Kodlu adres sistemi ile açık adres dönemi kapanıyor

Türkiye’de ikametgah adresleri genellikle il, ilçe, mahalle, cadde ve/veya sokak, bina numarası, kapı numarası, posta numarasından (ve cep telefonu) oluşan uzun bir kombinasyona sahiptir. Kargo gönderilerinde bazen açık adresi verirken bunlardan bir veya birkaçı unutulabilir ve kargo yanlış adrese gidebilir. Aslında bu kadar belirgin bir adres sistemi kullanılması güvenlik için de iyi değildir.

Kodlu adres sistemi ile beraber herkesin adresi 9 haneli koddan oluşacak ve özellikle kargo gönderilerinde açık adres kullanımı tarihe karışacak. Proje İngiltere’de uygulanan sistemden kopyalandı. Proje ile ilgili konuşan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı, benzer bir sistemi 2006’da İngiltere’de gördüğünü söyledi. Adres olarak LE21TD şeklinde bir kod kullanmaya başladığında ilk başta şaşırdığını söyleyen Yazıcı, daha sonra hem güvenli hem de kolay olduğunu gördüğünü söyledi.

Sistemi ilk olarak PTT ile paylaştığını söyleyen Yazıcı, olumlu yanıt aldığını, çünkü PTT için en önemli sorunun büyük çoğunlukla adres bulunamadığı için gönderilerin geri dönmesi olduğunu kaydetti.

Kodlu adres sistemi şu anda PTT’de test çalışmalarında. Sistemle ilgili Ulaştırma Bakanlığı, BTK, ilgili müdürlükler ve kargo şirketleri arasında çalışma devam ediyor. Yakın bir zamanda daha geniş bir kullanıma geçmesi bekleniyor.

Öte yandan, kodlu adres sistemine geçişin seçenek olarak sunulacağı, isteyenlerin açık adres kullanmaya devam edeceği öğrenildi. Henüz çoğu insanın T.C. kimlik kodlarını bile bilmedikleri için adres kodlarını kullanması zorluk oluşturacağı düşünülüyor.