Tayland’da Budizm hakkında bilmeniz gereken her şey

Ruh evlerinden tapınaklara ve daha fazlasına kadar, ulusal din olan Theravada Budizmi’nin Tayland halkı için ne kadar önemli olduğu açıktır. Din birçok yönden hem Thais’in hem de turistlerin günlük yaşamını etkiler. İnsanları ve onların neye inandıklarını daha iyi anlamak için Tayland’da Budizm hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Budizm tarihi

Budizm, nihayetinde aydınlanmanın nihai amacına ulaşan Prens Siddhartha tarafından kurulan MÖ 6. yüzyılda Hindistan’da ortaya çıktı. Bir bodhi ağacının altında 49 gün meditasyon yaptıktan sonra Buda ya da “Uyanmış Olan” oldu. Budizm daha sonra Sri Lanka’dan Tayland’a geldi. 12. yüzyılda hem Tayland’da hem de Laos’ta egemen din oldu.

Tayland’da Budizm

Tayland’daki resmi din, nüfusun %95’inden fazlası ve Laos, Myanmar ve Kamboçya’da ikamet eden birçok kişi tarafından uygulanan Theravada Budizmidir. Bu dinin küçük simgeleri, ülkenin en göze çarpmayan yerlerinde görülür. Ziyaretçiler, seyahatleri sırasında, Chao Phraya Nehri boyunca bulunan yüksek tapınaklardan, binaları koruyan ruh evlerine ve ülke çapında daha fazlasına kadar günlük Budizm hatırlatıcıları bulacaklar.

Budizm, birçok Thais’nin kimliklerinin kilit bir bileşenidir. Birçoğu ruh evleri gibi şeylere günlük adaklar verecek. Diğerleri, birçok soi (sokak) köpeğini hak kazanmak için ara sıra besleyecek. Pek çok Thais, liyakat yaparak ve kazanarak daha uzun ve daha mutlu hayatlar yaşayacaklarına inanıyor. Bazı insanlar kendilerini korumak için Budist muskaları da takacaklar.

Tayland’daki keşişler

Gülümsemeler Ülkesinde yaşayan yaklaşık 300.000 keşiş var. Phuket’ten Bangkok’a, ziyaretçilerin Tayland’da birkaçını görmesi neredeyse garantilidir. Sarı ve turuncu cüppeleri, günümüz kıyafetlerinin denizinde çok tanınır. Birçok Thais, günlerine sokaklarda bağış toplayan keşişlere adaklar sunarak başlayacak.

Tayland’daki her erkeğin 20 yaşından önce bir süre keşiş olması gerekiyor. Beklenen süre yaklaşık üç ay olsa da, bazıları bir veya iki gün kadar az kalacak. Rahiplerin çoğu en az birkaç hafta kalır. Genç erkekler bunu iyi bir karma ve hak kazanmak için yaparlar. Zengin olan veya parası olan Taylandlıların çok iyi karmaları olduğu kabul edilir. Parası olmayanların önceki yaşamlarında kötü davrandıkları, dolayısıyla iyi karmaları olmadığı düşünülür.

tayland dini

Nasıl keşiş olunur

Bir adam keşiş olmaya karar verirse, geçmeleri gereken birkaç ritüel ve süreç vardır. Örneğin, başlarını ve kaşlarını tıraş etmeleri ve bir dizi törene katılmaları gerekir. Ayrıca bulundukları tapınakta sabahları temizlik veya adak alma gibi günlük görevler alırlar.

Bir keşiş olarak yaşamak kolay bir iş değil. Birincisi, uymaları gereken yüzlerce kural var. Bazıları, keşişlerin her zaman bir elbise giymek zorunda kalması gibi oldukça basittir, bazıları ise alkol almamak veya eğlenmek için yüzmemek gibi görünüşte daha zor görevlerdir. Ayrıca halka açık bir yere çıkarken uzun bir şartlar listesini takip etmeleri gerekir. Örneğin rahipler gülemez veya yüksek sesle konuşamaz.

