Blacksad: Under the Skin inceleme

Bir İspanyol çizgi romanı olarak 2000’li yıllarda ortaya çıkan Blacksad: Under The Skin, şimdi Pendulo Studios tarafından geliştirilen ve Microids tarafından yayınlanan bir oyun olarak sunuldu. 1950’lerde New York’ta geçen antropomorfik hayvanların paralel dünyasında, Blacksad olarak bir kedi dedektifini oynuyorsunuz. Hemen The Wolf Among Us’ın heyecanını hissediyorsunuz, ancak birçok insani özelliğe sahip masal karakterleri yerine bunlar, insanlar gibi yürüyen ve konuşan tam teşekküllü hayvanlardır.

Dedektiflik oyunları tahmin edilemez bir tür olabilir. Kaliteleri genellikle temel gizemin ne kadar ilgi çekici olduğu ve mekaniğinin seçtikleri türün geleneksel özellikleriyle ne kadar iyi harmanlandığı ile ilgilidir. İspanyol geliştirici Pendulo Studios, 90’ların ortalarından beri macera oyunları yapıyor, bu yüzden büyük bir beklenti duygusuyla Blacksad: Under the Skin’in bu incelemesine başladık.

Blacksad: Under the Skin inceleme

Oyunun hikayesinde, Blacksad, bir boks spor salonunun sahibinin kendisini astığı, ancak her şeyin göründüğü gibi olmadığı şüpheli bir intihar vakası ile karşı karşıya kalır. Bu davayı çözmek ve 9 kedi canını gerçeği ortaya çıkarmak için tehlikeye atmak Blacksad’e düşer. Oyuna, düzensiz olarak yerleştirilmiş ilk birkaç hızlı zaman etkinliği ile oldukça agresif bir şekilde başlıyorsunuz. Daha sonra, konuşma seçenekleri olan oyunun ana unsuru ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Telltale oyunlarına çok benzer şekilde, seçtiğiniz her konuşma yolunun hikaye üzerinde bir etkisi vardır ve ayrıca Blacksad karakterinizin kişiliğini şekillendirir.

Blacksad, aynı türdeki diğerleriyle birçok unsuru paylaşıyor gibi görünüyor ve aynı zamanda her şeye kendi özgün izini koymuş gibi hissediyor. Hızlı zaman olayları ve hayvan benzeri karakterlerle konuşma seçimleri vardır. Aynı zamanda çok ciddidir ve çok daha fazla yetişkin şiddeti içerir. İpuçlarını bulmak için odaları aramanız ve çıkarımlar yapmanız gerekir. Yani, bu tür oyun içi ögelerin hayranıysanız, o zaman Blacksad’den keyif alacağınızı düşünüyorum.

blacksad-under-the-skin-inceleme

Blacksad: Under the Skin oynanış

Oyunun konuşma bölümleri oldukça güçlü. Genellikle düğme başına bir seçenek sunulur ve seçim için fazla zamanınız olmaz. Bu, ani kararlar vermenize ve her seçimi aşırı düşünmemenize neden olur. Kötü seçimler potansiyel olarak sizi yanlış yola yönlendirir ve bence oyunu daha ilginç hale getirir. Ayrıca, yanlış bir seçim yaparsanız ve bu, ölmek gibi bir oyun bitişine giderse, öyküyü ilerleten farklı bir seçeneği seçebilmeniz için yeniden deneme seçeneğine sahip olursunuz.

Çıkarım bölümü de oldukça eğlencelidir, ancak gerçekten başarısız olamazsınız ve akıllı beyinler bunları oldukça hızlı bir şekilde bir araya getirebilir. Sahip oldukları en ilginç unsur, belirli senaryolarda kendinize avantaj sağlamak için kedi duyularınızı nasıl kullanabileceğinizdir. Bazen konuşmalar sırasında, seçildiğinde etrafınızdaki zamanı yavaşlatacak ve araştırmaya yardımcı olabilecek şeyleri almak için kedi duyularınızdan birini kullanmanıza izin veren bir kedi seçeneği göreceksiniz. Örneğin, kedi vizyonunuzu insanların ellerinde tuttuğu belgeleri görmek için kullanabilirsiniz, kedinizin koku alma duyusunu parfümün veya görünmeyen insanların kokusunu almak için kullanabilir veya kedinizin işitme duyusunu kullanarak ne kadar dürüst olduklarını ölçmeye yardımcı olmak için birinin kalp atışını izleyebilirsiniz.

blacksad-under-the-skin-inceleme 2

Blacksad: Under the Skin nasıl bir oyundur?

Sahneler genellikle oldukça güzel kurgulanır, karakter tasarımları çeşitlidir ve zekice çizilir ve yavaş caz müziği sizi oldukça hoş bir şekilde noir hissine çeker. Sonra karakterinizi hareket ettirmeye çalışıyorsunuz. İlgilendiğiniz bir yer bulduğunuzda, A düğmesine basmanız için ekranda vurgulanır. Hızlı zaman uyarılarıysa genellikle önceden herhangi bir uyarı olmaksızın ortaya çıkar. Hızlı zaman etkinlikleri, bazılarının onları sevdiği bazılarının onlardan nefret ettiği bir kategoriye girer. Hiçbir uyarıda bulunmamaları ve zamanlamanın o kadar hızlı olması gerçeği, bu oyunda kaç kişinin kullanımından hoşlanacağından emin değilim ama bence bu daha iyi ele alınabilirdi.

Uzun ömürlülük için, ana hikaye sırasında sizi meşgul edecek bazı yan görevler mevcut. Tüm alanları ararken, hayvan sporu kahramanlarının çıkartma kitabına eklemek için sadece koleksiyon parçaları olan şöhretler salonuna da rastlayabilirsiniz. Ayrıca oyun boyunca tercihlerinize bağlı olarak oyunun 6 olası sonu vardır, bu nedenle size geri dönüp diğer sonuçları görmek için oyunu farklı şekilde oynamanız için bir neden verir.

blacksad-under-the-skin-inceleme 3

Blacksad: Under The Skin eğlenceli bir dedektif oyunudur ve cesur noir hikayesi çok sürükleyicidir. Kedi adam dedektifinize ne olacağını önemsiyorsunuz ve suçun dibine inmek isteyeceksiniz. Oyundaki diğer tüm karakterler ilginç ve çeşitlidir ve hayvan oldukları gerçeği işleri biraz daha eğlenceli hale getirir. Ancak Blacksad’i hareket ettirirken kontroller o kadar yavaş ve hantal ki oyunu biraz hayal kırıklığına uğratarak dünyayı tamamen keşfetme isteğini mahvediyorlar.