The Bus inceleme

The Bus, Berlin’in 1:1 ölçekli gerçek haritasında geçen şehir içi otobüs sürüş simülasyonudur. TML-Studios tarafından geliştirilen ve yayıncı AeroSoft GmbH tarafından 25 Mart 2021’de Steam’de erken erişime açılan oyun, yeni güncellemeler almaya ve büyük bir hızla geliştirilmeye devam ediyor. Oyunda yolcuları çeşitli otobüslerle şehir genelinde otobüs hatlarıyla taşıyıp filonuzu yönetebilirsiniz.

The Bus inceleme

The Bus’ı nisan ayındaki Update 1.1’den ve mayıs ayının sonlarına doğru çıkan Update 1.2’den sonra denedim. İkinci denemeden sonra, artık bir erken erişim incelemesi yazabileceğime kanaat getirdim. Oyun, Unreal Engine 4 motoru üzerine kurulu. The Bus’ı hem fare hem de klavye kontrolleri ve bir gamepad ile denedim. Gerçekten toplu taşıma kullanıyormuşsunuz gibi hissetmenizi sağlamak için uzun bir yol kat edilmiş. 1.2 güncellemesinden sonra oynanışın daha pürüzsüz olduğunu gördüm ve bu bana oyunun gelecekte çok daha iyi olacağına dair fikir verdi. Elbette bu incelemeyi oyunun daha kararlı sürümlerinde yeniden gözden geçireceğim ve oyun erken erişimden çıktıktan sonra tekrar güncelleyeceğim. Bu arada, sayfadaki ekran resimlerini oyun içinden kendim aldım.

The Bus, şehir içi otobüs sürüş simülasyon türünü bir sonraki seviyeye taşımaya çalışıyor ve Berlin’in 1:1 ölçeğinde caddelerinde ve sokaklarında sürüş deneyimi sunuyor. Şehrin en iyi noktalarından (canlı semtler, turistlik yerler ve simge yapılar) geçen otobüs rotaları ile güzergahlar arası yolcu taşıması vaat ediyor. Geliştiriciler, dijitalleştirilmiş Berlin haritasıyla “gerçekçi bir toplu taşıma deneyimi” sunmayı umuyor. Oyuncuların kendi rotalarını, zaman çizelgelerini ve turlarını oluşturmalarına ve aynı zamanda bilet satışlarına karar vermelerine olanak tanıyan bir yönetim bileşeni ile geliyor. Aslında otobüsü sürerken, oyuncular dinamik hava durumu ve gündüz ve gece döngülerinin yanı sıra farklı araçlar, yayalar ve karmaşık trafik ışığı düzenlerini içerecek olan AI kontrollü trafikle uğraşmak zorunda kalıyorlar.

the bus inceleme 1

The Bus oynanış

Oynanış şimdilik bir erken erişim oyunundan bekleneceği gibi çeşitli optimizasyon sorunlarına sahip. Yine de çevre trafik ve yolcular son güncellemeyle daha iyi bir AI ile hareket ediyor. Oyunun kariyer modu henüz hazır değil, açıkçası nasıl olacağını çok merak ediyorum. The Bus, Euro Truck Simulator 2‘ye benzer bir ekonomi sistemi, modlama araçları ve çok oyunculu mod sunmayı amaçlıyor. Çok oyuncu modun yanı sıra modlama ve topluluk içerikleri de desteklenecek.

the bus menu

Oyunda yol boyunca duraklardan yolcu topluyorsunuz. Yolcular ön kapıdan otobüse girerek sizden bilet kesmenizi istiyor. Bilet kesme kısmı oldukça eğlenceli geldi bana. Her şey yasal ve fiş kesip yolcuya vermelisiniz. Türkiye’de bize garip gelebilir ama Almanya’da hala nakit parayla otobüse bilet alındığını belirtmek istiyorum. İnmek isteyen yolcuları duraklarda bırakıyorsunuz (arka ve orta kapıları açarak).

Kontrollere gelirsek, henüz mükemmel değil ama oynanış rahat. Oyunu klavye ve mouse ile oynarken etrafa bakmak için fareyi döndürmek daha kolay. Gamepad’de döndürme özelliği yavaş dönüyordu. Ama gamepad ile kontrol etmek daha eğlenceli (Ben Xbox 360 Controller kullanıyorum). Yolcu koltuğu ayarını Tab’a basarak yapın, çünkü koltuğa ilk oturduğunuzda etrafa tam olarak hakim olamıyorsunuz. Aynaları daha rahat görmek iyi olacaktır. Şehir gerçek ölçekli olduğundan duraklar arası mesafe de gerçek ölçekli ve gerçek bir otobüs sürüyormuş gibi bir deneyim yaşatıyor.

the bus inceleme 2

The Bus ses ve grafik

The Bus’ta grafikler yüksek çözünürlüklü ve oldukça keskin. Şirketten yapılan açıklamalara baktığımızda oyunun Berlin’in 2018 yılındaki halini resmettiğini öğreniyoruz. Haritanın ve çevrenin oluşturulması için şehirden fotoğraflar çekilmiş ve geliştirme aşamasında bu fotoğraflardan yararlanılmış. Ekip ayrıca çevrimiçi fotoğraflardan da faydalanmış.

Açıkçası simülasyon oyunlarının bizleri belki de asla gidemeyeceğimiz yerlere götürdüğü fikri ile keşif amaçlı oynamayı da çok seviyor olabilirim. Bu yüzden 1:1 ölçekli Berlin haritası fikri kulağa çok hoş geldi. Şehir içinde gezinirken etrafa baktığımda kendimi gerçekten de dünyada var olan bir yerleşim yerinde gibi hissettim. Cadde ve sokaklar, binalar ve zemin katlardaki dükkanlar, çevrede dolaşan insanlar, akan bir trafik, kavşaklar ve trafik ışıkları… Hepsi düşünülmüş.

the bus inceleme 3

Bu oyun gerçekten çok rahatlatıcı bir ambiyansa sahip ve bu nedenle oyunun erken erişimden çıkacağı günü bu yüzden sabırsızlıkla bekliyorum. Oyunu erken erişim olarak Steam‘den edinebilirsiniz.