İstanbul’da ekmek kaç para?

İstanbul’da ekmek fiyatlarına zam yapıldı. İstanbul’da ekmek fiyatlarına yapılan zam ile beraber şehir genelindeki fırınlarda 200 gram ekmeğin satış fiyatı 8 TL oldu.

İstanbul’da dar gelirli vatandaşların en çok rağbet ettiği temel gıda olan ekmek şimdilerde 8 TL’ye satılıyor. 2023 yılında ekmeğin yeni fiyatı 10 Kasım 2023’ten itibaren geçerli olan yeni fiyatlandırmaya göre 8 TL oldu. Ancak bazı fırınlarda ekmeğin 10 TL veya 15 TL’ye satıldığı belirtiliyor.

İstanbul’da ekmek kaç para?

Her ne kadar bazı kaynaklarda ekmeğin 5 TL veya 6,50 TL olduğu yazsa da bunlar güncel olmayan haberlerdir. Ekmeğe yeniden zam geldi. 6,50 TL olan 200 gram ekmeğin fiyatı, 8 TL’ye yükseldi.

Ekmek için belirlenen yeni fiyatın 10 Kasım 2023’ten itibaren geçerli olacağı açıklandı. Fırıncılar gelen zamlardan memnun olsa da yetersiz buluyorlar. Fırıncılar daha fazla zam talep ediyor. Fırıncılar geçinemediklerini söylüyor.

İstanbul’da ekmeğe ne kadar zam geldi?

İstanbul’da fırınlarda satılan ekmeğin fiyatı Ekim 2020’de gelen zam ile ekmeğin fiyatı 1.75 TL oldu. Ardından Kasım 2020’de bir zam daha yapıldı ve ekmeğin fiyatı 2.00 TL oldu. 2021’in son zammı Kasım 2021’de yapıldı ve ekmeğin fiyatı 2.50 TL oldu.

Ekmeğe Şubat 2022’de zam geldi ve 3 TL oldu. Ardından ekmek fiyatı 7 Temmuz 2022’den itibaren 4 TL olarak güncellendi. Ekmek fiyatı 1 Ocak 2023’ten itibaren 5 TL oldu. 11 Ağustos 2023’te ekmek fiyatı 6,50 TL oldu. Son olarak, 10 Kasım 2023’te ekmek fiyatı 8 TL yapıldı.

Özellikle fırıncı esnafının bastırmasıyla gelen zamlar vatandaşları bezdirdi. Fırınlardan alışverişi kesen insanlar, Halk Ekmek büfelerine yöneldi. Tabi çöpten ekmek toplayan işsiz ve aç insanların sayısında da artış gözlendi.

İstanbul’da gramaja göre ekmek fiyatları

Ekmek fiyatlarına gramaja göre bakıldığı zaman (fırından ekmek alırken ekmeğinizi mutlaka tartın, gerçekten gramajı tutuyor mu diye bakın) ekmek fiyatlarında farklı durumlar ortaya çıkıyor. Buna göre 200 gram ekmeğin fiyatı 8 TL olurken, bazı fırınlarda 220 gram ve 230 gram olarak satılan ekmekler de 10 TL’den satılıyor.

Ekmek, binlerce yıldır dünyanın temel gıda maddesi olmuştur. İnsanlar rahatlığı, taşınabilirliği, beslenmesi ve tadı nedeniyle tüketmeye devam ediyor. Ancak son dönemde İstanbul’da ekmek fiyatları özellikle ekonomik olarak iyi bir durumda olmayan vatandaşların cüzdanını zorluyor.

Ekmek temel gıda olarak bilinen karbonhidratlı bir yiyecektir. Genellikle düşük gelirli vatandaşlar daha fazla ekmek tüketerek karınlarını doyurur. Zenginler ise ekmek yerine et ve süt ürünlerini tüketir.

