Signal güvenlik numaranız değişti ne demek

Her Signal sohbetinde, mesajlarınızın ve belirli kişilerle yaptığınız aramaların güvenliğini doğrulamanıza olanak tanıyan benzersiz bir güvenlik numarası bulunur.

Güvenlik numaralarının doğrulanması, hassas iletişim için iyi bir güvenlik uygulamasıdır. Bir güvenlik numarası doğrulandı olarak işaretlendiyse, yeni bir mesaj gönderilmeden önce herhangi bir değişiklik manuel olarak onaylanmalıdır.

Signal güvenlik numaranız değişti uyarısı

Bir güvenlik numarası değiştiğinde Signal size “Signal güvenlik numaranız değişti” şeklinde bir bildirim ile haber verir. Bu, kullanıcıların bir kişiyle iletişimlerinin gizliliğini kontrol etmelerini sağlar ve herhangi bir ‘man-in-the-middle’ saldırısı girişimine karşı korunmaya yardımcı olur.

Bir güvenlik numarası uyarısının görüntülendiği en yaygın senaryolar, bir kişinin yeni bir telefona geçmesi veya Signal’i yeniden yüklemesidir, ancak bu eylemler her zaman bir güvenlik numarası değişikliğiyle sonuçlanmaz. Bununla birlikte, bir güvenlik numarası sık sık veya beklenmedik bir şekilde değişiyorsa, bir şeylerin yanlış olduğuna dair bir işaret olabilir.

Bir güvenlik numarası değiştirildikten sonra teslim edilmeyen mesajlar yeniden gönderilmeyecektir. Signal ile mesajlarınız, her mesaj için kilit ve anahtarlara sahip olmak gibi uçtan uca şifrelenir. Güvenlik numarası değiştiğinde, mesajlarınız için kilitleri ve anahtarları değiştirmişsiniz gibi olur. Bu nedenle güvenlik numarası değişikliğinden önce gönderilen mesajlar eski kilitleri kullanmaktadır ve teslim edilmeyecektir.

Güvenlik numarasını nasıl görebilirim?

  1. Bir kişiyle sohbet açın.
  2. Sohbet başlığına veya sohbet ayarlarına dokunun.
  3. Güvenlik Numarasını Görüntüle’yi seçin.

Bağlantıdaki güvenlik numarasını doğrulama

Güvenlik numaralarını karşılaştırmanın en kolay yolu, kişinizin güvenlik numarasını görüntülerken QR kodunu taramaktır. Ayrıca sayısal kodu görsel veya işitsel olarak karşılaştırabilir veya panonuza kopyalamak için paylaş simgesini kullanabilirsiniz. Güvenlik numarası aynıysa, doğru kişiyle iletişim kurduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Güvenlik numarasını görüntüleyin ve doğrulanmış durumu değiştirmek için anahtarı seçin. Android’de Doğrulandı anahtarına dokunun. Bir kişi doğrulandığında, kaydırıcı arka planı maviye döner ve anahtar sağdadır. iOS’ta Doğrulandı Olarak İşaretle veya Doğrulamayı Temizle düğmesine dokunun. Masaüstünde, Doğrulandı olarak işaretle veya Doğrulanmadı olarak işaretle düğmesini seçin.

Bir güvenlik numarasının doğrulanmış olarak işaretlenip işaretlenmediğini nasıl bilebilirim? Güvenlik numarası doğrulandı olarak işaretlendiğinde, sohbet başlığında kişinizin adının yanında bir onay işareti görünür. Güvenlik numarası değişmedikçe veya doğrulama durumunu manuel olarak değiştirmedikçe, doğrulanmış olarak kalacaktır.