Dünyanın en küçük böcekleri

Böcekler uzun zamandır insanlarda aşırı tepkiler uyandırabiliyorlar. Muhteşem bir kral kelebeğinin görüntüsünden zevk almak ya da bir hamamböceğinden tiksinmek. Ama sonra uçanlar, yüzenler ve sürünenler var, o kadar küçükler ki, aslında insan gözüyle görülemiyorlar.

Bu yaratıklar, cüce mavi kelebek ve tinkerbella yaban arısı gibi uygun şekilde sevimli isimlere sahiptir. Ne yazık ki, bu türlerin bazıları hakkında çok az şey biliniyor çünkü boyutları onları tespit etmeyi zorlaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda onları incelemeyi bilim adamları için bir zorluk haline getiriyor. İğne başından daha küçük bir örümcekten bir santimetre uzunluğundaki peygamber devesine kadar, işte dünyanın en küçük böcek harikaları.

1. Batı cüce mavisi kelebek

(Fotoğrafı yukarıdadır) Süslü ve zarif görünseler de tarih öncesi fosiller, kelebeklerin 200 milyon yıldan fazla bir süredir var olduğunu öne sürüyor. Günümüz kelebeğinin tarih öncesi ataları, ziyafet çekilecek polen açısından zengin çiçeklerin bile olmadığı bir dönemde dinozorlar arasında çırpındı. Ayrıca buz devri gibi kitlesel yok olma olaylarından da kurtulmayı başardılar. Bugün, Lepidopterous böcekler dizisi şu anda 180.000’den fazla türü kapsıyor ve sadece kelebekleri değil aynı zamanda güve ailesinin üyelerini de içeriyor.

Kelebek ailesinin en küçük üyesinin cüce mavi kelebek (Brephidium exilis) olduğu düşünülmektedir. Batı cüce, Kuzey Amerika’da ve Hawaii ve orta doğu kadar batıda bulunabilir. Her iki kanadın tabanındaki bakır kahverengi ve donuk mavi desen ile tanınabilir. Minik kelebeğin kanat açıklığı 12 milimetre kadar kısa olabilir. Onun muadili, doğu mavi cüce Atlantik kıyılarındaki ormanlarda bulunabilir.

2. Patu digua örümcek

patu digua

Patu digua, Kolombiya’nın kuzeyindeki Valle del Cauca bölgesi El Queremal yakınlarındaki Rio Digua nehrinin çevresinde yaşıyor. Erkekler milimetrenin yalnızca üçte biri, bir iğne başından bile daha küçük olacak şekilde büyüdükçe fark edilmesi zor. Bazıları, bir yerlerde gezinen daha küçük örümceklerin olduğuna inanıyor. Örneğin, Batı Afrika’nın dişi Anapistula körböceği, yaklaşık bir santimetrenin yüzde biri kadardır ve erkekler muhtemelen daha küçük olacaktır. Genellikle erkek örümcekler dişilerden daha küçüktür.

3. Scarlet dwarf yusufçuk

Scarlet Dwarf

Böcekler arasında yusufçuklar en büyük uçan böcekler arasındadır. Aslında, yusufçuğun tarih öncesi atası Meganeura, 70 santimetreyi aşan kanat açıklığıyla bilinen en büyük böceklerden biriydi. Fosil kayıtları, Triyas döneminde 300 milyon yıl öncesine kadar yaşadığını ve diğer böceklerle beslenen bir avcı tür olduğunu gösteriyor. Bugünün yusufçuk türleri (Odanata), neredeyse o kadar büyük olmasa da, yaklaşık 20 santimetre kanat açıklığına ve yaklaşık 12 santimetre vücut uzunluğuna sahip olabilir.

Son derece küçük uçta, en ince yusufçuk kızıl cücedir (Nannophya pygmaea). Aynı zamanda kuzey cüce sineği veya minik yusufçuk olarak da bilinir. Libellulidae yusufçuk ailesinin bir parçası olan kızıl cücenin ana coğrafyası, Güneydoğu Asya’dan Çin ve Japonya’ya kadar uzanır. Ara sıra Avustralya’da bulunur. Yusufçuğun kanat açıklığı yaklaşık 20 milimetre veya bir santimetrenin dörtte biridir.

4. Nepticulidae (Midget moths) kelebek

Midget Moths
Fotoğraf lisansı: Wikimedia Commons

Kelebekler genellikle gündüzün sıcaklığıyla ilişkilendirilirken, güveler akşamları uçma eğilimindedir. Ancak, aralarında ayrım yapmak her zaman kolay değildir. Örneğin Melanitis leda veya genel akşam kahverengisi, gece yaşayan bir kelebek olarak kabul edilir ve gündüzleri çıkan bazı güveler vardır. Onları birbirinden ayırmanın en iyi yolu antenlere bakmaktır, çünkü kelebek antenleri ile güvelere kıyasla küçük bir top uca sahiptir.

En küçük güveler Nepticulidae familyasından gelir ve domuz güveleri veya cüce güveler olarak adlandırılır. Cüce kuzukulağı güvesi (Enteucha acetosae) gibi bazı türler, 3 milimetre kadar küçük kanat açıklıklarına sahipken, ortalama güve kanat açıklığı 25 milimetredir. Çeşitli ev sahibi bitkilerin yapraklarını çıkaran küçük larvalar olarak başlarlar. Tırtılın çiğneme düzeni, beslendikleri yapraklarda benzersiz ve oldukça büyük bir iz bırakır.