Rahipler normalde yabancılar için bile çok arkadaş canlısıdır. Bazı tapınaklarda, turistlerin bir keşişle oturup hayatları hakkında konuşabilecekleri keşiş sohbetleri gibi şeyler vardır. Bir hatırlatma olarak, Thais’nin çoğunluğu bir keşiş için toplu taşıma araçlarında koltuklarından vazgeçecek. Turistler de bunu yapmalı.

Budist festivalleri ve tatilleri

budizm tayland

Birçok festival ve bayram, Tayland’ın ana dini etrafında dönüyor. Bunlardan birine Makha Puja denir. Budistler, ülke çapındaki bu festival için Şubat ayında dolunay sırasında tapınaklarda toplanır ve mum yakarlar.

Budistler Mart ayı başlarında Wat Phra Buddhaphat Festivalini kutlarlar. Pek çok tapınağın Buda ayak izleri vardır (bazıları doğal, bazıları yapay olarak yapılmıştır). Bunların en ünlüsü Saraburi’deki Phra Puddhabat Tapınağı’nda bulunur. Festival, Budistlerin dev izlere tapmaya geldiği bir zamandır.

Daha önce de belirtildiği gibi, Tayland’daki her erkek 20 yaşından önce bir keşiş olmalıdır. Nisan ayı boyunca Si Satchanalai Nizamnameleri bunun bir kutlamasıdır. İnsanlar renkli kostümler giyer ve geçit töreninde yürür.

Songkran, turistler arasında en ünlü Budist festivallerinden biridir. Bir önceki yıla ait günahların ve uğursuzluğun yıkanmasını simgeleyen, ülke çapında gerçekleşen dev bir su savaşıdır. Buda heykellerinin üzerine su dökülmesinden kaynaklanıyordu.

Visaka Puja, Mayıs ayı başlarında gerçekleşen bir Budist bayramıdır. Buda’nın doğum gününü, ölümünü ve aydınlanmasını anıyor. Taylandlı Budistler, ülkedeki birçok tapınaktan birinin etrafında yanan mumlarla toplanacak.

Budist Lent Günü olarak da bilinen Khao Phansa, keşişlerin hareketsiz kalacağı üç aylık bir dönemin başlangıcını işaret ediyor. Budistler gelir ve hareketsiz keşişlere sarı cüppeler ve mumlar sunarlar.

Asanha Puja, Buddha’nın ilk vaazını anıyor. Temmuz ayında dolunay boyunca Krallığın dört bir yanındaki tapınaklarda kutlanır.

Sakhon Nakhon Balmumu Mum Festivali, Budist Lent’in sonunu işaret eder ve geçit töreni ve güzellik yarışmalarıyla kutlanır. Bir veya iki mum yakmadan Tayland kutlamaları tamamlanmış sayılmaz. Ok Phansa, Ekim ayında yeni keşişlerin cübbeleriyle sunulduğu bir başka Budist bayramıdır.

Ziyaretçilerin akılda tutması gereken bir şey, bu Budist tatillerinin çoğunda ülke genelinde alkol tüketimine ve satışına izin verilmemesidir.

Budist tapınakları

Tayland’da yaklaşık 30.000 Budist tapınağı var. Land of Smiles’daki en tanınmış tapınaklardan bazıları, Bangkok’taki Wat Phra Kaew ve Chiang Mai’deki Wat Phra That Doi Suthep’i içerir.

Birçok Thais, Budist tatillerini bu çarpıcı mimari harikaların etrafında geçirecek. Bir ibadet ve kutlama yeri olmanın yanı sıra, bu tapınaklar genellikle rahiplere, okullara ev sahipliği yapar ve yerel halk için toplanma yeri olarak hareket eder. Birçok tapınak, arazilerinin hemen dışında pazarlara sahiptir ve Wat Pho (Yatan Buda Tapınağı) kendi arazisinde bir masaj okulu bile vardır.