Elektrikli scooter bakımı nasıl yapılır?

Elektrikli scooter, diğer her tür araç gibi bakıma ihtiyaç duyar. Basit çalışması ile karakterize edilen, kullanımının kolay olması ve tabii ki dolaşım konusunda herhangi bir sorun yaşamamamız için bazı bakım ipuçlarına da ihtiyacı var. Bakımını doğru yoldan yapmak için yapmanız gereken her şeyi biliyor musunuz?

Mikromobilite olarak bilinen şeyin en hızlı büyüyen araçları olarak görülen elektrikli scooter, sağlıklı kullanımı için her zaman bakıma ihtiyaç duymuştur. Diğerlerine göre çok daha basit mekanikler içermesi sayesinde aşırı bir şey gerektirmediği doğrudur. Ancak gerçek şu ki, bazı kullanımlardan sonra, üreticilerin kendilerinin önerdiği gibi, hangi durumda olduklarını öğrenmek için genellikle onlara bakmak gerekir.

Hassas bileşenleri bir bakım gerektirir

Bu şekilde ve kullanıcı bir araba veya motosiklet, hatta geleneksel bir bisiklet bile kullanır kullanmaz, her tür tekerlekli aracın dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gerektiğini anlayacaktır. İster elektrik motoru, ister içten yanmalı, ister pedal olsun, her birinin beklendiği gibi herkes için aynı olmayan bir kullanımı vardır.

Bu nedenle, scooterlarımızın bakımı için bu oldukça yaygındır. Ne kadar süreniz olursa olsun, aynı temel unsurların iyi bir işleve ve daha büyük bir faydaya sahip olmasına bağlı olan farklı elektrik sistemlerini donatmaya devam ettiklerini unutmayın.

Bu nedenle, her zaman mükemmel durumda görünmelerini istiyorsak, minimum bakım gerektiren hassas bileşenlere sahip araçlardır. Bu sürecin yıl boyunca periyodik olması gerektiği gerçeğine ek olarak, ısı gibi hava ve sıcaklıkların, scooter’ın bazı bileşenlerini diğerlerinden daha fazla etkilemesi de mümkündür. Bunlar pile veya lastiklere müdahale edebilir.

Elektrikli scooterı oluşturan unsurlar

Bu anlamda scooterların her birinin aynı parça ve unsurlardan oluştuğunu belirtmekte fayda var. Bu konuda önemli olan bir şey, sorunları önlemenin görev için ana tavsiye olmasıdır.

Güvenli taraftaysanız, gidonu nasıl konumlandıracağınız veya pili nasıl doğru şekilde şarj edeceğiniz gibi detayları öğrenebileceksiniz. Ama dahası var. Tasarımı ve basit ve anlaşılır türü nedeniyle, sistemde bir tür arıza meydana gelme şansının düşük olduğu doğrudur.

Bununla birlikte, tüm ulaşım araçları gibi, parçaları da zamanla değişime uğrar ve bu da işlevlerinin onu satın aldığımız zamankiyle aynı olmamasına neden olur. Bunlardan biri, pil olarak ölçülen bileşenlerle ilgili, muhtemelen en çok ilgilenmemiz gereken şey.

Her halükarda, elektronik bilgimiz olmasa da mobilite cihazımızı ilk günkü gibi tutabileceğimizi unutmamalıyız. Bunun için elektrikli scooter’ımıza iyi bir bakım yapmanız yeterli. Tabii bunun nasıl oluştuğunu bilmek çok önemli.

  • Piller scooter’ımızın özerkliğini belirleyen şey olacak. Yani, tam şarj olduktan sonra scooter’ın dayanma süresi… Bu pillerin kalitesine bağlı olarak, scooter’ımızın özerkliği daha yüksek veya daha düşük olacaktır.
  • Güç kontrolörü. Normalde gidonlarda bulunur, ancak gidon (hoverboard) olmayan modellerde hız, takılı sensörler sayesinde vücudumuzun hareketi ile kontrol edilir.
  • Elektrik motoru. Elektrik motoru olmayan bir elektrikli scooter da hiçbir şey değildir. Sahip olduğunuz daha fazla güç, daha fazla hız elde edersiniz.
  • Frenler. Davul veya disk türünde olabilirler. Aralarındaki fark, esas olarak, disklerin daha yüksek bir frenleme kapasitesine sahip olmasında yatmaktadır.
  • Tekerlekler. Temel olan, görevi zeminde daha iyi yastıklama ve yol tutuşu sağlamak olan geniş tekerleklerle veya pürüzsüz kaldırımlar için daha dar tekerleklerle donatılabilirler.
  • Aktarma. Motor tarafından üretilen enerji, şanzıman aracılığıyla tekerleklere iletilir. Doğrudan tahrik, kayış tahriki (500w’den az güce sahip modeller için) veya zincir tahrik olabilir.
elektrikli-scooter-bakimi-2

Özel bakım

Bizimle ilgili olarak ve doğrudan elektrikli scooter’ımızın bakımının ne olduğuna gelirsek, çok önemli bir tavsiye, daha sonra çok para harcamaktansa biraz özen göstermenin daha iyi olduğudur. Çoğu zaman bu, uzatılmış garanti ve sözleşmeli sigorta ile gerçekleşebilir (daha büyük kötülüklerden kaçınmak için bunu yapmanızı tavsiye ederiz).

