Firefighting Simulator – The Squad inceleme

Firefighting Simulator – The Squad, astragon tarafından yayınlanan ve üç oyuncuya kadar ortaklaşa oynanabilen bir itfaiyeci oyunudur. Gerçekçi özelliklere sahip bir simülasyon olarak tanımlanan Firefighting Simulator – The Squad 17 Kasım 2020’de Steam’de yayınlandı.

Firefighting Simulator – The Squad inceleme

Yangın söndürme oyunları her zaman hoşuma gitmiştir. Birden fazla bu türden oyuna sahibim. Özellikle sonradan çıkan çoğu oyuna sahibim ve şimdi Firefighting Simulator – The Squad’ı deneme şansı elde ettim. Firefighting Simulator – The Squad, şu anki haliyle piyasadaki en iyi yangın söndürme oyunlarından biridir. Oyun hakkında detaylı bilgi vererek neden sevdiğimi anlatacağım.

firefighting-simulator-inceleme-2

Firefighting Simulator – The Squad oyununda ABD’deki büyük bir şehrin itfaiye ekibinde görev alıyorsunuz. Oyun geliştirme notlarından aldığım bilgilere göre, oyunun haritası 60 kilometre karelik bir bölgede geçiyor ve gece-gündüz döngüsü ile 30’dan fazla farklı olay yeri ve çok sayıda görev bulunuyor. Çevrimiçi modu da var ve üç kişiye kadar ortaklaşa oynanabilir. Tek kişilik oyunda ekip arkadaşlarınızı oldukça iyi kurulmuş bir AI kontrol ediyor. Oyunu ister klavye ve mouse ile, ister gamepad ile oynayabilirsiniz. Oyunda kapsamlı bir eğitim modu da bulunuyor.

Firefighting Simulator – The Squad oynanış

Firefighting Simulator – The Squad hem pratik hem de hafif bir taktik oyun sunuyor. Kamyonunuzla olay yerine vardığınızda genel olarak sorumlu kişi sizsiniz. Adamlarınıza tüm işi yapmalarını emredebilirsiniz ya da devam edip tek başına yapabilirsiniz. Ya da adamlarınıza yapılması gereken her şeyde size yardım etmelerini emredebilirsiniz. Kullanılabilir birçok araç var, hepsini listelemeyeceğim, oyunu oynarsanız kendiniz görebilirsiniz. Bu arada araçların markası Rosenbauer America ve orijinallerine sadık kalınmış. Görevler bittikten ve acil durum halledildikten sonra, olay yerine ne kadar hızlı vardığınıza ve yangınları ne kadar hızlı söndürdüğünüze göre puan alırsınız.

firefighting-simulator-inceleme-3

Göreve başlamak için harita genel bakış ekranından oynamak istediğiniz görevi seçmeniz gerekiyor. Kadronuz ve araç seçiminizden memnunsanız, yangın yerine giden navigasyon rotası ile yola koyulursunuz. İlk başta, itfaiye kamyonunu kendiniz süremeseniz de ileride kendi kamyonunuzu aldığınızda siz de sürebilirsiniz. İtfaiye aracını acil durumun bulunduğu yere sürdükten sonra, kamyonun doğru yere park edilmesi gerekiyor ve ardından ekibinizin 360 derecelik bir kontrol yapmasıyla küçük bir ara sahne başlayacak, bu temelde ihtiyaç duyulacak tüm bilgilerin bulunduğu bir çevre kontrolüdür.

firefighting-simulator-inceleme-4

Oyunda farklı itfaiye araçlar ve farklı yangın türleri vardır, bu nedenle her biri sadece suyla söndürülemez, hatta su onu daha da kötüleştirebilir. Binalar hızla dumanla dolacak ve dumanın çıkabileceğinden ve içeriyi açıkça görebileceğinizden emin olmak için camları kırmanız gerekecek. Tüm bu işler, ekibiniz tarafından yapılacak basit kontrollerle atanabilir.

Firefighting Simulator – The Squad grafik ve ses

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, oyunun temeli, yangının nedenini, yakıt kaynağını, ısı ve duman seviyelerinden nasıl etkilendiğini gibi olayları hesaba katan karmaşık sesli bir yangın simülasyonudur. Yangınlar dinamik bir şekilde yayılacak, fizik tabanlı yıkım modelleri ise bir yapıya ‘gerçekçi’ hasar verecek ve bazen de kurtarılmaya ihtiyacı olan siviller olacaktır.

firefighting-simulator-inceleme-5

Oyun oldukça iyi bir görünüme sahiptir. Yangınlar kesinlikle çılgınca görünüyor ve onlara yakın bir yere gelmek istemem. Duman efektleri harika, şimşek daha iyi olabilir ve modeller iyi. Su animasyonlu su hortumları iyi. Sese gelince, sirenler varsayılan olarak çok yüksek ve o kadar kaliteli değil. Görevlerin başında size acil durumu ve neler olduğunu anlatan bazı seslendirmeler var ki bu hoş bir dokunuş.