WRC 9 inceleme – Dünya Ralli Şampiyonası resmi oyunu

Popüler oyun yayıncısı Nacon’un alt kuruluşu Kylotonn olarak da bilinen KT Racing tarafından geliştirilen resmi Dünya Ralli Şampiyonası oyunu olan WRC 9, rallinin önde gelen uluslararası rekabetini simüle eden serinin bu yılki en güncel sürümüdür. Seri her yıl üzerine koyuyor ve bu yıl en geliştirilmiş haliyle karşımızda. Dünya Ralli Şampiyonası’nın resmi oyunu olan WRC 9’da WRC, WRC2, WRC3 ve WRC Junior kategorilerinin tüm arabaları, takımları, sürücüleri ve yardımcı pilotları tam kadro olarak yarışmaya hazır.

Üç ikonik rallinin takvime geri dönüşü de dahil olmak üzere, başlangıçta planlanan tüm etkinlikler temsil edilmektedir. Oyuna geri dönen üç ralli ise Yeni Zelanda Rallisi, Kenya’daki Safari Rallisi ve Japonya Rallisi. Ayrıca Türkiye rallisi de her zamanki gibi oyunda yer almaya devam ediyor. Bu yılki oyunun en heyecan verici yönlerinden biri, serinin hem PlayStation 5 hem de Xbox Series X/S’de için tam sürüm olarak gelmiş olması oldu. Ancak biz incelememizi her zamanki gibi PC’de yapacağız. Epic Store sürümü üzerinde test edeceğiz. WRC 9’un hangi sürümünü oynarsanız oynayın, zorlu ve ödüllendirici bir ralli oyunu bulacaksınız.

WRC 9 inceleme

Arabalar doğalına uygun bir şekilde hareket eder, yani seride yeni bir oyuncuysanız, ilk kez ralli oynuyorsanız, kesinlikle alt kategorideki nispeten daha güçsüz otomobilleri ve sürüş asistanları ile kullanarak ralli otomobilini kontrol etmenin inceliklerini öğrenerek başlamalısınız. Ben şahsen bu seriyi WRC 5’ten beri oynuyorum. Bu nedenle direkt en üst kategoriden girecek kadar oyun tecrübesine sahibim.

Geçen yıla kıyasla, WRC 9’daki arabalar ağırlık transferinden çok daha fazla etkilendiğini hissediyor. Özellikle Almanya veya Monte Carlo’daki dar etap sınırları çevresinde, direksiyonunuzu çok dikkatli ve hassas bir şekilde kullanmalısınız. Aşamalar arasında yarışmak ciddi bir sinir testi olabilir. Sürekli kontrolü kaybetme ve zaman zaman çökme eşiğinde olduğunuzu gerçekten hissedeceksiniz. Biraz hızdan fedakarlık etmek çoğu zaman çok fazla risk almaktan dolayı karşılaşacağınız çileden daha iyi bir seçenek olduğu için, muhtemelen kendinizi çok daha fazla ihtiyatlı hissedeceksiniz.

Bu yılki kullanım değişiklikleri, direksiyon ve pedalların kullanımını daha da zorunlu hale getiriyor. WRC 9’u bir kontrol cihazıyla kesinlikle oynayabilir ve keyfini çıkarabilirsiniz, ancak arabanızın kontrolünü gerçekten hissetmek için gereken hassasiyet ve nüans yalnızca uygun donanımla elde edilebilir. Şimdi, kendinize söz verdiğiniz Logitech G29 veya Fanatec CSL Elite Pro’ya sıçrama zamanı olabilir. Ben oyunu Logitech G920 ile oynuyorum. Bu donanımla az F12020 oynamayan biri olarak WRC 9 deneyimini yaşamaktan dolayı mutlu oldum.

wrc-9-inceleme 2

WRC 9 oynanış

Yarışlar arasındaki değişken yüzeyler ayrıca sürüşünüzü ve tekniklerinizi buna göre uyarlamanızı gerektirir. İsveç’in karla kaplı yolları, Türkiye’nin engebeli toprak yollarından veya sizi Almanya’ya götüren asfalt yollardan uzakta bir dünyadır.

