Eski Formula 1 pilotlarının son halleri

Bazıları 90’ları F1 için patlama dönemi olarak görebilir. Bugünün aksine, en azından 90’ların başlarında, farklı takımlar ve sürücüler, çok eskiden gelen farklı motor düzenlemeleri sayesinde, evlerinde zafer kazandı.

McLaren, Williams, Benetton ve daha sonra Ferrari, hepsi kendi başlarına egemen oldular. Seyirciler ve evde izleyenler için muhteşem bir gösteri yapıldı. İvme 2000’li yıllarda daha fazla heyecanla devam edecekti. Bazıları, patlama döneminin, Hamilton’un spora hükmetmeye başladığı 2008 civarında sona erdiğini söyleyebilir.

Bu Lewis Hamilton veya diğer mevcut sürücülerle ilgili değil. Bu yazıda, 90’lı yılların kahramanlarından bazılarına bakmanın yanı sıra, bilinmeyen kahramanlara da ışık tutuyoruz. Ek olarak, 2000’lerin başından itibaren unutulmaz sürücülere de yer vereceğiz. Odak noktamız, bugün nasıl göründükleridir.

Ayrıca şu anda ne yaptıklarıyla ilgili bir güncelleme de vereceğiz, bazıları tamamen farklı iş kollarına U dönüşü yaparken diğerleri yarış alanında öyle ya da böyle. Arkadaşlar makalenin keyfini çıkarın ve her zaman bir arkadaşınızla paylaştığınızdan emin olun.

Mika Hakkinen

Mika Hakkinen

F1 tarihinin gerçek harikalarından biri, muhteşem Mika Hakkinen’i gündeme getirmeden 90’ları tartışamayız. 1997’de ilk yarışını kazandı ve ondan sonra Finlandiyalı pilot durdurulamadı. 1998 ve 1999’da arka arkaya sürücü şampiyonluklarını kazanmaya devam etti. 2000’de Schumacher’in ardından ikinciydi ve kısa bir süre sonra sağlık sorunları nedeniyle kariyeri yavaş yavaş soldu.

Bugünlerde teknoloji alanındaki zamana uyuyor. Mika, Inzdr adlı yeni bir uygulamanın gururlu kurucu ortağıdır.

Rubens Barrichello

Rubens Barrichello

Rubens, 2000’lerde Ferrari’nin şampiyon takımlarının bir parçası olarak gelişmeye başladı. Ancak her şey, efsanevi F1 pilotu için 1993’te başladı, ilk kez Jordan’la çıkış yaptı ve daha sonra Stewart takımıyla yarıştı.

Hem 2002 hem de 2004’te ikinci oldu. Büyük galibiyeti kazanamamasına ve tipik olarak Schumacher’a ortak olmak için ikinci sürücüyü oynamasına rağmen, Barrichello yarış pistindeki bulaşıcı ve sevimli kişiliğiyle büyük bir hayran favorisi haline geldi. 46 yaşında, hâlâ araba kullanıyor ama bugünlerde, Brezilya’da evine dönerken araç şoförü olarak bunu yapıyor.

Takuma Sato

Takuma Sato

Sato, 2000’li yılların başındaki bir başka sevimli karakterimiz. 2004’teki ABD Grand Prix’inde podyuma çıkması dışında çok fazla unutulmaz finişi yok. Sato’nun F1 kariyeri boyunca yarıştığı takımlar arasında; Jordan, BAR ve Super Aguri bulunuyor.

41 yaşına giren Sato, bugünlerde With You Japan Charity Programına katılımı da dahil olmak üzere çeşitli hayır kurumlarında elinden gelenin en iyisini yapıyor. Bunun dışında, onu hala bir Indy arabası kullanırken bulabilirsiniz.

