Kot pantolonlar ne sıklıkla yıkanmalı?

Bazı giyim eşyaları (örneğin, iç çamaşırı ve spor kıyafetleri) bir kullanımdan sonra açıkça yıkanmaya ihtiyaç duyarken, diğer ürünler biraz daha az yıkanır. Bununla birlikte, temizlik söz konusu olduğunda, kot muhtemelen en çelişkili bilgilerin dolandığı kıyafettir. Çoğumuz iyi bir kot pantolonu severiz, ancak onları ne sıklıkla yıkamanız veya yıkamamanız gerektiği konusunda asla hemfikir olamayız.

Ciddi denim meraklılarıyla konuşursanız, size kotlarınızı asla yıkamamanızı söylerler ki bu şüpheli bir tavsiye gibi görünüyor. Ancak denim kot pantolonları geç yıkamanızın nedeni anlaşılabilir: Çevre için daha iyidir, kotların daha uzun süre daha yeni görünmesini sağlar ve belki de en önemlisi, çamaşır miktarını azaltır (bu, çamaşır makinesi olmayanlar için bir lükstür).

Peki kotlarınızı gerçekten ne sıklıkla yıkamanız gerekiyor? Kot pantolonun eskimesi ile birlikte güzelleşen bir şarap gibi olduğu doğru mu?

Denim, ortalama bir tişörtünüzden daha kalın bir malzemeye sahiptir. Yıkamalar arasında yaklaşık 5 ya da daha fazla giyilebilir. Ya da kotlarınız istenmeyen bir koku yaymaya başlayana kadar giyebilirsiniz. Bu sırada kokuları gidermek ve taze, temiz bir çamaşır kokusu eklemek için kotlarınızı bir kumaş temizleyiciyle tazeleyebilirsiniz.

İnsanlar kotlarını çok sık yıkama hatasına düşüyorlar. Bunları ne kadar az yıkarsanız o kadar iyidir, özellikle de elastanlı (streç) denimleri. Kotunuzu yıkadığınızda, onu dövüyorsunuz ve her döngüde kumaşı parçalanıyor. Ne yaparsanız yapın, kotları sıcak suda yıkamayın ve asla, asla kurutucuya koymayın. Özellikle de en sevdiğiniz esnek ürünleriniz. Onları sıska ihtişamlarına geri döndürdüğünüzü düşünseniz de, aslında yaptığınız şey fabrikasyonu yok etmek ve onlara erken bir mezar tarihi vermektir. Bu aynı zamanda kotların esnemesi yok eder ve sarkık popoya sahip olursunuz veya onları sürekli yukarı çekmeniz gerekir.

Su, kotlarınızı yıkadıkça kotunuzun görünümü üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Kotunuzun görünümünü korumaya çalışıyorsanız, onları sadece kokmaya başladığında yıkamalısınız. Kulağa iğrenç geldiğini biliyorum ama kot pantolonu giydikten sonra üzerine yapışan mikroplar (deri hücreleri, doğal yağlar vb.) zararsızdır ve sık sık yıkamayı gereksiz kılar.

Denim yıkamanın miktarı, temizlediğiniz kotun türüne bağlıdır. Ham denim ve sanfized denim, ilk temizlemeden önce üç ila dört ay giyilerek yalnızca kuru temizleme yapılmalıdır. Taşlanmış veya asitle yıkanmış olanlar da dahil olmak üzere klasik kot pantolonlarınıza gelince, yaklaşık beş kez giydikten sonra soğuk suyla yıkamanızı ve havada kurutmanızı tavsiye ederiz. Genellikle spandeks, likra veya poli-pamuk elyaflarla karıştırılmış harmanlanmış kot pantolonlar ise genişleyip şekillerini kaybettiklerinde hemen yıkamanızı tavsiye ederiz.

Kotları yıkma döngüsüne zamansal olarak bakarsak altı haftada bir yıkamalısın. Onları daha fazla yıkamak onları daha çabuk yıpratır ve bir yıl içinde yeni bir çift almanız gerekir. Vücudunuzun kimyası kotunuzu iki gün sonra kokutuyorsa, katlayın ve bir gece buzluğa koyun. Arkadaşlarımdan biri modayı çok seviyor ve garajında ​​pantolonu için ayrı bir dondurucu var. Çamaşır makinesine atmadan sekiz ay geçireceğini söyledi!

Kotlarınızı yıkamanın bir kuralı var: Kotlarınızı en iyi şekil, kalite ve renkte tutmak için mümkün olduğunca nadiren yıkayın. Bu özellikle güzel görünümünü ve kişiliğini yıkayarak değil giyerek alan kuru denim söz konusu olduğunda geçerlidir. Kotlarınızı yıkarken, her 5 giyimde (ters yüz edilerek) yıkamanızı tavsiye ederim. Bu şekilde, toplanmış bakterileri ortadan kaldıracak, ancak kotunuza mümkün olduğunca en az zararı vereceksiniz. Yıkamalar arasında, ılık, ıslak bir bezle leke temizliği yaparak lekeleri çıkarın. Kotlarınızı dışarıya asarak istenmeyen kokular giderilebilir.

Kotlarınızın şık ve formda kalmasını istiyorsanız, kokmadıkça veya belirgin bir leke olmadıkça yıkamayın (örneğin üzerine kırmızı şarap dökülürse). Yuck faktörü bir yana, mikrobiyologlar kotunuzu yıkamamanın herhangi bir sağlık riski oluşturmadığını söylüyor. Aslında, Alberta Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, 15 ay boyunca yıkanmadan kot giydikten sonra bile (evet, 15!), Bakteri sayısının şaşırtıcı derecede düşük olduğunu kanıtladı (çoğunlukla normal cilt florası ve E. coli veya diğer dışkı bakterileri).

Bununla birlikte, kotunuza özen göstermek ve yıkamalar arasındaki süreyi uzatmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Birincisi ve en önemlisi, “Bırakın nefes alsınlar!” Kot pantolonlar genellikle kokuya neden olan bakteriler yüzünden kirli olmasa da kirli kokuyor. Sarılmış veya katlanmış bir çekmecede saklamak yerine, dolabınıza kemer halkalarından asın. Bu, kotları havalandırabilmeleri için açar. Kotlarınız yıkanmaya tam olarak hazır değilse ancak yenilenmesi gerekiyorsa, hızlı bir Febreze püskürtmesi ile üzerlerine vurun.

Kot pantolonları temizlemek için dondurmaya gelince, kotlarınızı dondurucuda saklamak onları bakterileri öldürecek kadar soğutmazken, onları biraz ferahlatır (ve daha sıcak bir günde harika hisseder). Sonunda kotunuzu yıkadığınızda, bakım etiketine dikkat edin! Kotun kumaş içeriği, kotların nasıl yıkanması gerektiğini belirler. Kot pantolonunuzu ters çevirmek ve yüksek kaliteli bir deterjanla soğuk suda yıkamak her zaman iyi bir uygulamadır.