Democracy 4 inceleme

Birleşik Krallık merkezli oyun geliştiricisi Positech Games, benzersiz bir siyasi oyun olan Democracy 4 ile dahice bir önermeye sahip. Democracy serisi ilk defa 2005’te doğdu. Positech’in son çabası Democracy 4’ün çıkışıyla birlikte seride beşinci oyun olarak karşımızda.

Strateji, simülasyon ve yönetim türleri favorilerim arasında olduğu için Democracy 4 benim için çok ilgi çekici görünüyordu. Piyasadaki diğer politik strateji oyunlarıyla karşılaştırınca hiçbiri onun kadar ilgimi çekmedi.

Democracy 4 inceleme

Democracy 4’te, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Fransa ve diğerleri gibi seçtiğiniz ülkenin kontrolünü elinde bulunduran bir başkanın veya başbakanın çok ağır hükümdarlıklarını alırsınız. Daha önce oynadığım diğer benzer simülatörlere göre Democracy 4’te büyük kararlar almak, politikalar belirlemek, oylama gücü elde etmek ve iktidarda kalmak için mücadele ederken bir lider olarak her şeyi çok daha dolaylı bir şekilde kontrol ediyorsunuz. Yapmak isteyeceğiniz son şey, popüler olduğunuz halk kesimi ve oy tabanınızın gözünden düşmek ve koltuğu kaptırmaktır.

democracy inceleme 1

Democracy 4, serinin önceki oyunlarında yer alan güzel özelliklerin çoğunu alırken, birçok yeniliğe ev sahipliği yapıyor. Önceki Democracy oyunlarından bu yana dünyada çok şey değişti. Democracy 4’te bu değişiklikler iyi bir şekilde temsil ediliyor. Örnek vermek gerekirse seçim propagandaları, sosyal mühendislik ve ne yazık ki bugünlerde çok yaygın olan siyasi aşırılık. Burada bazı sahte haberleri de göreceksiniz.

democracy inceleme 2

Democracy 4 oynanış

Oynanış açısından Democracy 4 sıra tabanlı bir olaydır. Siyasi nüfuzunuzu, ülkenizin toplumunda dalgalanan her türden farklı politikayı manipüle etmek için kullanacaksınız. Bunlar vergiler, yakıt politikaları vb. gibi şeyleri içerebilir ve birçok farklı oylama demografisine yayılmıştır. İkincisini neredeyse ezici bulacaksınız; yaş gruplarından (yaşlılar, gençler vb.), sosyo-ekonomik düzeylerden (orta sınıf, yoksul vb.) ve tabii ki ideolojik gruplar (Cumhuriyetçi, Demokrat, Sosyalist vb.) gibi günümüz toplumlarının hemen hemen her yönü temsil edilmektedir.

democracy inceleme 3

Ele alınacak çok şey var gibi görünebilir, ancak neyse ki, tüm bu değişkenler ve bunların sonuçlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olacak kullanışlı bir eğitim var. Democracy 4’ün güncellenmiş kullanıcı arayüzü, sadece farenizle birçok farklı öğeye tıklayarak (veya üzerlerine gelerek) hemen hemen her şeye erişebileceğiniz için hoş bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Ayrıca, verileri dışa aktarmanız (veya en azından bu verilerin olası projeksiyonlarını incelemeniz) için her türlü renkli grafik ve ölçek vardır.

democracy inceleme 4

Democracy 4, bir bütün olarak, hayal ettiğiniz tüm güç fantezilerinizi şımartmanıza izin veren ilgi çekici bir siyasi simülatördür. Ancak işler daha hızlı değiştikçe ve modern dünya her şeyi daha hızlı bir şekilde ilerlettikçe, bu oyun muhtemelen iki ila üç yıl içinde daha da gelişmiş bir oyun haline gelecek.

democracy inceleme 5

Democracy 4, simülasyon oynanışını gerçekten parlatan oldukça iyi görünümlü grafiklere sahiptir. Democracy 4’ün önünüze koyduğu hassas bulmacayı ve siyasi kariyerinizi çökertmekle tehdit eden kısımları fark etmeye başladığınızda, bu oyun içinde saatlerce kaybolmak çok kolay. Dahası, Positech Games, modcuların önceki oyunlarda en iyi yaptıkları şeyi yapmaları için doğru bir ekosistem yaratma sözü verdi. Oyun 6 Ekim 2020’de erken erişime girerken, bu siyasi entrika ağının nasıl geliştirileceğini merak ediyoruz.