Hata yapmak çok kolay olduğundan ve sizi kurtaracak geri dönüşler olmadığından, WRC 9 bazen acımasız olabilir. Yeni başlayan oyuncuların toparlanmasını daha kolay kılmak için deneyimi özelleştirmek için pek çok seçenek var, ancak hasar ayarlarını tam olarak artırabilir ve gerçekten adrenalini son seviyeye çıkartmak istiyorsanız yeniden başlatma seçeneğini kapatabilirsiniz. Oyunu cezalandıracak derecede zorlaştırır, ancak tüm bir etabı bitirmekten dolayı elde ettiğiniz tatmin, diğer simülasyon yarışları ile eşleştirilemeyen bir ödüldür.

wrc-9-inceleme 3

Tek oyunculu deneyimin merkezinde, temelde geçen yılla aynı biçimde geri dönen kariyer modu var. Ekip yönetimine büyük önem veren kariyer modu, WRC sınıfının kendisine yükselmenize yardımcı olmak için ekip kaynaklarınızı ve personelinizi oluşturmak için etkileyici bir derinlik seviyesi sunar. Bazı küçük iyileştirmeler ve düzenlemeler var, ancak geçen yılki oyunda yeterince zaman geçirdiyseniz, WRC 9’un kariyer modundan tam olarak ne bekleyeceğinizi bileceksiniz.

E-sporların son yıllarda seriye odaklanmasıyla birlikte WRC 9, her zamankinden daha fazla çevrimiçi yarışlar odaklı içerik sunuyor. Resmi yarışmalardan dünyanın geri kalanına karşı yarışmaya, sizin ve arkadaşlarınızın rekabet etmesi için kendi yarışmalarınızı ve zorluklarınızı belirlemenizi sağlayan yeni bir kulüp özelliğine kadar kendinizi diğer oyunculara karşı test etmeyi seviyorsanız, yapacak bir şeyler bulacaksınız.

wrc-9-inceleme 4

WRC 9 grafik ve ses

WRC 9 grafik olarak da baya sağlam temeller üzerine inşa edilmiş. Görüntü kalitesi olarak aydınlatma ve hava durumu efektleri ile gerçekten etkileyici. Sahne ortamları da olağanüstü. Geliştiriciler ve tasarımcılar, insanların gerçekte yaşadıkları alanlarda geziniyorlarmış gibi hissettiren karmaşık ve zorlu aşamalar oluşturmada gerçekten övgüye değer bir iş çıkardılar. Daha uzun özel etaplar, aynı aşamada sıkışık yerleşim alanlarından açık taşra yollarına ve sanayi arazisine kadar birçok alanı geçebilir. Genel araziler yerine gerçekten yaşayan, nefes alan yerlerden geçiyormuşsunuz gibi hissettiriyor.

Serinin önceki versiyonlarına göre yükseltmelere bir bakarsak, hemen hemen herkes için somut yükseltmeler var olduğu görülecektir. Oyun artık 4K çözünürlükte saniyede 60 kare hızında ve gelişmiş aydınlatma ve HDR ile sorunsuz çalışıyor. Tüm zamanların en iyi görünen yarış oyunu olmayabilir, ancak her şey son derece keskin görünüyor ve önceki donanımlarda genellikle uzun olan yükleme süreleri artık neredeyse yok denecek kadar az. Seslerden de bahsedecek olursak, gerçek ralli ortamını yansıtmak için oldukça parlak bir iş başarılmış.

Son olarak karar kısmına geçelim. WRC 9 kesinlikle gözden kaçırılmaması gereken zorlu ve ödüllendirici bir ralli oyunudur. 2023 yılından itibaren WRC lisansı F1 2020’nin yapımcısı Codemasters’a geçiyor. WRC’nin KT Racing bünyesinde 2 girişi kaldı. KT Racing’in WRC ile ulaştığı en iyi noktayı kaçırmamak gerekli. Seriyi geçmişte MotoGP 2020’nin yapımcısı Milestone da yayınladı. Ancak şimdiye kadarki en iyisi WRC 9 ve gelecekte bizleri nelerin beklediğini sabırsızlıkla bekliyoruz.