Formula 1 araçlarının altından neden kıvılcım çıkıyor

Formula 1 arabalarının altından pistte giderken çok fazla kıvılcım çıkması alışılmadık bir durum değil. İşte nedeni…

Formula 1 yarışı izlediyseniz, muhtemelen bir arabanın altından düz bir şekilde yokuştan inerken veya yüksek hızlı bir dönüşte ilerlerken kıvılcımlar çıktığını görmüşsünüzdür. F1’deki kıvılcımların ardında büyük bir tarih var ve bu inanılmaz derecede ilginç.

F1’deki kıvılcımların evrimi, eğlenceli ve şaşırtıcı bir geçmişe sahip. F1’de, takımların en fazla bastırma kuvvetini oluşturmak için araçlarını mümkün olduğunca alçak inşa etmeye çalıştıkları seksenlerin sonlarından itibaren kıvılcımlar normal bir şey haline gelmeye başladı. Dolu bir yakıt deposu ile, arabalar rutin olarak yere sürtünerek izleyen herkes için bir ışık gösterisine neden oluyordu.

Kıvılcım sorununa FIA’dan müdahale

Sonraları eski yarış arabası sürücüsü Nigel Mansell, arabasından kıvılcımlar çıkarmak ve yakın sürücülerin dikkatini dağıtmak için pistte tümsekler arayacak kadar ileri gidecekti.

1994 yılında FIA, düşük sürüş yüksekliklerinin neden olduğu kıvılcımları engellemek için her F1 arabasının altına 10 milimetrelik bir kızak bloğu monte edilmesini zorunlu kıldı. Blok her yarışın sonunda bir milimetreden fazla aşınırsa, takım diskalifiye edilecektir. 1994’te Spa’da Schumacher’in başına gelen buydu.

Asfalt ile titanyumun buluşması

Ekipler hızla bir çözüm buldu. Her bloğun altına stratejik olarak metal parçaları monte ederek, arabalar bunun yerine altını çizerek diskalifiye edilme korkusu olmadan daha düşük sürüş yüksekliklerinde gitmelerine izin veriyordu.

Metal, piste sürtüldüğünde büyük parçalar halinde parçalanır, ancak tehlikeli pist durumlarına ve delinmelere neden olur. 2015 yılında FIA, metalin daha hızlı ama daha güvenli bir şekilde aşınan titanyumla değiştirilmesini zorunlu kıldı. Hepsinden iyisi, asfaltta muhteşem kıvılcımlara neden olur ve bu da bugün gördüğünüz ışık şovlarının nedenidir.