Kot pantolonların geçmişi

Kot pantolonlar inkar edilemez bir şekilde modadır, ancak bu her zaman böyle değildi. Aslında, kot pantolonlar kesinlikle iniş çıkışları olan ve zaman içinde önemli ölçüde gelişen bir moda ürünüdür. Emekçiler için iş kıyafeti olarak ortaya çıkan kotların kökeninden Amerika’da ve dünya çapında kadın ve erkek gardıroplarında bir numaralı moda eseri olma statüsüne kadar, yıllar boyunca kot pantolonun tarihine bir göz atmak için okumaya devam edin.

1800’lerin sonlarında, tipik olarak erkek işçiler tarafından giyilen ve başlangıçta “bel tulumları” olarak adlandırılan denim pantolonlar, kaba ve tulum gibi iş kıyafeti olarak oldukça yaygındı. Ancak iş adamı Levi Strauss’a fikrinin patentini almak için mali destek arayışıyla yaklaşan kişi Jacob Davis adında mütevazı bir terziydi. Bu beyin fırtınası da neydi? Daha dayanıklı hale getirmek için kot pantolonların ceplerine ve düğmelerine metal perçinler eklenmesi ile devam etti. Böylece, 20 Mayıs 1873’te, şimdi bildiğimiz şekliyle ilk kot pantolon doğdu.

1920’lerde ve 1930’larda kotlar, Amerika Birleşik Devletleri’nde, ağır aşınma ve yıpranmaya dayanabilecek sağlam giysilere ihtiyaç duyan madenciler, kovboylar ve diğer erkek işçiler tarafından giyilen popüler Batı kıyafeti haline geldi. 1936’da Levi Strauss, kot pantolonun arka cebine kendi imzası olan kırmızı bayrağını ekleyerek, onu marka etiketi olan ilk giysi haline getirdi. Ayrıca 1930’larda, Vogue dergisinin kapağında ilk kot modelini öne çıkarması, kot pantolonun kadınlar için bir moda ifadesi olabileceğini ve sadece çalışan erkekler için pratik kıyafetler olarak ayrılmadığını ima etti.

Gençler, 1950’lerde Hollywood filmlerinde kotları popüler yaparak kucakladılar. James Dean ve Marlon Brando gibi pop kültürü “kötü çocuklar”, kot giyerek filmlerinde kot pantolonları popüler hale getirdi. Bu, Amerika’daki bazı devlet okullarında çok kışkırtıcı olduğu için kot pantolonun yasaklanmasına yol açtı.

Hafif yıkama, paça katlamalı kot stilleri ve siyah kotlar erkekler arasında hüküm süren kot trendleriydi ve popüler markalar arasında Levi’s, Lee Cooper ve Wrangler kot pantolonlar vardı. Düşündüğünüzün aksine, 1950’lerde kadınlar nadiren kot giyerlerdi.

1960’lar hippi çağının başlangıcını başlattı. Amerikan kültürünü sarsan genç, özgür aşk hareketi, daha yapılandırılmış giysilerden özgürlüğü temsil ettiği görülen gündelik mavi jean’i kucakladı. Bu on yıllık yaratıcı ifadede, kot pantolonunuzu kişiselleştirmek harika kabul edildi. Nakış, parlak renkler, taş yıkama, yapay elmaslar ve yamalar, zamanın hip jean trendlerinden sadece birkaçıdır. Popüler kesimler arasında çan altı işaret fişekleri ve alçak kalçalar vardı. Double denim ayrıca 1960’larda bir moda trendi olarak ilk gerçek görünümünü yaptı ve jean ceketler standart hippi kıyafeti haline geldi ve genellikle dikili etiketlerle süslendi.

