirebilirsiniz. Ayrıca bir arkadaşınıza bir ons esrar hediye edebilirsiniz.