Euro Truck Simulator 2 inceleme – Tüm DLC haritalar

Euro Truck Simulator 2 (ETS2) oyunu 2012 yılından beri hayatımızda. SCS Software tarafından geliştirilen ve yayınlana oyun şu sıralar 1.49 açık beta versiyonunu ve West Balkans genişletme paketini kutluyor. Bu incelemede ETS2’nin 1.48 versiyonuna ve tüm harita paketlerine göz attık. Yaklaşık 220 saatlik oynanma süresi ile elde ettiğim tecrübe sayesinde oyunla ilgili önemli gördüğüm tüm bilgileri sizinle paylaşacağım.

Oyuna kiralık bir şoför olarak başlayıp daha sonra kendi çekicinizi ve garajınızı satın alıp ve oyun ilerledikçe sonunda bir çekici filosu ile bir şirket yöneticisi olabilirsiniz. Oyuncunun çabasına göre bazı ilerleme seviyeleri vardır. Oyuncu, seçtiği kategorilere göre uzmanlaşabilir. Buna uzun mesafeli yolculuklar ve kırılgan mal taşımacılığı da dahildir.

Euro Truck Simulator 2 inceleme

Euro Truck Simulator 2’de DAF, Iveco, MAN, Mercedes-Benz, Renault, Scania ve Volvo marka çekiciler bulunur. Bu, oyuncuya aralarından seçim yapabileceği çok sayıda çekici sunar. Ayrıca oyundaki gerçekçilik hissi nedeniyle ETS2 her zaman simülasyon oyunu severler arasında popüler bir oyun olmuştur. Oyunun bugünlere kadar popülerliğini korumada yapımcı SCS Software’in oyunun gelişimine katkıda bulunan yetenekli geliştiricileri, tasarımcıları, test uzmanları ve sanatçıları büyük rol oynar.

Oyuna gelen güncellemelerle beraber aydınlatma iyileştirmeler, HDR bileşenlerin desteklenmesi ve diğer tüm iyileştirmelerle oyunda günün her saati ve çeşitli hava koşullarında ışığın değişimi çok daha iyi sunuluyor. Ayrıca oyun içi nesnelerde büyük geliştirmeler yapıldı. 2B/3B nesneler, dokular ve malzemeler iyileştirildi. Oyunun eskiden tasarlanan birçok şehri yeniden tasarlandı ve yeni DLC paketleri ile görsel olarak da uyumlu hale getirildi. Buna Almanya ve İsviçre gibi ETS2’nin temel paketinde yer alan ülkelerde yapılan harita iyileştirmeleri, yeni yollar ve kavşaklar eklenmesi de dahil.

ets-2-inceleme 3

Görsel iyileştirmelerin yanı sıra menülere ve ayarlara çok sayıda kullanışlı işlev eklendi. Buna ana haritada keşif oranını gösteren oranın ülkeye göre daraltılması, kariyer geçmişinin yeniden tasarlanması ve ayarlarda kaydırıcının yanına sayı eklenmesi de dahil. Oyuna 1.49 güncellenmesi ile eklenmesi planlanan ikinci el kamyon satıcısı, gamepad’ler için yeni tuş bağlayıcı destekleri ve yeni hava durumu efektleri de cabası.

Euro Truck Simulator 2 oynanış

Çıkış tarihi eski olan bir oyun olduğu için neyin ne olduğunu söylemek yerine son yıllarda oyuna eklenen bazı yeniliklerden bahsetmek istiyorum. Çekicileri ve garajları çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz. 200’den fazla şehre yük taşıyabilirsiniz. Çekicileri özelleştirebilirsiniz. GPS sesli navigasyon ile GPS kullanarak yolları takip edebilirsiniz. Sürücüleri işe alarak garajlarınızdaki kamyonları teslim edebilirsiniz. Böylece daha fazla para kazanabilirsiniz. Uzun yolda yakıtınız biterse acil durum yakıt ihmali hizmetinden faydalanabilirsiniz. World of Truck ile bağlantı kurarak online etkinliklerden teklifler alabilirsiniz. Oyunda mevsim yaz, bu nedenle kar ve dolu gibi hava olayları yok. Ancak sıklığı ayarlardan değiştirilebilen yağmur vardır.

