Pano kopya geçmişine Android’de nasıl erişilir?

Kopyalama ve yapıştırma yeteneği, herhangi bir Android akıllı telefon veya tabletin temel ve basit bir işlevidir. Ancak, bir sonraki seviyeye geçmek istiyorsanız, kopyaladığınız her şeyi bulmak için pano özelliğinden tam olarak yararlanın. Başlayalım.

Android’deki pek çok şey gibi pano özelliği de cihazınızın dış görünümüne ve Android sürümüne bağlı olarak farklı şekilde çalışır. Samsung ve LG telefonların kendi yerleşik BetWinner giriş panoları vardır. Diğer cihazlar panoya yalnızca bir klavye uygulaması aracılığıyla erişilebilir.

Bu kılavuzun amaçları doğrultusunda, panoyu bir klavye uygulamasıyla kullanmaya odaklanacağız. Bu yöntem herhangi bir Android cihazda çalışacaktır. Böylece telefonda kopyalanan bağlantı nasıl bulunur diye araştırmanızı yaparken panoya kopyalananları nasıl bulabileceğinizi de öğrenmiş olacaksınız.

Android’de pano geçmişi

Öncelikle, pano özelliği olan bir klavye uygulamasına ihtiyacınız olacak. İki popüler seçenek Google’ın Gboard‘u ve Microsoft’un SwiftKey’idir. Bu iki uygulamadaki panolar çok benzer şekilde çalışır.

Klavyenizi kurup ayarladıktan sonra panoyu deneyebiliriz. Önce, bir metin veya bağlantı kopyalayın. Pano, resimleri desteklemiyor. Ardından, kopyaladığınız şeyi yapıştırmak istediğiniz uygulamaya gidin ve klavyeyi açmak için metin kutusuna dokunun. Üst araç çubuğunda bir pano simgesi arayın.

Bu, panoyu açacak ve son kopyalanan öğeyi listenin önünde göreceksiniz. Metin alanına yapıştırmak için panodaki seçeneklerden birine dokunmanız yeterlidir.

Android cihazınızda mesajlaşma uygulamasını açın ve metin alanındaki pano simgesine basın. Burada, Android panosunu açmak için pano simgesine dokunabilirsiniz. Pano açıkken, panoya her kopyaladığınızda ve ardından Google Android klavyesindeki panoya tekrar dokunduğunuzda, eklediğiniz tüm son öğelerin geçmişini görürsünüz. Silmek istediğiniz her bir öğeyi seçin ve silmek için çöp kutusu simgesine dokunun.

android klavye pano

Pano geçmişi sabitleme ve temizleme

Android, öğeleri sonsuza kadar panoya kaydetmez. Bir süre sonra en eski pano öğeleri silinecektir. Hem Gboard hem de SwiftKey, bir saat sonra silinmelerini önlemek için öğeleri panoya “sabitlemenize” izin verir. Bu, bir öğeye uzun süre basarak ve “Sabitle” seçeneğini seçerek yapılabilir. Toplu iğne ikonu panoyu sabitlerken, çöp kutusu ikonu ise temizleme yapar.

android klavye pano temizleme

Kendinizi Android’de çok fazla kopyalayıp yapıştırırken bulursanız, pano paha biçilmez bir araçtır. Bir çok şeyi aynı anda kopyalayabilir ve sonra ileri geri atlamadan bağımsız olarak yapıştırabilirsiniz.