Chernobylite inceleme

26 Nisan 1986, Çernobil nükleer felaketinin gerçekleştiği tarih. Çernobil’in yıl dönümüne birkaç hafta ötedeyiz ve Çernobil etrafında dönen birçok film, TV dizisi ve oyun gördük. Şimdi Chernobylite adlı bir oyunu inceliyoruz. The Farm 51 tarafından Unreal Engine 4 tabanlı geliştirilen oyun, 16 Ekim 2019’da piyasaya sürüldü. Chernobylite, bir bilim kurgu hayatta kalma korku deneyimini ortaya koyan ve gerçek hayattaki Çernobil Hariç Tutma Bölgesinin 3D taranmış bir rekreasyonunu kullanan bağımsız bir oyundur. Zorlu bir dövüş, işçiliği ve doğrusal olmayan hikaye anlatımıyla özgür bir keşif karışımını içerir. Hala erken erişimdeyken, şimdiden pek çok ödül alıyor.

Chernobylite inceleme

Çernobil Hariç Tutma Bölgesi, oyunlar için her zaman çekici olmuştur. STALKER serisi, oyuncuları The Zone’a götürdü ve unutulmaz atmosferi ve sürükleyiciliği ile birçok kişiyi etkiledi. Ancak 2010’dan bu yana, bu konuyla ilgili bir oyun gelmedi. Chernobylite sayesinde artık durum böyle değil. Chernobylite’ın ürpertici atmosferi, geniş doğrusal olmayan yapısı ve benzersiz hayatta kalma ve strateji karışımı, The Zone tasvirinin içinde kaybolmayı seveceğiniz bir şey olmasını sağlıyor. Chernobylite aynı zamanda gerçek dünyanın dışlama bölgesinin bölümlere ayrılmış rekreasyonlarından geçerek, ölü eşinizin hayaleti tarafından kandırılırken görevleri tamamlama ve uzay-zamanın dışına çıkan canavarlardan kaçma hakkında bir video oyunudur.

Oyunun adının nereden geldiği ile ilgili bir açıklama buldum. Chernobylite, teknolojik bir bileşik olarak bilinen şeydir. Çernobil santrali patladıktan sonra yıkıntılarında “lav benzeri camsı malzeme” parçalarını bulduk, sürekli eriyen, Fil Ayağı adı verilen, hala sıcak bir yapıya doğru eğimliydi. Wikipedia bana bunun “katı bir çözelti olarak yüksek (%10’a kadar) uranyum içeriğine sahip kristalli bir zirkonyum silikat” olduğunu bildiriyor. İnsan ne korkunç şeyler yaptı.

chernobylite-inceleme 2

Chernobylite hikaye

Chernobylite‘de, sevgilisi Tatyana’nın uzun zaman önce Çernobil felaketinde gizemli bir şekilde ortadan kaybolan bilim insanı Igor olarak oynuyorsunuz. The Zone’da bulunan Chernobylite adlı tuhaf, dünya dışı bir kaynağı kullanarak amacınız Tatyana’yı zamanda yolculuk ederek kurtarmaktır. Ancak, onu nerede bulacağınızı gösterecek ipuçlarını aramanız gerekecek. Ne yazık ki, bu kolay olmayacak. Chernobylite’in keşfi aynı zamanda The Zone’a dehşet verici doğaüstü olayların girmesine yol açtı ve ordunun müdahalesinin yanı sıra sizin ve mürettebatınızın hayatta kalma ihtiyaçlarıyla da ilgilenmeniz gerekecek.