Euro Truck Simulator 2 genişlemeye devam ettikçe, bu genişletmeler de ayrıntılar açısından iyileştirmeleri beraberinde getirdi. Ağaçların, mimarinin ve seslerin çeşitliliği, oyunun temel çekiciliği arttırırken, sürüş sırasında da fark yaratıyor. Harita paketlerine ayrı olarak bakacağız. Oyundaki en yeni harita paketi West Balkans. SCS’nin son müjdesi ise Greece adıyla sunulan Yunanistan haritası. Merakla beklenen Rusya haritasının akıbeti belirsiz kalırken, ETS2 Türkiye haritası hakkında ise henüz resmi bir haber yok.

ets-2-inceleme 2

West Balkans harita paketi

19 Ekim 2023’te yayınlanan Euro Truck Simulator 2’nin West Balkans DLC’si oyuna Arnavutluk, Hırvatistan ve Sırbistan’ın da dahil olduğu 8 Balkan ülkesinden toplam 14 şehir ve 30 kasaba eklendi. Ayrıca Tuna Nehri üzerinde bulunan 3 endüstriyel liman (Belgrad, Novi Sad, Osijek) ve Split, Mostar, Saraybosna ve Priştine gibi tarihi şehirler de pakette yer aldı. Macera severler için keşfedilmeyi bekleyen 15 yeni bakış açısı ve 20 ikonik simge de diğer ilgi çekici özellikler arasında yer alıyor.

West Balkans DLC’si ile oluşturulan yeni şehirler çok daha organik ve gerçeğe yakın tasarlanmış. Bu pakette yer alan şehirleri gezerken detaylara hayran kalacaksınız ve muhteşem tasarıma şapka çıkaracaksınız. West Balkans DLC’si şu anda mevcut olan tüm ETS2 DLC’leri arasında en iyisi ve en nefes kesici olanı olarak övgüyü hak ediyor. Şimdi Balkan otoyollarının keyfini ETS2 ile çıkarmanın tam zamanı!

Iberia harita paketi

8 Nisan 2021’de yayınlanan Euro Truck Simulator 2’nin Iberia DLC’si oyununa İber Yarımadası’nı oluşturan İspanya ve Portekiz eklendi. Buna Porto, Lizbon, Madrid ve Barcelona gibi büyük yeni şehirlerin yanı sıra Tabernas da dahildir.

Iberia haritası ile çok sayıda tarihi köy ve kasaba, dar sokaklar, simge yapılar, eski kiliselere ve ortaçağ kaleleri ev sahipliği yapıyor. DLC sayesinde birçok kıyı şehrinin yanı sıra Tabernas Çölü’nü de geçebilirsiniz. Araba fabrikalarına araba parçalarını nakliye edebilirsiniz. Kıyı şehri Algeciras’tan körfezin diğer tarafında bulunan muhteşem sahil manzarasının ve ünlü Cebelitarık Kayası’nı görebilirsiniz.

Road to the Black Sea harita paketi

5 Aralık 2019’da yayınlanan Road to the Black Sea harita paketiyle oyuna Romanya, Bulgaristan ve Türkiye’yi (bir kısmı) eklendi. Bu Balkan ülkelerinin tümü Karadeniz ile sınır komşusudur ve SCS’nin bunları yorumlaması görülmesi gereken manzaralarla doludur. Bahsetmiyorum bile, ETS2’de nihayet Türkiye’yi görmek inanılmaz bir mutluluk.

