Basketbol topu nasıl seçilir?

Basketbol, dünyanın farklı bölgelerinde insanlar tarafından oynanan büyüleyici bir spordur. Hem içeride hem dışarıda her yaştan insan oyunun heyecanına katıldığı için yaş sınırı yoktur. Oyuna ilk ilgi duyduğumda kendime bir basketbol topu almaya gittim ama doğru basketbol topunu nasıl seçeceğimi bilmediğim için yanlış bir seçim yaptım.

Oyununuz üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilecek bir şey, kullandığınız basketbol topu türüdür. İlk hatamdan sonra her zaman doğru olanı ne zaman dikkate almam gerektiğini merak etmişimdir. Bu yüzden uzun bir araştırmanın ardından makul bilgileri bulana kadar internette araştırmaya başladım ve ardından basketbolu nasıl seçeceğime dair bir rehber hazırladım.

Boyuta Göre Basketbol Topu Seçimi

Sizin için doğru basketbol bilgisine sahipseniz, bir basketbol topu boyutunu seçmek çok basittir. Basketbol topunu kimin kullanacağı ve hangi sahada oynanacağı gibi faktörler, size en uygun basketbol boyutunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

Kendiniz veya çocuğunuz için doğru basketbol topu boyutunu seçmek, yaş grubunu dikkate aldığınızda yapılır. Her yaş grubuna uygun farklı boyutlarda basketbol olduğunu bilmelisiniz.

Mini Basketbol Topu

Birincisi, çevresi sadece 22 inç ve ağırlığı 8-12 oz olan mükemmel bir eğlence amaçlı basketbol topu olan mini basketbol topudur, uygun tutuş ve göz koordinasyonunu teşvik etmeye yardımcı oluyor.

Çocuk Basketbol Topu

En küçük ebat olan 5 numara top, 10 yaşın altındaki küçük çocuklar için uygun kabul edilir, 4 ila 9 yaş arası çocuklar için tercih edilir. Çevresi 27,5 inç ve ağırlığı 18-20 oz’dur.

Küçük elleri bu boyuttaki topun etrafına rahatça sığabilir ve topun kolay kontrolüne izin veren mükemmel bir ağırlığa sahiptir. 11 yaşın altında ancak on yaşındaki çocukların ortalamasından daha büyük bir el genişliğine sahip bir çocuğunuz varsa, o zaman biraz daha büyük bir top seçebilirsiniz.

Geçiş Basketbol Topu

11 yaş ve üzeri çocuklar için orta boy basket topu olup 11-15 yaş arası çocuklar için tercih edilir, 6 numara top onlar için doğru basketbol ölçüsüdür.

Bu topun boyutu 28,5 inçtir ve 20 oz ağırlığındadır. Bu top, lisede, kolejde ve hatta bazı profesyonel oyunlarda genç yetişkin erkekler ve kadınlar için yapılan yarışmalarda kullanılır. Yavaş yavaş yetişkin hale gelen hem genç erkek hem de kadın gençler için mükemmel bir geçiş topudur.

Resmi Basketbol Topu Boyutu

Son olarak, çevresi 29,5 inç ve yasal Ulusal Basketbol Birliği (NBA) basketbol boyutu ve ağırlığı olan 22 ons ağırlığında resmi basketbol boyutu olan 7 numara top. Uluslararası Basketbol Ligleri Federasyonu’nda (FIBA) da kullanılmaktadır.

Bu top boyutu, profesyoneller veya yarı profesyoneller tarafından 16 yaşından itibaren farklı bir seviyede kullanılır.

Basketbol Topu Malzemeleri

basketbol-topu-markalari

Bir basketbol topu seçerken, oynanacağı saha türlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Basketbol sahaları kapalı veya açık olabilir; Açık hava basketbol zemin yüzeyleri, oldukça pürüzsüz ve daha az aşındırıcı olan kapalı sahalara kıyasla genellikle pürüzlüdür.

Her bir saha için yanlış basketbol topu kullanmak oyunun genel oyununu etkileyebilir, zıplamayı çok garip hale getirebilir ve basketbol topunun hızlı aşınmasına ve hasar görmesine neden olabilir.

Basketbol topları, kapalı veya açık basketbol sahaları için uygun olan üç ana malzemede gelir.

Deri Basketbol Topu

Deriden yapılan basketbol topları iç mekan oyunları için iyidir. Kapalı kortlar genellikle deri basketbol topları için en iyi olan ahşap zeminlerden yapılır, bu onları daha uzun süre dayanır hale getirir ve aynı zamanda oyuncu terlediğinde bile daha iyi bir tutuş sağlar.

Profesyonel basketbol liglerinde kullanılan toplar, hakiki deriden üretildikleri ve en yumuşak ve en rahat hissi verdikleri için bu tür basketbol topunu kullanırlar.

