Ancestors: The Humankind Odyssey inceleme

Harika bir konsepte sahip olan Ancestors: The Humankind Odyssey oyunun arkasında, ilk üç Assassin’s Creed oyununun yaratıcı yönetmeni Patrice Désilets tarafından Montreal’de kurulan Panache Digital Games bulunuyor. Private Division tarafından yayınlanan Ancestors: The Humankind Odyssey, üçüncü şahıs, hayatta kalma, açık dünya ve keşif türünü birleştiriyor. Geçmişte 10 milyon yıl önce, küçük bir hominid klanının liderini kontrol etmenizle başlar. Hominidler insanoğlunun uzak öncülleri olarak kabul edilir. Ancestors: The Humankind Odyssey sizi tarih öncesi dönemlerdeki Afrika’ya yerleştirir ve sizden evrim geçirmenizi ve soyunuzu ilerletmenizi bekler. Bu iddialı bir önermedir. Oyunun yoğun ve ayrıntılı ortamı sizi keşfe davet ediyor ve bazıları açık uçlu hayatta kalma yönlerine sahip.

Ancestors: The Humankind Odyssey inceleme

Oyunun giriş metni, “Size pek yardımcı olmayacağız” diyor. Sonuç olarak, hem siz hem de primat kabileniz aynı anda çevrenizdeki dünyayı anlamaya çalışıyorsunuz. Ancak, beceri ilerlemesi ve mücadele gibi sistemlerin nasıl işlediğinin temellerini çözdükten sonra, duyarlılığa doğru uzun, zorlu ve tekrarlayan bir yolculuk başlatırsınız. Açıkçası, henüz oyunun sonuna ulaşmadım; ki bu, insan olmak anlamına geliyor. Bununla birlikte, yolculuğa başladığımdan bu yana yaklaşık 30 saat geçti. Her nasılsa, duraklatma ekranındaki ve menünün yardım bölümündeki birçok ipucu, özellikle spesifik olmaktan kaçınıyor.

Ancestors’da amacınız (bir hominid klanının bir üyesi olarak) türünüzü ilerletmek ve evrimsel saate karşı yarışmaktır; önemsiz bir görev değil. Soyunuzu ilerletmenin ilk adımı çevrenizi keşfetmektir. Oyun size bunu yapabilmeniz için birkaç araç sunar. Örneğin, ilgilendiğiniz nesneleri ve organizmaları görüntülemek ve analiz etmek için zekanızı kullanabilirsiniz. Yiyecek ve su kaynakları, araçlar ve malzemeler ve yırtıcılar bulacağınız şeyler arasındadır. Nesneleri yorumlamak için işitme ve koku alma duyularınızı da kullanabilir ve yönlerinizi korumak için yer işaretlerini ezberleyebilirsiniz (oyunda mini harita yoktur).

ancestors-the-humankind-odyssey-inceleme 2

Ancestors: The Humankind Odyssey oynanış

Çevrenize alıştıkça, nöronal puanlar kazanırsınız ve Evrim Menüsündeki evrimsel diyagramda düğümlerin kilidini açarsınız. Düğümler genellikle dört kategoriden birine girer: hareket, duyular, zeka ve iletişim. Yeterince ilerlediğiniz zaman yeni bir nesle başlayabilirsiniz. Bir nesil değişikliği sırasında, tüm klan üyelerinizin bir sonraki yaş aralığına ilerlediğini unutmayın; örneğin yetişkinler yaşlı hale gelir. Sonunda, mevcut türünüzün gerekliliklerini yerine getirdiğinizde, aynı menüden yenisine geçebilirsiniz. Teorik olarak, eylemlerinizin odağı ve hangi düğümlere öncelik verdiğiniz evrimsel rotanızı belirler.

Evrimsel yönlerin yanı sıra, karakterinizin günlük yaşantısında hayatta kalmasını yönetmelisiniz. Dairesel bir HUD öğesi, hayati istatistiklerinizi izlemenize yardımcı olur. İç kısımdaki yeşil daire, yiyerek, içerek ve uyuyarak kolayca yeniden doldurabileceğiniz enerjinizi gösterir. Sarı ile gösterilen bir sonraki halka, enerjiniz bittikçe tükenen dayanıklılığınızı gösterir. Dıştaki kırmızı daire, yaşam beklentinizi temsil eder. Tüm bu seviyelerin boşalmasına izin verirseniz, ölümle yüzleşebilirsiniz.