Haritadaki deneyimlerimize gelirsek, sınır geçişinde Euro Truck Simulator 2’de şimdiye kadar karşılaştığım en kapsamlı süreçle karşılaştım. Romanya’ya girmek üç aşamalı bir süreçtir. Tipik pasaport ve ağırlık kontrollerini içerir, ancak sınır kontrol memurları tarafından canlı bir denetim ekler. Bu nedenle, Romanya’nın içine girmek gözle görülür şekilde daha uzun sürüyor, ancak gerçek dünya süreçlerini yansıtan ayrıntıların ortaya konduğunu görmek harikaydı. Romanya, yeni genişlemenin en büyük alanıdır. Yerleşim yerinin yarısından fazlasına sahiptir. Romanya’da birkaç nehir ve akarsu ile detaylı limanlar var. Tuna nehrini de içerir. Romanya’dan Bulgaristan’a geçtiğimizde keşfedilecek birbirinden harika yerler mevcut. Ancak bunları kendiniz deneyimleyebilirsiniz, çünkü artık daha fazla uzatmadan Türkiye’ye geçmek istiyorum.

Daha da güneye doğru ilerlerken, sonunda Türkiye’ye vardım. Bu genişlemenin diğer iki ülkesinden farklı olarak, Türkiye’nin sadece küçük bir bölümü mevcut. Öyle olsa bile, burada anlatılanlar hala çok iyi yapılmış. Haritada sadece üç Türk yerleşimi var, burada yıldız tabi ki Avrupa’nın en büyük nüfusa sahip şehri İstanbul. Türkiye’nin çoğu, Bulgaristan ve Romanya’dakilerle uyumlu olarak, daha fazla kırsal alanı sergiliyor. Bununla birlikte, bitki örtüsü biraz farklı ve biraz daha kuru görünüyor. Ama gerçekte odak noktası İstanbul. Şehrin sadece küçük bir kısmı dahil olsa da harika görünüyor. Ufuk çizgisi ve çevredeki binalar iyi detaylandırılmıştır ve şehrin dış mahallelerinde bulunan yol ağı çok geniştir. Keşfedilecek büyük bir şehir merkezi olmasa da burada gösterilenler hala iyi ve hareketli.

Beyond the Baltic Sea harita paketi

29 Kasım 2018’de Beyond the Baltic Sea ek paketi ile oyuna Estonya, Finlandiya, Letonya, Litvanya ve küçük bir Batı Rusya şeridi ekleniyor. Haritayı deneyimlerken ilk olarak Polonya ile Litvanya arasında sıkışmış, Rusya anakarasından tamamen ayrılmış bir Rus bölgesi olan Kaliningrad’a gittim. Rusya AB’nin bir parçası olmadığı için bir sınır kontrol noktası vardı. Oradan Litvanya’daki Kaunas’a, ardından Letonya’daki Daugavpils’e geçtim. Her iki ülkedeki manzara oldukça benzer görünüyor, bu yüzden sınırdan geçerken neredeyse hiç fark etmedim. Ancak, varış noktası Pskov olan Rusya anakarasına girerken kesinlikle çok daha dikkat çekiciydi. Burası ülkenin batı kısmı olduğu için, beklediğim çorak, engebeli araziye kıyasla hala çok fazla yeşilliğe sahip. Beyond the Baltic Sea DLC ile zamanımın çoğu, çoğunlukla tarım arazileri, inişli çıkışlı tepeler ve rahat görünümlü Baltık mimarisine sahip küçük kasabalardan oluşan geniş kırsal alanlardan geçmekten ibaretti. Gözlemlediğim kadarıyla çok güzel manzaralar eklenmiş.

Italia harita paketi

5 Aralık 2017’de yayınlanan Italia paketi ile oyuna İtalya’nın tarihi, geleneksel mimari, muhteşem manzaraları ve tabii ki modern endüstrisi oyuna ekleniyor. Ana oyunun İtalya şehirlerinin yanında bu genişletme ile gelen değişiklikler oldukça göz kamaştırıcı. Tüneller ve köprüler, geniş yollar, ücretli geçiş noktaları ile İtalya şehirleri oyuna güzel bir dokunuş olmuş.

