Donmuş ekmek nasıl çözülür?

Ekmeğin nasıl çözüleceğini bilmek, yenilebilir ekmek ile yenilebilir olmayan ekmek arasındaki en önemli farkı ortaya koyar, bu yüzden doğru şekilde yaptığınızdan emin olmak istersiniz.

İyi haber şu ki, ekmeği çözmenin en hızlı yolu aynı zamanda en iyisidir. Etin aksine, ekmeğin buzdolabında yavaşça çözülmesi gerekmez. Ekmeğin buzunun oda sıcaklığında çözülmesi de iyi bir fikir değildir ve muhtemelen bayat tadı olan bir somunla sonuçlanabilir. En iyi sonuçlar için, her zaman aşağıda belirtilen ısı yöntemini kullanın.

FIRINDA EKMEK BUZU NASIL ÇÖZÜLÜR?

Bu, bütün somunların buzunu çözmek için açık ara en iyi yöntemdir, ancak aynı zamanda tek tek dilimler için de işe yarar. Fırını önceden 160°C/150ºC fanlı fırın/gaz modunda ısıtın, somunu bir pişirme folyosuna sarın, bir fırın tepsisine koyun ve 25 ila 30 dakika pişirin. Tek tek dilimleri çözüyorsanız, bunları sıralayın ve beş ila 10 dakika pişirin.

MİKRODALGA İÇİNDE EKMEK BUZU NASIL ÇÖZÜLÜR?

Evet! Mikrodalgada ekmeğin buzunu çözme, özellikle dilimlenmiş ekmeğin buzunu çözüyorsanız güvenli ve etkilidir. Çözdürmek istediğiniz tek tek dilimleri paketlerinden çıkarın ve mikrodalgaya dayanıklı bir plaka üzerinde her biri 15 ila 20 saniye süreyle yüksek bir ayar kullanarak ayrı ayrı çözün. Bütün bir somunun mikrodalgada çözülmesini önermiyoruz.

EKMEK NASIL DOĞRU ŞEKİLDE DONDURULUR?

Nihayetinde, ekmeğin buzunu çözme işleminizin başarısı büyük ölçüde ekmeğin ilk başta nasıl dondurulduğuna bağlıdır. Ekmeğin dilimlerini dondurmak ve çözdürmek hiç şüphesiz bütün somunları çözmekten daha kolaydır. İhtiyacınız olan dilimleri çıkarın ve buz çözme işlevi varsa mikrodalgada veya ekmek kızartma makinenizde çözmeniz yeterlidir.

Ama bir aile yemeği ile bütün sıcak bir somun servis etmeyi tercih ettiğiniz zaman ne olacak? En önemli şey, somununuzun içine nem girmesini önleyecek bir tür koruyucu kılıf içinde saklandığından emin olmaktır. Genellikle streç film ve plastik torbalar kullanılır, ancak çevre dostu değildirler ve fırına koymadan önce ekmeği açmanız gerekir. Bunun yerine somununuzu hem saklamak hem de buzunu çözmek için silikon bir yiyecek saklama çantası kullanmanızı öneririz. Hem dondurucular hem de fırınlar için güvenlidirler.