Ayakkabı için ayaklarınızı nasıl ölçersiniz?

Muhtemelen ayakkabı numaranızı biliyorsunuz ya da en azından bildiğinizi sanıyorsunuz. Ayak ölçünüz zamanla ve hatta günün saatiyle değişebilir. Yanlış beden ayakkabı giymek su toplamasına, sıyrıklara, ağrıya, uzun süreli yaralanmalara ve hatta sırt sorunlarına neden olabilir. Elbette, bunları mağazada deneyebilirsiniz, ancak ölçümler olmadan, satın aldığınızdan daha büyük veya daha küçük bir ayakkabı düşünmeniz gerektiğini bile fark etmeyebilirsiniz. Ayrıca, birçok harika stil çevrimiçi olarak mevcuttur, ancak elbette satın almadan önce deneyemezsiniz. Tüm bunlar, doğru bir ayak ölçüsü ölçümü almayı her zamankinden daha önemli hale getiriyor.

Evde ayakkabı numaranızı bulmak zor değil. Aslında herhangi bir özel ekipman kullanmadan ayaklarınızı ölçmek çok kolaydır. Ardından, uygun bir uyum bulmak için sonucu bir üreticinin ölçü tablosuna uygulamanız yeterlidir. Yine de unutmayın: Ayaklar üç boyutludur ve çoğu boyut çizelgesi bu boyutlardan yalnızca ikisini açıklar. Sonunda, ayakkabıları deneyene ve biraz yürümene kadar tam olarak ihtiyacınız olan bedene sahip olup olmadığınızı bilemeyeceksiniz.

Evde ayakkabı bedeninizi bulmak zor değil. Aslında herhangi bir özel ekipman kullanmadan ayaklarınızı ölçmek çok kolaydır. Ardından, uygun bir uyum bulmak için sonucu bir üreticinin beden tablosuna uygulamanız yeterlidir. Yine de unutmayın: Ayaklar üç boyutludur ve çoğu boyut çizelgesi bu boyutlardan yalnızca ikisini açıklar. Sonunda, ayakkabıları deneyene ve biraz yürüyene kadar tam olarak ihtiyacınız olan bedene sahip olup olmadığınızı bilemeyeceksiniz.

Gerekli malzemeler

Doğru bir ayakkabı boyutu ölçümü elde etmek için özel bir şeye ihtiyacınız olmayacak, sadece aşağıdakilere sahip olmanız yeterli:

 • Bir sandalye
 • Çorap
 • Ayağınızdan daha büyük iki kağıt parçası
 • Kurşun kalem, tükenmez kalem veya keçeli kalem
 • Bant
 • Bir cetvel veya ölçüm bandı

Ayakkabı numarası nasıl ölçülür?

Satın aldığınız ayakkabılarla giymeyi planladığınız çoraplara benzer bir çift çorap giyin. Sonra:

 1. Kağıdı zemine bantlayın.
 2. Sandalyeye oturun ve bir ayağınızı sıkıca yere koyun, bacağınızı hafifçe öne doğru bükün, böylece kaval kemiğiniz bileğinizin hemen önünde olsun.
 3. Kalemi kağıda dik tutarak ayağınızın ana hatlarını çizin. Açılı tutmayın: Sonunda ayağınızın altını takip edeceksiniz ve yanlış bir ölçüm alacaksınız. İz sürerken kalemin ayağınıza sıkıca oturduğundan emin olun.
 4. Ayaklarınızın en geniş ve en uzun kısımlarını işaretlemek için kaleminizi kullanın.
 5. Diğer ayak için aynı işlemleri tekrarlayın. (Çoğu insanın ayağı biraz farklı uzunluk ve genişliktedir. Bazı insanlar için bu fark yarım veya tam ayakkabı boyutu olabilir.)

Ayaklarınızın Uzunluğunu Ölçün

Ayak izinizin uzunluğunu ölçmek için bir cetvel kullanın. Cetvelinizde bulabileceğiniz en yakın işareti bulun. Çok fazla yukarı veya aşağı yuvarlamayın. Ölçümü yazın ve diğer ayağınızı ölçün.

Ayaklarınızın Genişliğini Ölçün

Ayakkabı numarası sadece bir ölçüdür; genişlik de önemli bir faktördür. Genişlikler bedenden bedene biraz farklılık gösterse de sayısal ayakkabı bedenleri gerçekten sadece ayağın uzunluğuna hitap eder.

Konforlu ayakkabılar bulmak söz konusu olduğunda ayakkabı genişliğinizi bilmek bir dünya fark yaratabilir. Pek çok insan dar veya geniş ayakkabılara ihtiyaç duyar, bu nedenle bu adım son adım kadar önemlidir. Bir ayakkabının genişliği, ayakkabının sayısal boyutundan sonra gelen bir harfle belirtilir (örneğin, “7B”). Ayakkabı bedenleri gibi, kadın ve erkek genişlik tanımları farklıdır. İzlerde ayaklarınızın en geniş kısımlarını ölçmek için bir cetvel kullanın.

Ayak ölçülerini hesaplama

Ayakkabı bedeninizi belirlemek için ölçümlerinizin en büyüğünü kullanın. Örneğin, sol ayağınız 50 mm daha uzunsa, sol ayağınızın uzunluk ölçümünü kullanın. Sağ ayağınız biraz daha genişse, bu sayıyı genişliğiniz olarak kullanın.

Uzunluk ve genişliğe sahip olduktan sonra, bu sayıların her birinden 46 mm çıkarın. Bu, ayağınızla kalemin oluşturduğu çizgi arasındaki küçük boşluğu hesaba katmak içindir. Bu son sayılar gerçek ayak ölçümlerinizdir. Ardından ayakkabı ölçü tablolarına bakın. Tabloları kullanarak ölçümlerinizi uygun boyut ve genişliğe dönüştürün.

Ek olarak, satın alacağınız ayakkabının üreticisinin beden çizelgelerine göz atmak iyi bir fikirdir. Bunları genellikle üreticinin veya perakendecinin sitesinde bulabilirsiniz.