Alibeyköy – Cibali Tramvay Hattı açılıyor

İstanbul’da uzun zamandır beklenen tramvay hatlarından biri daha açılıyor. Yapımına 2016’da başlanan ve uzun zamandır tamamlanamayan Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı’nın Alibeyköy – Cibali kısmı 1 Ocak 2021’de hizmete açılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapımı gerçekleştirilen tramvay hattı için çalışmalar son sürat devam ediyor. 2016’da yapımına başlanmasına rağmen 4 yılda tamamlanamayan hat ile ilgili çalışmalar 2019’da finansman sorunları çözülerek tekrar başladı. Yoğun devam eden çalışmalar neticesinde hattın Alibeyköy ile Cibali arasındaki kısmı için açılış tarihi belli oldu. Hattın test sürüşü İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından gerçekleştirildi.

Alibeyköy-Cibali etabı 1 Ocak’ta açılıyor

Hat ile birlikte Haliç’i boydan boya kapsayacak tarihi hattın Alibeyköy-Cibali arasındaki bölümü, 1 Ocak 2021’de hizmete girecek. Müjdeli haberi İBB Başkanı İmamoğlu paylaştı. İnşaat çalışmaları bundan 4 yıl önce 2016’da başlamasında rağmen ilerleme kaydedilemeyerek uzun süredir atıl hale düşen hat ile ilgili geçen yıl tekrar başlayan çalışmalarda sona gelindi.

Ekrem İmamoğlu, 1 Ocak 2021’de hizmete alınacak hatta yapılan test sürüşüne katıldı. Hat ile ilgili konuşan İmamoğlu, “Yeniden söküp yapmak zorunda kaldığımız bölümü vardı, Balat – Ayvansaray bölümünde. Orada ciddi bir kazık çakma işlemi yaptık. Şu anda şükürler olsun sağlıklı bir biçimde sonuna geldik. Tabii şimdilik Unkapanı Köprüsü’nden itibaren hizmet edecek. Daha sonra biz, bunu Sirkeci’ye doğru bağlayacağız. Orada, Sirkeci’den Alibeyköy’e kadar devam eden sıkı da bir peyzaj çalışmamız da var” dedi.