Arkadaşlık neden önemlidir?

Arkadaşlar bize meydan okuyabilir, kafamızı karıştırabilir ve bazen neden rahatsız ettiğimizi merak edebiliriz. Ancak sağlığımız için doğru beslenmek ve egzersiz yapmak kadar arkadaşlık da önemlidir. Dahası, arkadaşlıklar hayatımızın her yılı boyunca büyümemize yardımcı olur.

Okulda tanıştığımız arkadaşlar bize nasıl sabırlı olunacağını, sıramızı beklemeyi, ulaşmayı ve yeni hobiler denemeyi öğretir. Genç yetişkinliğe geçtiğimizde, sorumluluk alma, bir kariyer yolu bulma ve mentor olarak insanları arama hakkında daha fazla şey öğreniriz.

40’lı yaşlarımıza ve ötesine geçerken, hayattaki iniş ve çıkışları atlatmayı öğreniyoruz ve bir kez daha arkadaşlar büyümemiz için bir ses tahtası ve yer sağlıyor. Arkadaşlık, tüm ilişkilerimizde başarımızın anahtarıdır ve hayatımızda bir amaç duygusu yaratabilir.

Arkadaşlar Hemen Herkesle Etkileşim Kurmamıza Yardımcı Olur

Arkadaş olarak hayatımıza getirdiğimiz insanlar bize nasıl affedeceğimizi, güleceğimizi ve nasıl sohbet edeceğimizi gösterecek. Evliliğimizden iş arkadaşlarımıza kadar her türlü ilişkinin temel bileşenleri, arkadaşlık üzerine kuruludur. Bizden zıt olan veya farklı bir dünya görüşünü paylaşan arkadaşlarımız sayesinde insanlarla nasıl etkileşim kuracağımızı öğreniyoruz.

Başkalarıyla sadece konuşmuyoruz, onlardan öğreniyoruz. Yeni tanıdıklarla tanışma ve onları neyin tetiklediğini bulma sürecini anlıyoruz. Bu insanlar, tamamen kendimiz olmamız için güvenli bir duygusal alan sağlarken, bizi rahatlık alanlarımızdan çıkarmaya yardımcı olurlar.

Arkadaşlar Bizi Zihinsel ve Fiziksel Olarak Güçlü Tutuyor

Arkadaşlığın en çok gözden kaçan faydalarından biri, zihnimizi ve bedenimizi güçlü tutmaya yardımcı olmasıdır. Aslında, iyi beslenmek ve formda kalmak kadar fiziksel sağlığımız için de önemlidir. Yakın tarihli bir Harvard araştırması, hayatımızda sağlam arkadaşlıklara sahip olmanın beyin sağlığını geliştirmeye bile yardımcı olduğu sonucuna vardı.

Arkadaşlar, stresle başa çıkmamıza, bizi güçlü tutan daha iyi yaşam tarzı seçimleri yapmamıza ve sağlık sorunları ve hastalıklardan daha hızlı kurtulmamıza yardımcı olur.

Arkadaşlık, ruh sağlığımız için de aynı derecede önemlidir. Hatta bir çalışma, pozitif arkadaşlarla zaman geçirmenin aslında bakış açımızı daha iyi hale getirdiğini öne sürdü. Bu, mutlu insanlarla zaman geçirmeyi seçtiğimizde daha mutlu olduğumuz anlamına gelir. (O zehirli dostluğu geride bırakmak için daha fazla neden.)

Arkadaşlar Yalnız Zamanlarda Hava Koşullarında Bize Yardım Eder

Arkadaşlar yalnızlığı tamamen iyileştirmez (bu yaygın bir efsanedir), ancak yalnız zamanlarda bize yardımcı olurlar. İyiliği nasıl kabul edeceğimizi ve ayrıca yardıma ihtiyacımız olduğunda bize ulaşmayı öğreniriz. Arkadaşsız olabileceğimiz o acı zamanlar, hayatımıza giren ve çıkan dostlukları takdir etmemize de yardımcı olur.

Sürekli bir arkadaş akışına sahip olmak, bazı arkadaşlıkların sonsuza kadar sürmeyeceğini, ancak her birinin özel bir şeyler getirdiğini bilmemizi sağlar. Kendimiz ve sizi tanıyan ve anlayan bir kişiye sahip olmanın ne kadar önemli olduğu hakkında daha fazla şey öğreniyoruz. Yalnızlıktan çıkmanın anahtarı budur.

Arkadaşlar Hayatımızın Kalitesini Artırır

Arkadaşlar değer sistemimizi değiştirebilir, böylece hayatımıza daha fazla anlam katmayı öğrenebiliriz. Arkadaşlarla vakit geçirirken, hayatımızı harika sohbet, içten ilgi ve destekle doldurur ve yüksek sesle eğlenerek güleriz. Zor zamanlara düştüğümüzde, arkadaşlar olayları bir perspektife oturtmak ve bize yardım etmek için orada olurlar. Başarılı olduğumuzda, onlar bizimle mutlu olurlar. Hayatımızdaki gerçekçi, pozitif insanlarla, minnettarlık konusunda daha dikkatli olacağız ve başkaları için güzel şeyler yapacağız. Sadece sağlıklı arkadaşlıklarımız olduğunda yaşamıyoruz, aynı zamanda gelişiyoruz.