Basketbolda 21 nasıl oynanır?

Bu, oyunun herhangi bir sayıda rakip tarafından oynandığı bir sokak basketbolu türüdür. Genel olarak, bir sokak oyununda üçe üç oynayacak kadar yeterli oyuncu varsa, 21 veya oyunun herhangi bir varyasyonunu oynamazlar. Oyun, bir sahanın yarısında oynanır. Bu oyunda her oyuncu kendisi için oynuyor ve bir takımın parçası olarak görülmüyor ve başka herhangi bir oyuncudan yardım almayacak. Birçok kişi bu tür bir basketbolu acımasız olarak görür çünkü fauller bir oyuncuya karşı sayılmaz ve bazen oyunlar şiddetle dolu tam bir temas olayına dönüşür.

21 oyununun normal kuralları, oyunun bir oyuncunun sahanın herhangi bir yerinden topla şut atmasıyla başlar. Bu ilk topun çembere çarpması gerekir, ancak filenin içinden geçmemelidir. Top çembere çarpmazsa veya top filenin içinden geçerse, tekrar edilmelidir. İlk top atıldığında ve çembere değdiğinde, tüm oyuncular ribaund almak için çabalarlar. Bundan sonra bir oyuncunun uyması gereken başka hiçbir kural yoktur. Oyun sırasında geleneksel basketbol kurallarına uymayı seçen oyuncular, bunu istedikleri için yaparlar. O yüzden maç öncesi oyuncular arasında bir tür centilmenlik anlaşması yapılabilir.

Oyunu kazanmak için bir oyuncunun tam olarak 21 puan alması gerekir. Geleneksel 21’de, bir oyuncu 21’in üzerine çıkarsa, puanı otomatik olarak 11’e düşürülür ve 21’in tam puanına ulaşmaya çalışır. Çoğu zaman oyuncular kasıtlı olarak serbest atış kaçırmaya çalışırlar, böylece 21 puanı aşmazlar. Örneğin 19 puan varken 3’lük atarak 22 olursanız, puanınız 11’e düşer.

21 oyununun katkısı

Koçlar genellikle 21 oyunu teşvik eder, böylece oyuncular atış becerileri üzerinde çalışabilir ve harika oyuncular olmak için ihtiyaç duydukları diğer becerileri geliştirebilirler.

Bu oyuna katılan oyuncular genellikle takımdan ilham alan basketbol oynayan oyunculara göre oynama yeteneklerine daha güveniyorlar. Bu oyunda bir oyuncunun kendisini diğer oyunculara karşı savunması gerekir. Bu, oyuncunun oyun sırasında yaptığı hızlı düşünmeyi ve hızlı hareketleri geliştirebilir.

21 Oyunun Varyasyonları

21 oyununun oynanma veya ilerleme şeklini değiştirmek için uygulanabilecek farklı kurallar vardır. Oyuna başlamadan önce hangi kuralları veya oyun türlerini oynamak istediğinize karar vermelisiniz, böylece puanlama veya faul konusunda karışıklık olmaz.

Bir Oyuncuya Dokunmak veya Topu Vermek

Bir oyuncu bir ribaund almak için havaya sıçradığında, topu vuran oyuncuya dokunur veya topu verir. Dokunulan veya topu verilen oyuncunun skoru tekrar 11 puana düşürülebilir veya ribauntu almak için zıplayan kişi topu atan kişiden beş puan çalabilir. Diğer varyasyonlar, vurulan veya eğilen oyuncunun tıklandığında 0 puanı varsa, oyunun dışında olduklarını söyler. Bir oyun sırasında bir oyuncuya üç kez dokunulduğunda veya topu verildiğinde, oyuncunun otomatik olarak oyundan çıktığını söyleyen bir varyasyon da vardır.

Bir oyuncu vurulduğu veya devrildiği için oyundan ayrılmak zorunda kalırsa, oynayan bir oyuncunun şutunu yakalarsa oyuna geri dönebilirler.

Handikap

Bu oyunlar oynandığında, genellikle bir öğleden sonra tekrar tekrar oynanır. Bir oyuncu 11 puandan daha az puanla oyunu bitirirse, diğer oyuncular oyuncunun düşük puanlarını bir sonraki oyuna taşımasına izin vererek onu engelleyebilir. Bu, oyuna puanla önde başladıkları anlamına gelir.

Üç Nokta veya Yürüyüş

Oyunun bu varyasyonunda, tam sayı 21’e ulaşan oyuncu, oyun bitmeden önce başarılı bir şekilde üç sayılık atış yapmalıdır. Diğer oyuncular, 21 olacak olan oyuncunun başarılı bir üç sayılık atış yapmasını beklerken puanlarında ilerlemeye devam ediyor.

Kobe’yi onurlandırmak için 24

Kobe Bryant’ın ölümünden sonra pek çok oyuncu 21’i kazanmak için gereken puanı toplamda 24’e çıkardı. Kobe’nin forma numarası 24’tür. Bu oyunda bir oyuncu 24’ün üzerine çıkarsa, 11 yerine 8’e geri çekilir. Bunun nedeni Kobe’nin de 8 numaralı forma altında oynamasıdır.

15 Oyunu

Oyunun bir varyasyonunda, kazanmak için şut atmaya çalışan ve atışı kaçıran bir oyuncunun puanı 15’e düşer.

Puan Ters Çevirme

Bu varyasyon, yapılan skorları tersine çevirir, böylece bir saha basketi 1 değerinde ve bir serbest atış 2 değerindedir.

3 Sayı veya Serbest Atış

Bir oyuncu bu versiyonda seçerse, üç serbest atış denemesi yapmak yerine üç sayılık atış yapmayı deneyebilir.

Uzun Puan

Oyuncu üç serbest atış yerine üç sayılık atış yapmayı seçtiğinde ve zaten 20 sayı attığında, üç sayılık atışı yaptıkları alanın uzunluğunu arttırmaları gerekir. Şutun uzunluğu, oyun başlamadan önce tüm oyuncular arasında yapılacak bir anlaşma ile belirlenecektir.

Bu oyunun birçok çeşidini bulacaksınız. Oyun oyuncularına rehberlik edecek belirlenmiş kurallar olmadığından, temelde istedikleri herhangi bir yönergeyi oluşturabilirler ve oyun başlamadan önce tüm oyuncular hemfikir olduğu sürece, bunlar o oyunun kurallarıdır. Pek çok insan 11, 9, 15 gibi farklı puanlarda oynuyor. Bu, tüm oyuncuların üzerinde anlaşması gereken bir şey.