David Coulthard

David Coulthard

F1 meraklıları David’i ve 90’lar boyunca ve 2000’lerin başlarında McLaren ile yaptığı uzun yolculuğu her zaman hatırlıyor. Uzun F1 kariyeri Red Bull ile devam edecekti. Nihayet 2008’de kariyerine son verdi.

BBC’ye göre, artık tam anlamıyla bir iş adamı. Son çalışmaları arasında TV prodüksiyonu, otel sahibi olma ve etkinlikleri yönetme yer alıyor. BBC ile yaptığı röportaj sırasında David, Formula 1 kariyerine yeni keşfettiği başarıya güveniyor; “Hayatımı saatte 200 mil hızla yaşadığım için, yüksek hızda kararlar almaya ve hızla ayaklarımın üzerinde düşünmeye alıştım. Bu, iş hayatımda benim için gerçek bir değerdi.”

Jacques Villeneuve

Jacques Villeneuve

Kanada’da çok çabuk bir kahraman oldu. Williams ile ilk sezonunda Jacques, şampiyonluk yarışında ikinci olarak korkulması gereken bir rakip olduğunu tüm dünyaya kanıtladı. Takımın sonraki cansız F1 arabaları olmasaydı, Jacques daha uzun bir süre boyunca en iyisiyle orada olabilirdi.

Yine de, Kanada’dan Formula 1 Sürücüler Şampiyonası’nı kazanan son sürücü olmaya devam ediyor. 90’lı yılların pilotunun hayranları, onu bugün hala F1 ile ilgili çeşitli programlarda ara sıra görünürken bulabilirler.

Mark Webber

Mark Webber

Minardi’yi üç yıl sonra takımın ilk puanlarına götüren Mark Webber için unutulmaz bir F1 başlangıcıydı. Daha sonra başarının sınırlı olduğu Jaguar’a gitti. Red Bull ile koşusu sonunda çeşitli podyum kaplamalarıyla işleri değiştirdi.

Sonunda 2016’da yarış sahnesini terk etti, ancak sponsor olarak Porsche ile yakın bir ilişki sürdürüyor. Kısa süre önce yeni Porsche 911 GT2 R2’yi denedi. Aynı zamanda kendi giyim hattının da gururlu sahibidir.

Ralf Schumacher

Ralf Schumacher

Ralf Schumacher adı nihayet yeniden su yüzüne çıkmaya başlıyor. Eski Jordan, Williams ve Toyota sürücüsü geçtiğimiz günlerde RAVENOL Videos ve TKart Magazine gibi kişilerle birkaç röportaj yaptı. Hayranlar, kirli bir üne sahip 43 yaşındaki çocuktan daha fazlasını umuyorlar. Telegraph’a göre, Jenson Button, Ralf’e gün içinde Diva olarak atıfta bulundu, evet.

Diva ya da değil, bugünlerde oğlu David’in yarış pistine katılmasıyla gururlu bir baba. Schumacher adının bir kez daha zirveye çıkmasını umuyoruz.

Giancarlo Fisichella

Giancarlo Fisichella

2000’lerdeki başarısının çoğunu üç F1 yarışını kazanarak yaşadı. Ancak, 1996 yılında cansız Minardi ekibinin bir üyesi olarak ilk çıkışını yaptı. 90’lar dolmadan önce Jordan’a ve daha sonra Benetton’a taşınacak olan Giancarlo Fisichella için yoğun bir zamandı.

Kariyeri garip bir hal aldı. Instagram hesabından da anlaşılacağı gibi, bu günlerde ara sıra bir DJ olarak çalışıyor, belki hızlı arabalar gibi hızlı vuruşları seviyor… Bununla birlikte, diğer yan projelerin yanı sıra çeşitli topluluk önünde sohbet programları da var.

