The Outer Worlds inceleme

The Outer Worlds, kült oyunlardan Fallout: New Vegas’ın geliştiricisi Obsidian Entertainment tarafından yaratıldı ve Private Division tarafından yayınlandı. Belki de bu yüzden, The Outer Worlds, modern Fallout oyunlarının en ilgi çekici yeniliklerini benimseyerek, Unreal Engine motoru sayesinde iyi hissettiren çağdaş standartlarda sürükleyici, keşif ve aksiyon odaklı savaş özellikleriyle vurguluyor. Ancak The Outer Worlds’e sadece bir Fallout oyunu diyemeyiz, belki de bir Fallout oyununun mümkün olan en iyi versiyonudur.

The Outer Worlds inceleme

The Outer Worlds’ü mükemmel bir uzay macerası yapan unsurlarının başında oyunun harika gezegen atmosferi, harika karakterleri ve çok katmanlı arayış tasarımını güçlü bir dövüşün yanı sıra ve tutarlı bir şekilde yükselten inanılmaz derecede sağlam bir keskin yazı temelidir. The Outer Worlds’de terk edilmiş bir koloni gemisinde kış uykusunda kalan binlerce insandan sadece birisiniz, muhtemelen kötü şöhrete sahip bir bilim insanı sizi özgür kılar ve donmuş akranlarınızın geri kalanını kurtarmak için yardımınızı ister. Bir dizi değişken öznitelik, avantaj ve estetik özelleştirmeyi içeren titiz bir karakter yaratma sürecinden sonra, tek başına bir gezegende işe koyulmaya başlarsınız.

Gezegenlerin tamamı, ekosistemlerini daha büyük bir tedarik zincirinin parçası olarak kullanmak isteyen birliklere aittir ve farklı şirketlerden çok sayıda otomat, parlak logoları ile sizi çekmeye çalışan kasabaları doldurur. Aslında, The Outer Worlds, çarpıcı şekilde renkli yerel detaylarla dolu. Ziyaret edeceğiniz gezegenler etkileyici bir şekilde çeşitli ve bazen güzeldir.

the-outer-worlds-inceleme 2

The Outer Worlds oyunun hikayesi

Şirketler bizi güneş sisteminin sınırlarının ötesine götürdüler, ancak galaktik sınırda yaşam inşa eden işletmeler ağır bir bedel ödedi. Orta düzey yöneticiler bölge yöneticilerinin rollerini üstlendiğinden, ticaret artık her şeyin önünde yer almaya başladı. Bahsedilen bazı şirketler, çoğunlukla silah ve sarf malzemesi üreticileri olarak var gibi görünüyor. Şirket kapitalizmi, The Outer Worlds’teki her şeyi çok derinden etkiliyor ve toplumu çeşitli düzeylerde nasıl etkileyebileceğine dair araştırmalar, parodi görünümüne rağmen şaşırtıcı derecede iyi düşünülmüş bir statüko oluşturuyor.

Obsidian’ın acımasız RPG’sinde sömürülenler arasında uyanan tek kişi sizsiniz. Koloni geminiz ölüme terk edildi ve sadece çılgın bir bilim adamı olan Phineas Welles sayesinde donmuş kolonistlerin geri kalanını uyandırmak için kaynaklara ihtiyacı var. Bu da sizi hem cevaplar hem de kaynaklar arayışında koloniler arasında gezinmeye bırakıyor. Ana hikayenin işaret ettiği yerlerin çoğu, bir şirket ile belirlenmiş kuralların dışında yaşayan bir grup arasında bir tür çatışmanın içine giriyor. Hedefleriniz genellikle bu rekabetlerle kesişecek ve sizi nihayet maceranızın o bölümünün sonunda büyük bir ahlaki seçimde bir taraf seçene kadar iç içe geçmiş yan görevler sarmalından geçirecek.

the-outer-worlds-inceleme 3

The Outer Worlds oynanış

The Outer Worlds, oyundaki herhangi bir karakteri öldürmenize izin verir ve dünya onlarsız yeniden şekillenecek ve ilerleyecektir. The Outer Worlds’de birçok insanla konuşacaksınız. Ne kadar yapacağınız size bağlıdır, ancak oyunun tüm destekleyici karakter kadrosuyla sohbet etmek yorucu olmayan bir şeydir. Hem senaryonun ne kadar odaklanmış ve incelikli göründüğü hem de oyuncu karakteriniz için konuşmaların büyük ölçüde doğal yollarla akmasını sağlayan çeşitli yanıt seçeneklerinden dolayı anlamsız veya aşırı dramatik değişimlere katlanmak zorunda olmayacaksınız.

Oyunda yalnız kurt olarak mücadele edecek olsanız da size yardımcı olacak altı karakteri işe alma seçeneğiniz var. Ancak bu yolculukta eşlik edecek arkadaşlara sahip olmak bir zevk ve bu da yine karakter yazımının gücünden kaynaklanıyor. Bu karakterler birbirileriyle özel olarak sohbet bile ederler. Tabii ki genel davranışları mekanik olarak şartlara bağlı, ancak oyunun yarattığı illüzyon çok sevindirici. Yoldaşların kendi özelleştirilebilir yetenek ağaçları, ekipman teçhizatları, savaş taktikleri ve kullanmalarını emredebileceğiniz özel yetenekleri vardır.

the-outer-worlds-inceleme 4

Güçlü RPG temellerine sahip olmasına rağmen, The Outer Worlds’teki mücadele, bir dizi yakın dövüş silahı ve ateşli silahın üstüne savuşturma, engelleme ve kaçma gibi şeyleri içeren birinci şahıs eylemine odaklanmıştır. Bununla birlikte, çok iyi hissettiren, savaşmak için telaşlı ve hızlı tempolu bir akışkanlık var. Bu, tüm silahlara tatmin edici geri bildirimler vermek için ağır işlerin çoğunu yapan bazı coşkulu ses tasarımıyla destekleniyor.

Oyunun zorluk seviyeleri ile element hasarı, ekipman modifikasyonu, yoldaş sinerjileri ve sarf malzemelerinin izin verdiği özel efektler gibi şeyler güvenli bir şekilde göz ardı edilebilir. “Süpernova” zorluk seviyesinde, mücadele tehlikesi artar, oyununuzu kurtarma beceriniz kısıtlanır ve açlık ve susuzluk gibi hayatta kalma mekanizmaları devreye girerek oyunun tüm mekanik zorluklarını hissettirir.