1960’larda başlayan karşı kültür denim trendi 1970’lerde devam ederken, bu on yılda denim aynı zamanda taze, sağlıklı, tamamen Amerikan cinselliğini sembolize etmeye başladı. Bu, Charlie’nin Melekleri oyuncusu Farrah Fawcett ve model Lauren Hutton gibi on yılın sağlıklı görünen seks sembollerinde somutlaştırıldı. Bu arada denim etekler ve denim yelekler de 70’lerin popüler moda ürünleri oldu.

calvin klein kot
Fotoğraf lisansı: Calvin Klein - Brooke Shields 1980'lerin Calvin Klein reklamı.

1980’ler, tasarımcı kotunun gerçekten doğduğu on yıldır. 15 yaşındaki Brooke Shields, Calvin Klein reklamında “Benim ve Calvins’im arasına hiçbir şey girmez” diyerek başrol oynadı ve kotu her moda tasarımcısının zihninde ön plana çıkardı. Tasarımcı kotlar, popüler kültürde gerçek bir statü sembolü haline geldi ve Calvin Klein, Jordache ve Gloria Vanderbilt gibi markalar dönemin kızları ve erkekleri tarafından en çok beğenilenler arasındaydı.

Taşlı yıkama, asitle yıkama ve yırtık kotlar, bu on yılın en çok arzu edilen görünümlerinden bazılarıydı. Erkekler bile bu on yılda tasarımcı denim trendine dahil oldu ve kot reklamlarında daha fazla görünmeye başladı.

Denim modası, 1990’larda modada grunge çağı başladığında yeniden değişti. Bu on yılda, kot pantolon, huysuz, gündelik bir stille ilgili hale geldi. Birden çok cepli ve çıkıntılı kot pantolonlar ve baştan ayağa kot takımları, en trend görünümler arasındaydı. genç kadınlar arasında popüler olan denim tulumlar ve kısa giysilerdi. Erkekler için hip hop’un yükselişi bol kot pantolonların popülaritesini de beraberinde getirdi.

2000’lerin başında, Britney Spears ve Christina Aguilera gibi pop yıldızları ultra düşük kot pantolonu popüler hale getirdi. Denim aynı zamanda bir kez daha moda haline geldi ve hatta ofise gitmek için giyilecek uygun bir kıyafet haline geldi. Flare ve boot cut denim, 2000’li yılların başındaki en popüler kesimler arasındaydı ve çeşitli yıkamalarla geldi.

Ancak on yılın en büyük denim tarzı hikayesi, denim streç teknolojisindeki yeniliklerin bir sonucu olarak, skinny jean’in yeniden canlanmasıyla 2000’lerin ortalarından sonlarına kadar başladı. Aniden herkes çalışmak için, hafta sonları ve dışarı çıkma geceleri için sıska, legging tarzı kot pantolonlar giymeye başladı. 2000’li yıllarda premium markalara ilgi arttı.

Kadınlar için erkek kot pantolon da 2000’li yıllarda sıcak bir moda trendi haline geldi. Günümüzde denim modasındaki trend çeşitliliğe yöneliktir, ancak kadınlar için daha ince stiller bir marjla en popüler olmaya devam etse de ve günlük veya şık bir pantolon olarak çok yönlülüğü nedeniyle çoğu kadın için modanın temel dayanağıdır.

Düz paçalı kot pantolonlar, stil blogcularının ve moda blogcularının etkisiyle son birkaç yılda kadınlar için bir başka popüler denim trendi. Yüksek belli kotlar, kadınların çok sevdiği, son yılların bir diğer popüler denim trendi. Bu tarz özellikle kıvrımlı figürler için gurur verici ve hem sokak stili blog yazarları hem de ünlüler tarafından benimsendi.

Denim tulumlar gibi diğer vintage esintili jean trendleri, son on yılda olmazsa olmaz moda ürünleri haline geldi ve konser ve müzik festivallerinde giymek için popüler bir seçim oldu. Rahat kotlar, sofistike koyu renkli kotlar üzerinde hafif aşınmış dizlerden genç denim severler için ultra parçalanmış kot stillerine kadar her yaştan kadın arasında da bir kot trendi olarak ortaya çıkıyor.