Çin Halk Cumhuriyeti’ne yollanan tren Maltepe’den dönmüş

İstanbul’dan Çin Halk Cumhuriyeti’ne büyük bir törenin ardından dün yola çıkarılan trenin üzerindeki pankartlar sökülerek Maltepe’den geri döndürüldüğü açıklandı. Trenle ilgili gelişmeyi Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) duyurdu. Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu katılmış ve tren için “ilk ihracat treni” ifadeleri kullanılmıştı.

Marmaray Kazlıçeşme istasyonunda yapılan görkemli bir törenle yola çıkarılan “ilk ihracat treni,” sendikanın açıklamasına göre Maltepe’den ileriye gidemedi. Törende konuşan Bakan Karaismailoğlu, “İlk trenimizdeki 42 konteynerin içerisinde Çin’e beyaz eşya taşıması yapacağız. Trenimiz, 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek 12 günde yükünü Çin’e ulaştıracak” demişti.

“Çin’e Giderken Kaybolan ilk İhracat Treni”

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) tarafından “Çin’e Giderken Kaybolan ilk İhracat Treni” başlığı ile konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, trenin 14:00’da kalkış yaparak Kazlıçeşme istasyonundan Çin’in Xi’an şehrine gideceği yönünde haberler yapıldığı anımsatılarak, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, ‘Çin’e tren gönderiyoruz’ diye tören yaptırılmış, tren Marmaray’dan geçirilmiş, Maltepe istasyonunda tren üstüne asılı pankartlar sökülmüş ve tren, geri Halkalı Garı’na getirilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Sendika açıklamasında, yapılan törenin meydana getirdiği trafik aksaması ve tehirler ile yolcu birikmesi ve hastalığın yayılma oranının artmasına yol açtığı iddia edildi. Açıklamada, “Çin’in Xi’an şehrine gidecek 15274 özel yük treninin Marmaray tüp tünelinden geçirilmesi esnasında 9 adet Marmaray treninin seferi iptal edilmiş, 10 adet Marmaray treninin sefer bölgesi kısaltılmış, 9 adet Marmaray treni de toplam 92 dakika tehir (rötar) etmiştir.” ifadeleri kullanıldı.