Şimdiye kadar, Chernobylite’ın hikayesi mükemmel bir şey değil, ancak daha sonra ne olacağını görmekle ilgilenmemi sağlayacak kadar iyi. Özünde, Chernobylite bir gizlilik oyunudur. Igor, birkaç mermiden fazlasını alamaz ve iyileştirici öğeler oluşturmak için gerekli kaynaklar azdır. Ek olarak, The Zone sınırları içindeki hem askerler hem de canavarlar ölümcüldür, bu nedenle açık çatışmalar nadiren sizin lehinize sonuçlanır. Bu acımasız ve çarpık dünyada başarılı olmak için gölgelere karışmanız gerekecek.

chernobylite-inceleme 3

Chernobylite oynanış

The Zone’un kalın ormanları ve uzun süredir terk edilmiş kasabaları boyunca tehditler pusuda dolanırken ilerlemeye çalışma süreci bana tüm doğru yollarla STALKER’ı hatırlatıyor. Oyunun seviyeleri keşfedilecek faydalı kaynaklar ve konumlarla doludur, ancak keşfetmek sizi daha riskli konumlara sokar. Bu tehlikelerden kaçınmak veya etkisiz hale getirmek için zekanızı kullanmak, hem inanılmaz derecede tatmin edici hem de yürek durdurucu derecede yoğun bir deneyimdir. The Zone’un doğaüstü yaratıklarıyla uğraşırken, bu anlık gerilim Chernobylite’i bir korku oyunu gibi hissettiriyor.

Chernobylite için de bir strateji unsuru var. Her seviye bir “gün” olarak sayılır ve hikaye boyunca oynayabileceğiniz sınırlı sayıda gününüz (varsayılan olarak 15) vardır. Bu nedenle, sizin ve ekip üyelerinizin her birinin her gün ne yapacağını seçmek çok önemlidir. Bir hikaye görevini yerine getirirken arkadaşını erzak seferine mi göndereceksin yoksa bir gününü cephane toplamaya mı ayırmalısın? Yarın mevcut olmayacak bir görevi tamamlamak için yiyecek zulasına yapılan baskını atlamayı göze alabilir misiniz? Bunlar, vermeniz gereken karar türlerinden birkaçı.

Bir üssü ve mürettebatınızın sağlığını da korumanız gerekecek, bu da topladığınız kaynakların işe yaradığı yerdir. Kimse rahatsızlığı sevmez, bu nedenle oyunun üs oluşturma sistemini kullanarak gizli deliklerinizi dekorasyonlarla daha rahat hale getirmek moralinizi yüksek tutmak için çok önemlidir. Moral düşerse, takım arkadaşlarının görevlerde başarılı olma olasılığı daha düşük olacaktır. Yiyecek stokunuz da morali etkiler. Ancak, iki porsiyon yiyecek vermeyi göze alabiliyorsanız, çok mutlu olacaklardır. Nihayetinde, bu strateji mekaniği, The Zone’u keşfetmenin sürekli gerginliğine çok ihtiyaç duyulan bir karşıtlığı sağlar.

chernobylite-inceleme 4

Chernobylite grafik ve ses

Chernobylite’in geliştiricileri, ortamların gerçeğe olabildiğince yakın görünmesini sağlamak için gerçek Çernobil Hariç Tutma Bölgesini 3B taradı ve oyunda ne zaman olduğunuzu anlayabilirsiniz. Paslı araçlardan ve terk edilmiş binalardan korkunç esintide sallanan yoğun bitki örtüsüne kadar her şey, gerçek dışlama bölgesinden çıkarılmış bir şey gibi hissediyor. Chernobylite’in ürkütücü güzelliği, her ikisi de inanılmaz olan aydınlatma ve doku detaylarıyla daha da zenginleşiyor.

Tüm Erken Erişim oyunlarında olduğu gibi, bazı teknik sorunlar vardır. Ses senkronize olmayabilir, bazı dokular yüklenmeyebilir ve kare hızı düşebilir, ancak bunların hepsi zaman içinde çözülebileceğini umduğumuz sorunlardır. Bazı animasyonlar da biraz sarsıntılı, ancak bu küçük bir sıkıntı. Chernobylite kesinlikle bazı oynanış ve teknik iyileştirmeleri ile muazzam bir başlangıç ​​yapıyor. Oyunu beğendim ve geliştiricilerin onu nasıl geliştirdiğini görmek için sabırsızlanıyorum. Hayatta kalma korkularının hayranıysanız, bir sonraki büyük vuruşun ne olabileceğini kaçırmamalısınız.