Bir araba veya motosikletten farkı, yeterince sorumlu olmanız durumunda, kendiniz dışında hiç kimsenin sizi bakım yapmaya zorlamamasıdır. Buna gelince, ayrıca bir parça değişimi yapmanız gerekiyorsa, bunun her zaman markadan orijinal olduğundan emin olmanıza da dikkat etmek önemlidir.

Aynı şekilde ve çoğumuzun pratik yapmasını kolaylaştıracak bir şey, günümüzde sadece belirli sorunları çözmekle kalmayıp aynı zamanda scooter’ımız için bir bakım rutini programlayabildiğimiz çok markalı atölyelerin giderek daha fazla olmasıdır. Bileşenlerin temizlenmesi veya pilin kontrol edilmesi gibi bazıları daha yaygın olabilir, ancak daha uzun süreler için yapılanlar da vardır (lastikler, frenler…). Daha fazla güvenlik için, her yolculuktan önce direksiyon, gaz kelebeği, fren kolu veya anahtarı, tekerlekler ve frenler gibi tüm önemli parçaların doğru şekilde takıldığını hızlı bir şekilde doğrulayabiliriz.

Faktör temizleme

Temizlikle başlayarak, işlem sırasında alkol veya çamaşır suyu kullanmamanız gerektiğini bilmeniz pratik olarak zorunludur. Çünkü, herhangi bir özenin ötesinde, scooter’ın elektrikli bileşenlerinin acı çekmesini veya başkalarıyla temas etmesini önlemek çok önemlidir. Ve bu ürün serisi söz konusu olduğunda, daha da fazlası.

Onun için, temizlemek için sabun ve su ile nemli bir bez kullanmak yeterlidir. Suyun içine doğrudan veya dolaylı olarak girmesini engellemeliyiz. Hiçbir koşulda basınçlı su kullanılmamalıdır. Daha aşırı durumlarda (ve elbette buna izin veren cihazlarda), daha fazla önleme için pil gibi bazı bileşenleri çıkarabiliriz.

Motor, zincir veya kayış gibi hassas parçalara, arızalara neden olabilecek bileşenlere toz girmesini önlemek için periyodik olarak temizleyin.

Bataryaya dikkat edin

Batarya ile ilgili olarak, bataryayı boşaltıp sonra şarj etmenin bir hata olduğunu bilmelisiniz. Scooterınızın bakımını yapmak için pilini düşük seviyede bırakmayın. Her zaman %10’dan daha yüksek olmaya çalışın ve mahsur kalmamak için gezilerinizi yapmadan önce durumunu kontrol edin.

Aynı zamanda elektrikli scooter’ınızın pil şarjına da dikkat etmelisiniz. Piller aşırı şarj olabilir ve aşırı ısınabilir. Evet kesinlikle; En iyi tavsiyelerden biri, yükleme sürecinden haberdar olmaya çalışmanızdır. Scooterınızın bu ünitesine özen gösterirseniz, yol arkadaşınızdan daha uzun bir ömür elde edeceğinizi temin ederiz.

elektrikli-scooter-bakimi-3

Lastik basıncına dikkat edin

Motor, akü veya frenler gibi, lastikler de elektrikli scooter’ın bakımı olan her şeydeki en önemli unsurlardan biridir. Özellikle bilinmeyen bir arazide veya toprakta kullanırsanız, genellikle bir delinme bulabilirsiniz.

Lastiklerin her zaman doğru basınca sahip olduğunu kontrol etmeniz önemlidir. Basınç seviyesini üretici kılavuzundan kontrol edebilirsiniz. Ayrıca yedek iç lastikler ve lastikler, yamalar satın almanız ve lastikleri nasıl değiştireceğinizi öğrenmeniz önerilir. Havanız kötüyse, tüpleri kapatmanıza ve delikleri onarmanıza yardımcı olacak sıvılara sahip olmaya değer.

İletim gerilimi

Şanzıman sistemine gelecek olursak bu araç tipinde zincir veya kayış olmak üzere iki tip bulunmaktadır. Her iki durumda da maksimum gücü iletmek için gergin tutulmaları ve kullanım ömürleri boyunca optimum durumda olmaları gerekir.

Tavsiye edilen gerginlik, zinciri ve/veya kemeri parmağımızla hareket ettirdiğimizde aşağı yukarı bir santimetre boşluk bırakmaktır, kırılabileceğinden asla tamamen gergin bırakılmamalıdır. Kayış tahriki olması durumunda, gerektiğinde her gün değerlendirerek sık sık yağlamamız gerekir.

Fren ayarları

Elektrikli scooter frenlerinin de güvenliğimizin temel unsurlarından biri olduğunu söylemeye gerek yok. Çok agresif frenleme yapmadığımız sürece, çoğu durumda bunlar iyi durumda uzun süre dayanmaya hazırdır. Ancak konu scooter’ımızın periyodik bakımı olduğunda, bunların iyi ayarlandığından ve balataların durumunun optimal olduğundan emin olmalıyız. Burada iki noktaya değinilmektedir.

Fren balataları, frenleme sırasında verimlerini kaybettiklerinde değiştirilmelidir. Elektrikli scooter’ımızın fren balatalarının değiştirilmesi gerekip gerekmediğini basit bir bakışla anlayacağız, çünkü kullanım üzerlerinde bariz aşınmaya neden olur. Kısmen veya tamamen kapasitelerini kaybedeceklerinden, fren balatalarının asla gres veya yağ ile lekelenmemesi son derece önemlidir.