Disaster Report 4 inceleme

Disaster Report 4’ün ilginç bir geçmişi var. Oyun başlangıçta PlayStation 3 için geliştirilirken piyasaya çıkmasına sadece bir gün kala 2011 Tōhoku depremi ve tsunamisinin meydana gelmesi nedeniyle iptal edildi. Böyle bir trajedinin ardından depremle ilgili bir oyun yayınlamak pek iyi bir fikir olmazdı. Baş Yapımcı Kazuma Kujo’nun yeni şirketinin haklarını satın alması ve oyuna sıfırdan başlaması dört yıl sürecekti.

Disaster Report 4: Summer Memories, 2011’de elde edeceğimiz oyunun aynısı değil. Geliştirmenin, oyun PS4’e taşındığında sıfırdan başladığı bildirildi. Ancak oyunun PS3 görüntüleri planlandığı gibi yeterince tamamlandığını gösteriyor ki oyunun en azından büyük bölümlerinin başlangıçta amaçlandığı gibi bittiğini güvende hissedebiliyoruz.

Disaster Report 4 inceleme

Disaster Report 4’e karakterinizi tasarlayarak ve onlara bir isim vererek başlıyorsunuz. Karakter yaratma araçları oyundaki en derin araçlar değildir, ancak size kontrolün bir ölçüsünü hissedebileceğiniz kadar yeterli kontrol sağlarlar. Karakteriniz oyuna büyük bir deprem vurduğu sırada ziyaret ettiği bir şehirde başlar. Oyunun ilk anları, etrafınızda ortaya çıkan kaosu izlerken oldukça gergindir ve nereye giderseniz gidin ve ne yaparsanız yapın, gerçekten güvenli olan hiçbir yer yokmuş gibi hissediyor. Açıkçası bir deprem bölgesinde yaşayan biri olarak ne kadar içgüdüsel geldiğinden etkilendim.

Ancak depremler yatışmaya başladıkça oyun kısa sürede bir hikayeye girer. Oyun birkaç gün sürer ve sonuna kadar her zaman artçı sarsıntı tehdidi vardır ve bu hızla çok tehlikeli hale gelebilir. Oyunda derinleştikçe, gerçek sismik aktivite daha nadir hale gelir. Bunun yerine oyun, büyük ölçüde hareket eden dünyadan insanların böylesine büyük bir olayın ardından nasıl başa çıktığına kayıyor.

disaster-report-4-inceleme-2

Disaster Report 4 oynanış

Oyun boyunca diğer insanlarla uğraşacaksınız ve onlarla nasıl başa çıktığınız, genellikle depremler kadar tehlikeli olabilir. Bazı insanlar yardımınızı isteyecek, bazıları size zarar vermek veya istediğinizi almak isteyecektir. Ben şahsen, daha az doğrudan savaşmak zorunda olduğunuz bölümleri tercih ettim, çünkü keşifle ilgili bir oyunda hız ve yavaş yürüme hızı, savaş sırasında olduğundan daha fazla iyi hissediliyordu, ancak bu bölümler az ve çok uzak. An be an oynayışınız oldukça basittir, ancak oyun, ortamınızı ve hedeflerinizi, asla tekrarlayıcı hissettirmeyecek kadar sık ​​sık değiştireceğini bilir.

disaster-report-4-inceleme-3

Düzenli olarak yemek yiyerek, içerek ve banyoyu kullanarak karakterinizin sağlığını korumak, güzel olan biraz basit keşfin yanı sıra ekstra bir yönetim katmanı sağlar. Oyunun çok fazla not almasını önlerken, aynı zamanda o kadar sık ​​dikkat dağıtıcı olmadı. Kendi karakterinizi korumanız gerektiği gibi, bir grup başka karaktere de yardım etmeniz gerekecek. Karakteriniz yaratılırken, oyunda tekrar tekrar karşılaşacağınız bir dizi tekrar eden karakter bulunur. Oyunun ana hikayesi zaman zaman biraz saçma olsa da, bu koşullarda birkaç gün içinde nasıl geliştiklerini görmek ilginçti. Birinci gün panik, genellikle üçüncü gün tamamen farklı bir şeye dönüştü ve bu fark, umutsuzluk ve yeni keşfedilen özgüven arasında herhangi bir yere düşüyordu.

Disaster Report 4 grafik ve ses

Disaster Report 4’ün görünümü, oyunun bir PS3 oyunu olarak başladığını unutmanıza neden olmayacak, ancak oyun kesinlikle önceki sürümden çok yol kat etti. Herhangi bir sahnede çok şey oluyor, bu yüzden oyunun iyi çalışmasını sürdürürse affedilebilir, ancak çerçeve sorunları ve durgunluk burada nadir değildir. Uzun yükleme süreleri de eskidi, özellikle de oyunun yapısı genellikle alanlar arasında gidip gelmenize neden olduğu için. En azından oyun kulağa harika geliyor, her artçı sarsıntıda beni gerçekten harekete geçiren sağlam ses efektleri ve hoş ve tutarlı bir şekilde oyunun tonuna uyan bir film müziği var.

disaster-report-4-inceleme-4

Dünya çapında bir salgın sırasında ortaya çıkan Disaster Report 4: Summer Memories, geçmişiyle neredeyse uygun hissettiriyor. Oyunun ortamı için 2011 depremi kadar tam bir paralellik olmasa da, toplumun parçalandığını ve insanların paniğe kapıldığını görmek oldukça ürkütücü ve bence buradaki olaylara fazladan bir ilgi katıyor. Disaster Report 4’ün sonunda yayınlanmasına sevindim. Gerçekten ilginç bir dünya, oynanışını anlayan ve düzenli olarak döngüsü için yeni bağlamlar bulan oyun tasarımı ve fantastik atmosfer hala harika vakit geçirmemi sağladı.