Ormanın çoğu bölümü bu ihtiyaçları karşılamanın yollarını sunduğu için yönetimi kolaydır. Ancestor’ın hayatta kalma unsurlarının oldukça basit ve makul olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca keşfederken geçici güçlendirmeler ve zayıflatıcıların yanı sıra kaplanlar, timsahlar, yaban domuzları ve yılanlar gibi diğer ölümcül avcılarla da karşılaşabilirsiniz. İlerlemeniz klanınızdaki sağlıklı kişilerin sayısına bağlı olduğundan, bu hayvanlar soyunuzun ilerlemesini durdurabilir.

ancestors-the-humankind-odyssey-inceleme 3

Ancestors’da yeni bir soy başlatmak ve oyun ilerleyişi

Yeni bir soyu başlatmayı seçtiğinizde, soyunuzun adı ve zorluk modu gibi birkaç seçeneği önceden yapılandırabilirsiniz. Oyun yerleşim yerinizi, başlangıç ​​karakterinizin cinsiyetini ve klanınızın boyutunu belirler. Oyun, (bir bebek hominid olarak) devasa, etobur bir kuşun pençelerinde ebeveyninizin korkunç ölümünden kaçmanızla başlar. Klanınızın yerleşim yerine geri dönmeniz gerekir. Konum, zekanızla keşfedebileceğiniz bir işaretçi ile gösterilir. İkinci defa bir soy başlatıyorsanız, atlanamaz ara sahneleri yeniden izlemeniz ve yeni bir soy kurduğunuz her seferinde eve geri dönmeniz gerekiyor. Muhtemelen en az bir kez baştan başlamanız gerekir, bu nedenle bu açılış dizisi tekrarlanır.

Belirtildiği gibi, hominid aileniz evrimsel ilerlemenizin anahtarıdır ve her üyeyi korumanız gerekir. Bir seferde yalnızca tek bir insansı kontrol edersiniz, ancak bunlardan herhangi biri arasında geçiş yapabilir ve etkileşimde bulunabilirsiniz. Dünyayı keşfederken ölürseniz, oyun sizi klanın başka bir üyesine yönlendirir. Bir nesilde hayatta kalmak istiyorsanız, klanınızın hayatta kalmaya yetecek kadar üyesi olmalıdır. Yeterince uzun süre hayatta kalır ve ilerlerseniz, zamanı tek bir nesil veya bir seferde yüzbinlerce yıl ilerletebilir ve soyunuzun halefleriyle oynamaya devam edebilirsiniz.

ancestors-the-humankind-odyssey-inceleme 4

Ancestors: The Humankind Odyssey grafik ve ses

Ancestors, Unreal Engine tarafından desteklenmektedir ve bu nedenle, oyun, bu motoru kullanan diğer oyunlar gibi iyi bir görünüme ve animasyonlara sahiptir. Bununla birlikte, atmosferik tasarım oyunun en iyi yönüdür. Afrika’nın MÖ 10.000.000 temsili, yükselen ağaçlar, hızlı akıntılar ve korkutucu kaya yapılarıyla doludur. Dikeylik, tırmanırken ve dünyaya bakarken etkileyici. Tam gündüz ve gece döngüsü ve hava efektleri, doğal hissi tamamlamaya yardımcı olur. Oyundaki hayvanlar iyi görünüyor.

ancestors-the-humankind-odyssey-inceleme 5

Nesneleri algılama mekaniği, sizinle nesne arasında sonar benzeri bir huni oluşturduğu için oldukça havalı görünüyor. Oyunun müziği, evrimsel yolculuğunuzu tamamlayacak şekilde dinamik olarak değişiyor. Çevresel ses efektleri oyunda özellikle öne çıkmıyor. Hayvan sesleri, kuşların aralıklı fırtınaları ve çevredeki ormandaki diğer yaratıklar gibi yeterince dengeli geliyor. Bununla birlikte, klanımın yerleşim yerinin yakınındaki dereler ve şelaleler, evrimsel macerama yatıştırıcı bir efekt sağladı.

Sonuç olarak Ancestors: The Humankind Odyssey’in en büyük zorluğu, temel hayatta kalma, işçilik ve savaş mekanizmalarının nasıl çalıştığını anlamak. Onları bir kez anladığınızda, çoğunlukla önemsiz hale gelirler ve asıl çekicilik, devasa ve yemyeşil tarih öncesi Afrika haritasının keşfinin tadını çıkarmak olur.