Dış mekan kortlarında deri topları kullanmaktan kaçınmalısınız çünkü bunlar genellikle deri malzemeleri bozabilecek ve dayanıklılığını azaltabilecek beton veya asfalttan yapılmıştır. Ve deri basketbol topları genellikle tüm türler içinde en pahalı olanıdır.

Sentetik Basketbol Topu

Sentetik basketbol topları kompozit deriden yapılmıştır ve deri hissine sahip olması için sentetik olarak üretilmiştir. Bu tür basketbol topu türleri hem açık hem de kapalı sahalar için tasarlanmıştır. Dış mekan kortlarında kullanım için en dayanıklıdır çünkü tam deri gibi yıpranmaz.

Ve deri basketbol toplarının aksine, sentetik tip topların daha iyi tutması için uzun süreli kullanım gerektirmez. Kapalı sahalarda sıkı bir şekilde oynandığında, sentetik basketbol topları çok dayanıklıdır ve bazen beton sahalarda oynandığında deri toplardan çok daha uzun süre dayanır.

Sentetik tip basketbol topları için maliyet genellikle ortadadır. En pahalı olan deri ile en ucuz olan kauçuk arasında.

Kauçuk Basketbol Topları

Kauçuk basketbol topları hem iç hem de dış sahada kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Çoğunlukla yeni başlayanlar tarafından kullanılır ve az bütçesi olan insanlar için en iyisidir.

En uygun fiyatlı basketbol topu türüdür ve iyi zıplayabilir ve açık hava sahaları için ve sadece rekreasyon için ihtiyacı olan herhangi bir tür için en uygunudur. Kauçuk basketbol topları, açık beton veya asfalt zemin kortları için en dayanıklı olanlardır.

Renge Göre Basketbol Topu Seçimi

Herkes tarafından en çok bilinen renk yanmış turuncudur, ancak basketbol topları da birçok farklı renkte gelir. Geleneksel olmayan renklerden yapılan basketbol topları, genellikle çizgiler arasında iki farklı renk tonunda gelir.

Bu, yeterince aydınlatılmayan alanlar için uygun hale getirir, farklı renk tonları kontrast sağlar ve düşük ışık yoğunluğuna sahip alanlarda daha görünür hale getirir. Renkli basketbol topları, havalı top sürme ve topu parmağınızla döndürmek gibi basketbol numaraları için harikadır.

Ancak temel olarak, dışarıda birçok basketbol topu rengi var, çocuklar veya yetişkinler için en iyi basketbol topu rengi seçimini yapmak oldukça kolay. Basketbol topu renkleri çocuklar, kadınlar ve erkeklerinkinden farklıdır.

Çocuklar için basketbol topu renkleri

Çocukların oynadıkları basketbol topunun renginde, ona atlayacakları renkli ve göz alıcı olduğu kadar özel bir tercihleri ​​yoktur. Çocuk basketbol topu renkleri kırmızıdan maviye, beyaz, sarı, turuncu vb. değişir.

Kadınlar için çekici renkler

Kadınların da basketbol renklerinde belirli bir tercihi yoktur, ancak çekici ve misafirperver bir şeyi severler. Renkler çoğu zaman kırmızı ve beyaz, sarı ve beyaz, pembe, yeşil ve daha pek çok şeyle karıştırılır. Özellikle yarışmalarda normal yanmış turuncu basketbol topu da eşit şekilde kullanırlar.

Pro-player için profesyonel renkler

Erkeklerin kullandığı basketbol topunun ana rengi geleneksel yanmış turuncu basketbol topu olup, rengi kolay görünürlüğü ile belirtilmiştir. Erkekler tarafından ve tüm profesyonel liglerde, NBA, FIBA ​​ve daha fazlasında kullanılmaktadır. Yanık turuncu basketbol rengi daha olgun ve erkeksidir.

Fiyata Göre Basketbol Topu Seçimi

Fiyata göre bir basketbol topu seçerken sizin için sadece iki temel seçenek var, ya markalı basketbol topuna gidiyorsunuz ya da kopyaya gidiyorsunuz.

Markalı basketbol topları genellikle çok daha pahalıdır, hatta bütçe dostu olan kopya basketbol topunun 6 katına kadar. Öne çıkan basketbol üretim markaları; 1983’ten beri resmi NBA oyun topu markası olan Spalding.

Daha çok FIBA dünya şampiyonası müsabakalarında kullanılan ve Asya’da ve dünyanın farklı ülkelerindeki birçok yerel ligde çok yaygın olan Molten vardır. Diğer markalar, Wilson, Rawlings, Nike, Tarmak, Mikasa, Voit, Jordan ve Nivia’dır.