5. Bolbe pygmaea mantis (peygamber devesi)

Bolbe Pygmaea mantis
Fotoğraf lisansı: neo999 / flickr

Mantisler, insanlarla özel bir ilişkisi olan nadir böceklerdir. Eski Yunanlılar, mantisin doğaüstü güçlere sahip olduğunu düşünüyorlardı ve eski Mısır yazıtlarında tanrılaştırılmışlardı. Özellikle Çinliler, eski şiirlerin cesaret ve korkusuzluğun sembolü olarak tanımladığı bir böceğe belirli bir düşkünlük ve saygı duyarlar. Aslında, peygamber devesinin kolunu döndürerek dövüş tekniği ve stratejisi, “Kuzey Peygamberdevesi” ve “Güney Peygamberdevesi” olarak bilinen en az iki popüler dövüş sanatına ilham verdi. Mantisler ayrıca evcil hayvan olarak tutulan ve yetiştirilen birkaç böcekten biridir.

Mantodea türü 2.400’den fazla alt türden oluşur ve dik durduklarında 1 santimetreye kadar büyük olabilir. Bununla birlikte, en küçük mantis türü olan Bolbe pygmaea sadece 1 santimetre uzunluğundadır ve Avustralya’da bulunabilir.

6. Microtityus minimus akrep

microtityus minimus
Fotoğraf lisansı: Rolando Teruel / Marshall University

Akrepler genellikle en ateşli ve öldürücü böceklerden biri olarak düşünülür. Dev örümcekler gibi daha büyük yırtıcı hayvanlarla savaştıkları ve onları yendikleri görüldü. Bu tür yırtıcı hüner, zehirli bir iğne, güçlü pençeler ve vücut zırhı olarak işlev gören kalın bir dış iskelet gibi sofistike özelliklerle 430 milyon yıldan fazla bir süre boyunca gelişti. Ancak sadece 25 tür, insanları öldürebilen bir toksin üretir.

Bu, en küçük akrep türlerini bile sert bir küçük adam yapar. Dünyanın en küçük akrebi olan Microtityus minimus, Dominik Cumhuriyeti’ndeki Büyük Antiller Adası Hispaniola’da anket yapan araştırmacılar tarafından 2014 yılında keşfedildi. Tamamen büyümüş bir akrep yalnızca 11 milimetre uzunluğundadır, bu da pençelerini ve iğnesini daha az korkutucu ve aslında sevimli kılar.

7. Euryplatea nanaknihali sineği

Euryplatea Nanaknihali
Fotoğraf lisansı: Alexander Wild

Yarım milimetreden daha küçük olan Euryplatea nanaknihali, dünyadaki en küçük sinek türüdür. Bu minik sinekler yumurtalarını karıncaların kafalarının içine bırakırlar ve yumurtalar çatlayıp larvalar büyüdükten sonra, ev sahibini içten dışa yutmaya başlar ve sonunda karıncanın kafasını keser. Oldukça ürkütücü şeyler olsa da, böyle bir üreme stratejisi uygulayan neredeyse tek sinek türü değiller. Phoridae sineği ailesindeki türler de karıncaların vücutlarına yumurta bırakırlar.

8. Uranotaenia lowii sivrisineği

Uranotaenia lowii Mosquito

Kana susamış sivrisineklerle ilgili en çıldırtıcı şey, bizi ısırıklarla sinsice kaplamalarıdır. Sivrisinekler, ağırlıklarını ikiye katlayacak kadar kan emmelerine rağmen, içeri girip fark edilmeden sessizce havalanmalarına izin veren özel bir kanat çırpma tekniği uygulayabilirler. Bu kurnazca kaçırma biçimi, özellikle sivrisineklerin ölümcül virüsler ve hastalıklar yaydığı bilinen dünyanın bazı bölgelerinde sorundur.

Neyse ki dünyanın en küçük sivrisinek türü, insan kanının tadını sevmiyor. Bazen soluk ayaklı Uranotaenia olarak bilinen 2.5 milimetre uzunluğundaki Uranotaenia lowii, kurbağaları ve diğer amfibileri ısırmayı tercih ediyor. Vızıltılara ve diğer seslere karşı doğuştan gelen akustik duyarlılıklarını kullanarak hedeflerini bulurlar. Uranotaenia lowii‘nin yaşam alanı güneyde Teksas’tan Florida’ya kadar uzanır ve Kuzey Carolina kadar kuzeyde bulunabilir.

9. Peri eşekarısı

peri esekarisi
Fotoğraf lisansı: gbohne / flickr

Dünyanın en küçük böceği, peri sineği veya peri yaban arısı ailesine aittir. Ortalama olarak, uzunlukları yalnızca 0,5 ila 1 milimetre olacak şekilde büyürler. İrlandalı böcekbilimci Alexander Henry Haliday peri sineğinin keşfini ilk olarak 1833’te kaydetti ve onları “Hymenoptera takımının atomları” olarak tanımladı. Hymenoptera, testere sinekleri, eşek arıları, arılar ve karıncaları içeren geniş bir böcek türüdür. Peri sinekleri dünyanın her yerinde bulunabilir ve ıslak yağmur ormanlarından kuru çöllere kadar çok çeşitli ortamlarda ve ekosistemlerde gelişebilirler.