Jean Alesi

Jean Alesi

Alesi, 90’ların ortalarında tek vuruşlu bir mucizenin klasik örneğidir. Bu güne kadar hala konuşulan bir an. 1995’te Kanada’daki Grand Prix sırasında Alesi, dünyayı birincilikle bitirerek şaşkına çevirdi. Schumacher tam bitiş çizgisini geçmek üzereyken elektrik sorunları yaşadı. Alesi’nin 31. doğum günüydü, şüphesiz asla unutmayacağı bir doğum günü.

2000’lerin başında F1’den ayrıldı. Bugünlerde sahne arkası konseriyle spora yoğun bir şekilde dahil olmaya devam ediyor.

Nick Heidfeld

Nick Heidfeld

En hevesli F1 taraftarları tarafından bile çoğu kez unutulan bir takım olan Prost ile F1 kariyerine kolay başlangıç ​​yapmadı. Aynı yörünge, Sauber ve Jordan’la geçirdiği günlerde de geçerli olacaktı. Williams’a ve daha sonra BMW’ye katıldığında Nick için nihayet işler değişmeye başladı. Genellikle 2000’lerin en küçümsenen itici güçlerinden biri olarak kabul edilir.

Formula E’de kısa bir kariyerin ardından, Nick bugünlerde rahat görünüyor.

Jarno Trulli

Jarno Trulli

İtalya’dan bir başka sevimli yarışçı Truly, Minardi ve daha sonra Prost’un bir üyesi olarak ilk kez sahneye çıktı. 1997’den 2012’de Caterham’daki son günlerine kadar uzanan uzun bir Formula 1 kariyerinin tadını çıkardı. Uzun bir kariyere rağmen, 2004 Monaco Grand Prix’sinde sadece bir kez birinci oldu.

İtalya’dan gelen diğer sürücüler gibi Trulli de F1’in mevcut durumu hakkında tartışırken çekinmiyor. F1’e yaptığı açıklamaya göre mevcut F1’i bir hayal kırıklığı olarak nitelendiriyor ve değişikliklerin devam edeceğini umuyor.

Damon Hill

Damon Hill

Hem Villeneuve hem de Hill diğer yarışçılara hükmettiği için 1996’da Williams için kral bir sezondu. Hill toplamda sekiz yarış kazandı ve bu süreçte şampiyonluk unvanını kazandı. Şaşırtıcı bir şekilde, bir sonraki sezon Arrows ve Jordan gibi daha yavaş arabaları sürmekte zorlandı.

Çeşitli televizyonlarda ve sahne arkası konserleriyle emekli olduğundan beri meşgul oldu.

Juan Pablo Montoya

Juan Pablo Montoya

F1 ve 2000’leri düşündüğümüzde akla hemen Pablo Montoya gibi bir isim geliyor. Pistte agresif bir tarzı vardı – bazılarını yanlış yönlendirirken, diğerleri yarış stilinde yer alan teatrallerden hoşlanıyordu. Hem Williams hem de daha sonra McLaren ile kendisine bir isim yaptı.

Tabii ki, NASCAR’da uzun bir kariyer için F1’den ayrılacaktı. Farkında olmayanlar için 43 yaşında WeatherTech Spor Araba Şampiyonası’nda yarışarak rüyayı canlı tutmaya devam ediyor. Acura Penske Takımı’nın bir üyesidir.

Mika Salo

Mika Salo

Schumacher’in kaybı Salo’nun kazancına dönüştü. Ferrari sürücüsünün yerini alan Salo, altı yarışını iki kez podyumda bitirdi. Bu, kariyerinin en önemli noktası oldu. Genel şampiyona tablosunda esasen ilk on pilot arasındaydı. Salo, 1993 yılında Lotus ile çıkış yaptı ve 2002 yılına kadar Sauber ve Toyota gibi markalarla devam edecekti.

Bir realite TV kişiliği olarak karşımızda. Bu günlerde SMP Racing’in yönetmeni olarak perde arkasında bir kariyer için daha uygun görünüyor.