Yine de bizden size uyarı, beyaz ekmek tüketiminize dikkat edin. Kepekli ekmeğin içindeki tam tahılların birçok faydası vardır. Genel sağlığı artırabilir ve obezite ve diğer çeşitli komplikasyon ve hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilirler. Bu nedenle kepekli ekmek veya tam buğday ekmek tercih edin.

Ünlü siyasetçiler ve zenginler genelde tam buğday ekmek yer. Beyaz ekmek veya beyaz un yapmak için üreticiler, kepeği ve özü çıkarmak için tahılı işler ve geriye yalnızca endospermi bırakır. Beyaz, paketlenmiş ekmeğin yüksek işlenmiş un ve katkı maddeleri onu sağlıksız hale getirebilir. Çok fazla beyaz ekmek tüketmek obezite, kalp hastalığı ve şeker hastalığına katkıda bulunabilir.

Ekmek fiyatları neye göre ve kim tarafından belirleniyor?

“Ya bu ekmek fiyatlarını kim belirliyor” diye kendinize sordunuz mu hiç? Mutlaka içinizden birkaç soru cümlesi çıkmıştır bu konuda. İşte size bu konuda en net cevap: Ekmek Fiyatına İlişkin Azami Fiyat Tarifesi Belirleme Komisyonu. Ekmek fiyatları, un fiyatlarına göre belirleniyor.

İlginç bir isim. Bu komisyonda çeşitli kurumlar üye. Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’ne göre ekmeğe zam yapılırken, ekmek zammını belirleyen komisyonun üyeleri arasında belediye, Ticaret İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ticaret ve sanayi veya ticaret odası ile ilgili odanın temsilcileri bulunuyor. İstanbul’da komisyonda alınan karar İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe giriyor. İstanbul’daki ilgili ticari kuruluş ise İstanbul Fırıncılar Odası’dır.

Ekmek fiyatları Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’ne göre belirleniyor. Bu kapsamda oluşturulan komisyonda ilgili belediye, Ticaret İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ticaret ve sanayi veya ticaret odası ile ilgili odanın temsilcileri yer alıyor. Belirlenen fiyat son olarak ilgili ticaret odası tarafından onaylanıyor. İstanbul’da valilik ve fırıncılar odasından oluşan komisyon, yaygın olarak satılan ekmeğin fiyatını belirlerken İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı olan fırınlar da kendi fiyatlarını kendileri belirliyor.

Pahalı veya eksik gramajlı ekmek satan fırıncıyı şikayet edin

İstanbul’da ekmeğin fahiş fiyatla satıldığı veya gramajı düşük tutulduğu iddiaları ile ilgili şikayet etmeniz gereken kurum, Beyaz Masa’dır. Belirlenen fiyattan pahalıya ekmek satan fırıncıları İBB Beyaz Masa’ya şikayet edebilirsiniz. İBB zabıtaları fahiş fiyata veya düşük gramaja ekmek satan fırınları denetleyerek cezai işlem uygular. Böylece mağduriyetiniz son bulur.

İnsanların çeşitli malzemeler kullanarak farklı şekillerde yaptığı birçok farklı ekmek türü vardır. Örnekler arasında tam tahıllı ekmek, şekerli ekmek, mısır ekmeği, mayalı ve mayasız ekmek, gözleme, ekşi hamur, filizlenmiş tahıl ekmeği, sodalı ekmek ve çok daha fazlası bulunur. Siz de fırınlardan sürekli zamlanan ekmekleri almak istemiyorsanız, kendi ekmeğinizi kendiniz yapmayı deneyin. Gerçekten pişman olmayacaksınız! Sizin için filizlenmiş tahıllardan yapılan ekmek iyi bir seçenektir. Bir tahıl filizlendiğinde, besinlerinin sindirimi daha kolay hale gelir ve kullanım için vücuda daha uygun hale gelir. Daha iyi bir protein, lif, C vitamini, folat ve diğer besinler kaynağı olabilir.