Bus Driver Simulator inceleme

KishMish Games’in 4 Aralık 2019’da piyasaya sürdüğü Bus Driver Simulator’e göz atıyoruz. Tek oyunculu, Steam başarımları ve VR desteği ile sunulan oyunun diğer otobüs simülasyonlarından hangi yönleriyle ayrıldığına da bakacağız.

Bus Driver Simulator İncelememizi gerçekleştirmek için oyunda gerçekçi sokaklarda bir geziye çıkmaya karar verdik. Bir otobüs şoförüsünüz ve göreviniz yolcuları alıp belirli noktalara bırakmaktır. Özel görevler var veya serbest dolaşımda kendi kariyerinizi inşa edebilirsiniz.

Bus Driver Simulator inceleme

Oyunda gerçek şehir görünümünün inşası için geliştirici tarafından Rusya’daki Serpukhov ve Almanya’daki Köln şehrinin görünüşü kullanıldı. Ayrıca Rusya’dan Murom şehri de ek paket olarak sunuluyor. Sürmek istediğiniz rotaları seçebilir ve oyunu sürüş tarzınıza göre özelleştirebilirsiniz. Para kazanmak, yeni araçlar satın almak ve imparatorluğunuzu inşa etmek oyunun amacıdır.

Oyunda farklı ülke ve çağlardan 7 adet otobüs var. Geliştirici zamanla ek paketlerle yeni otobüsler sunuyor. Otobüslerin görünüşlerinde kozmetik düzenlemeler yapılabiliyor. Farklı hava koşulları ve gece-gündüz döngüsü var. Trafik olayları gerçekçi düşünülmüş. Trafik sıkışıklıkları, kazalar, hız darbeleri, gece sürüşü, uzun mesafeli yolculuklar mümkün. Benzin istasyonu ve garajların kullanımı zorunlu. Oyunu gamepad ile veya VR olarak da kontrol edebilirsiniz.

bus simulator inceleme 2

Bus Driver Simulator oynanış

Oyunun kolay bir kullanıcı arayüzü var. Ardından oyun içinde otobüsleriniz için garaj bulunuyor. Harita üzerinden rota ve durakları ayarlayabiliyorsunuz. Öncelikle oyunu oynamaya başlamadan önce kontrol etme mekanizmasını kendinize göre iyi bir şekilde ayarlamanız gerekiyor. Gaza basma ve fren gibi tuşları ayarladıktan sonra veya oyunun sunduğu varsayılanları öğrendikten sonra oynamaya başlayabilirsiniz.

Otobüsü sürerken çeşitli kamera açılarından kontrol edebiliyorsunuz. Hem içeriden hem de dışarıdan bakarak sürebilirsiniz. Otobüsün sürüşü, Euro Truck serisine çok benzer. Yollarda gerçekçi trafik işaretleri ve kuralları mevcut. Yaya geçitlerinde karşıdan karşıya geçmek isteyen insanlara yol vermek bile düşünülmüş.

bus simulator inceleme 3

Bus Driver Simulator grafik ve ses

Bus Driver Simulator incelememizin grafikleri açısından çok da kötü değil. Oyun oldukça tutarlı inşa edilmiş oynanış haritalarına sahip. Başta da demiştik, geliştirici her iki şehrin de birebir benzerini inşa etmek için gerçek görünüş fotoğraflarını kullandı.

Bazı görsel efektler gerçekten iyi görünüyor. Tasarım ekibi aydınlatmayı doğru yapmış gibi görünüyor ve çekme mesafesi çok da kötü değil. Elbette daha gösterişli bir tasarım da olabilirdi.

bus simulator inceleme 5

Ses, Bus Driver Simulator incelememiz için yeterli olduğunu düşündüğümüz bir başka faktör. Otobüs motorunun uğultusu ve bazı NPC sesleri oldukça iyiydi. Şehir atmosferi de oldukça iyi görünüyor.