Ricardo Zonta

Ricardo Zonta

Zonta, 1999’da yeni B.A.R. takımıyla başladı. 2000 yılında, altıncı sırada bitiren takımın ilk puanlarını kazandı. Kariyerinin geri kalanında, Zonta temelde yüksek profilli bir yedek sürücü olarak görüldü. Ayrıca son Formula 1 günlerinde Renault için test pilotu olarak rol alacaktı.

Twitter hesabından da anlaşılacağı üzere, hala dünyanın dört bir yanındaki düşük profilli yarış liglerine katılmak için yarış sahnesinde. 42 yaşında, Brezilyalı henüz direksiyonu asmıyor.

Olivier Panis

Olivier Panis

Panis, F1 dünyasında tek vuruşluk bir mucize olarak kabul edilen başka bir isim olabilir. 1996 Monaco Grand Prix’sini kazandı. Her nasılsa, hâlâ bir Formula 1 Grand Prix’sini kazanan son Fransız yarışçısı, şimdi bu oldukça şaşırtıcı.

Bu günlerde, Twitter hesabına göre Panis, vites değiştirmeye ve gençlere yardım etmeye karar verdi. Kendini “sporcu yöneticisi” ilan etti. Panis ayrıca bugünlerde baba rolüyle de gurur duyuyor.

Pedro De La Rosa

Pedro De La Rosa

Alonso’nun aksine de la Rosa, İspanyol muadiline göre aynı türden bir başarıya sahip değildi. Bununla birlikte, ilk yarışında bir puan kazandı, nadirlik ve zorluk göz önüne alındığında takdire şayan bir başarı.

F1 taraftarları Pedro’yu çok fazla yarış takımına katılan kişi olarak hatırlıyor. De la Rosa, 1999’dan 2014’e kadar McLaren, Jaguar ve Ferrari dahil yedi farklı takıma katıldı. 47 yaşındaki sürücü bu günlerde bir yorumcu. Kendisine bir “film yıldızı” da diyor (Twitter üzerinden).

Nigel Mansell

Nigel Mansell

Sadece sert F1 hayranları, 80’lerde ve 90’ların başlarında oldukça kariyer sahibi olan eski bir yarışçı olan Nigel Mansell’i hatırlıyor. Şu anda tüm zamanların galibiyetleri için yedinci sırada yer alan Mansell, tipik olarak şimdiye kadarki en iyilerden biri olarak övgü alıyor.

Bugün, hayranlar eski Lotus ve Williams sürücüsünü imzası olmayan bıyığı olmadan tanımayabilir. Bununla birlikte, F1 ile hala çok uyumlu. Auto Week ile yaptığı son röportajına göre, motorları değiştirmek ve hepsini benzer hale getirmek, 80’lerdeki zamanına benzer bazı ağır rekabeti geri getirebilir.

Timo Glock

Timo Glock

2013’ten beri Glock, DTM yarışlarının bir üyesi olmaya devam ediyor ve BMW için bir sürücü olarak yer alıyor. Gerçek meraklılar, Glock’u 2000’lerin başında Jordan’le başlayan kısa F1 kariyeri ile hatırlayabilir. Bu kez Toyota ile olgun bir sürücü olarak 2008’de geri dönecekti. Başarı sınırlıydı ve aynı durum Virgin ve Marussia ile yaptığı çalışmalar sırasında da geçerliydi.

Eddie Irvine

Eddie Irvine

F1 karışımına 1993’te Jordan’da katılarak girdi. Hem pistte hem de iş dışı antikalarıyla popüler bir figür oldu. Irvine, Jordan, Ferrari ve Jaguar’la yaptığı son F1 yarışında uzun bir kariyer yaşadı. Jordan ile 1995’te ilk podyum bitişiyle birlikte iyi bir başarı elde etti.

Bugünlerde tipik olarak otomobil yarışlarıyla ilgili her şeyi kapsayan eğlenceli bir TV kişiliği. Yanında birkaç işletme de var.