Çamlıca Camisi’ne giden metroyu bakanlık yapacak

Çamlıca’daki dev camiye metro ile gitmek mümkün olacak. Caminin metro istasyonunun yapım işleri Cumhurbaşkanlığı kararı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) alınarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yer alan ve Çamlıca Camii’ne ulaşımı kolaylaştıracak ‘Büyük Çamlıca Raylı Sistem Hattı’nın yapım işleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredildi.

Çamlıca Cami’ne metro müjdesi

2017 yılında İBB tarafından planlanan metro hattı için yapım çalışmalarının 2019’da tamamlanacağı belirtilmişti. Ancak 2019 yılına gelindiğinde projede ilerleme kaydedilemedi. İBB’de yönetim değişikliğinin ardından yeni İBB yönetimi Pendik, Bostancı, Kadıköy, Alibeyköy gibi yerlerden geçen metro hatlarına öncelik verdi.

Raylı sistemin planına göre Altunizade Köprülü Kavşağı’ndan başlayacak hat, Küçükçamlıca Mahallesi’nden Ferah Mahallesi’ne, oradan da Çamlıca Camisi’ne uzanacak. Planlanan güzergah üzerinde sırasıyla Altunizade, Çamlıca Tepesi, Ferah Mahallesi ve Camlıca Camii istasyonu olmak üzere dört durak yer alacak. Hattın tamamlanmasıyla beraber vatandaşlar camiye metro ile gidecek.