Formula 1’de DRS ne anlama gelir?

Sürücüler sistemi rakiplerini daha yakından takip etmek için onu kullanıyor ve bu sayede rakiplerini solluyor. Peki Formula 1'de DRS nedir?

Formula 1 araçlarının olabildiğince hızlı gitmelerini sağlamak için DRS gibi çeşitli özellikler geliştirilmiştir. Drag Reduction System (Sürtünmeyi Azaltma Sistemi), yarışı daha heyecanlı hale getirmek için tasarlanmış bir sollama yardımcısıdır. DRS arka kanat sistemi hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Hareketli aerodinamik bileşenler mühendislikte yeni bir şey değildir, bir uçağa her bindiğinizde kanatlarının, kanatçıkların hareket ettiğini görürsünüz ve çoğu kez piste indiğinizde onları hareket ettirmek için kullanılan hidrolik dizisini görebilirsiniz. Bir Formula 1 arabasındaki sistemler esasen aynı şekilde çalışır. DRS, esasen sollamayı kolaylaştırmak için kullanılabilen ayarlanabilir bir arka kanattır.

DRS ne anlama geliyor?

DRS, sürükleme azaltma sistemi anlamına gelir. Bu, F1 sürücülerinin rakiplerini daha yakından takip etmek ve dolayısıyla onları geçmek için kullandıkları bir yöntemdir. Bir DRS bölgesindeyken, rakip bir arabanın bir saniye uzaklığındaki bir sürücü DRS’yi etkinleştirebilir. DRS açık olan arabanın sürücüsü frene basarsa DRS otomatik olarak kapanır.

Kanat, önden yukarı kaldırılır ve kanadın arka kenarında bir nokta etrafında döner, böylece bir arıza durumunda kanat varsayılan, yüksek bastırma kuvveti konumuna düşecektir. Zamanlama döngüleri virajlardan sonra yerleştirileceğinden, sürücüler aktif arka kanadı yalnızca bir araba belirli bir adanmış düzlükten aşağı inerken açabilirler.

DRS nasıl çalışır ve ne işe yarar?

Bir düğmeye basarak sürücü arka kanadın bir kısmını açabilir. Aerodinamik sürtünmeyi azaltmak ve arabanın düz hat hızını artırmak için kullanılır. Bu, öndeki arabaya normalde yapabileceklerinden daha hızlı yaklaşmalarını sağlayacaktır.

DRS, önceki ön kanat ayarlarından farklıdır, çünkü açık veya kapalı bir dizi konum ayarı vermez. Geçen yıl, takımların ön kanatlarını yarış boyunca çift lastik bileşenleri ve düşen araba ağırlığıyla çalışmak için amaçlanan amaç olan sollama yapmaktan daha çok kullandıkları anlaşıldı.

Takımların kanadın kendisini harekete geçirme sorununa tam olarak nasıl yaklaştıklarından emin olmak zordur, ancak bazıları boruyu merkezi kanat desteklerinden veya uç plakalarından geçirse de, boruları veya çubukları çalıştırmak için özellikle geniş bir kesit alanı yoktur.

Son zamanlarda F1’de kullanılan ön kanat uç plakası cihazlarının bazılarına bakıldığında, küçük bir aktüatöre yönlendirilirken, diğerlerinde bir elektronik aktüatör kullanılıyor. Hidrolik sistem ihtiyacını ortadan kaldırmak için bu tercih ediliyor.

DRS’yi ne zaman kullanabilirler?

Sürücüler DRS’yi yalnızca belirlenen DRS aktivasyon bölgeleri sırasında kullanabilir. Sollamanın çok kolay olmadığından emin olmak için, bölgelerin uzunluğu ve konumu dikkatlice kontrol edilir. DRS’yi kullanabilmeleri için öndeki arabanın bir saniye mesafesi içinde olmaları gerekir.

2011 kurallarına göre, bir sonraki arabanın sürücüsü belirli koşullar altında arka kanadının kanadını ayarlayabilir. İki veya daha fazla araba, yol yüzeyindeki zamanlama döngülerinin üzerinden geçtiğinde, arkadaki bir araba, önde giden bir arabanın bir saniyeden daha az gerisinde ölçülürse, sürücünün aracın aktif arka kanadını açmasına olanak tanıyan bir sinyal gönderilecektir.

DRS ilk kez ne zaman F1’de kullanıldı?

Sürtünmeyi azaltma sistemi, 2011 yılında Formula 1’e tanıtıldı. 2013’teki düzenlemeler, DRS haricinde gövdedeki hiçbir parçanın yarış sırasında sürücü tarafından ayarlanamayacağını belirtti. Ancak 2011 için düzenlemelerin geç yayımlanması maliyetleri artırdı ve tedarikçilerden ekstra talepler getirdi.