ETS2’nin İtalya’sının manzarası o kadar güzel ki, tüm sürüş deneyimini daha da rahatlatıcı hale getiriyor. Sanallaştırılmış doğal güzelliklerle çevrili otoyol boyunca ilerlerken kendimi her yere bakarken buldum. Manzara çok otantik. Otoyol boyunca giderken eski mimariye sahip rastgele küçük bir kasaba keşfetmek çok güzel. Manzara çeşitliliği konusunda, Italia haritasından geçerken kesinlikle oldukça fazla çeşitlilik göreceksiniz. Örneğin, kıyıdaki birçok şehirde yatlar ve gemiler içeren limanlar ve marinalar bulunurken, iç şehirler modern metro yayılımları olma eğilimindedir.

Vive la France! harita paketi

5 Aralık 2016’da yayınlanan Vive la France DLC ile oyuna Fransa’da geçen 15 şehir ekleniyor. Ana oyuna göre oldukça kaliteli grafikler ekleyen bir DLC. Beş nükleer santralden birinden kargo alabilir/teslim edebilirsiniz. Fransa’nın enerjisinin %75’inden fazlasını nükleer santrallerden aldığını düşünürsek, bunun kesinlikle harika bir deneyim olduğu fikrindeyim. Geniş yollar, gerçek hayattaki ile aynı şehirler arası mesafeler, yol geçiş ücretleri ile Fransa’yı en iyi şekilde keşfetmenizi sağlar.

Iberia paketinin piyasaya sürülmesiyle beraber Fransa paketine de iki yeni şehir eklendi. İlki, Fransa’nın güneybatısında yer alan Bayonne şehri; Fransız Bask Bölgesi’nin başkenti ve sınıra yakın konumuyla İspanya’ya giden sürücüler için önemli bir bağlantı. İkinci konum, Pau Bölgesi’nde bulunan daha küçük Lacq komünü. Bu küçük köy, çoğu için sadece doğal bir araba yolculuğu olacak olsa da, Lacq, Fransa’daki en büyük rafineriye ev sahipliği yapmaktadır. Bu alanların her ikisi ve Toulouse ve Bordeaux’daki iki yeni bağlantı kavşağı, Vive La France için ücretsiz bir güncelleme olarak sunuldu.

Scandinavia harita paketi

6 Mayıs 2015’te yayınlanan Scandinavia genişletmesi ile oyuna kuzey ülkeleri ekleniyor. Feribot limanları, römorklar, Scania ve Volvo fabrikaları, 80’den fazla yeni kargo türü, ayrıntılı harita modelleri ve benzersiz iklim ile harika bir kalite katıyor. Yeni tren yolları, limanlar, yollar, kavşaklar, şeritler ve ücretli geçiş noktaları büyük bir hassasiyet ve özenle yapılmış.

Oyuna eklenen 3 ülke de (Norveç, İsveç ve Danimarka) gerçekten mükemmel görünüyorlar. Öresund Köprüsü inanılmaz muhteşem. Bu DLC ile detaylara çok önem verilmiş. Ancak Norveç ve İsveç daha detaylı işlenmiş. Danimarka’da genellikle küçük çiftlik yolları ve köyleri ile dolu.

Going East! harita paketi

20 Eylül 2013’te yayınlanan Going East! genişletme paketi, oyunculara genişletilmiş karayolu sistemlerinden eklenen şehirlere kadar keşfedilecek çeşitli yeni alanlar sunarak oyunun ilk harita ek paketidir. Genişletme paketi oyuncuların Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Macaristan ülkelerinde seyahat etmelerine izin veriyor. Eklenen ülkelerle birlikte, Varşova ve Krakow’dan Ostrava ve Budapeşte’ye kadar 13 yeni şehir dahil edildi. Genişletilmiş alanlarla, oyuncular artık daha fazla nakliye işi fırsatıyla sonuçlanan toplama ve teslimat için daha fazla konuma sahip.

Eklenen alanlarla, oyuncular artık dik dağ geçitlerinde, dar yollarda ve yapım ve onarım aşamasındaki yollarda gezinmek zorunda. Eklenen yol ortamları ve koşulları, dünyayı çok daha sürükleyici ve etkileşimli hale getirir.