Insurgency: Sandstorm inceleme

Çok oyunculu nişancı oyunları giderek daha az gerçekçi hale geldikçe, çok gerçekçi bir oyun ortaya çıkar ve trendi alt etmeye çalışır. Insurgency en başından beri savaş deneyimini cehenneme çevirmek istemiştir. 2007’de bir Half-Life 2 modu olarak ortaya çıktıktan sonra, 2014’te bağımsız bir sürüm olarak geldi. Yeni Insurgency: Sandstorm, bunu bir adım daha öteye taşıyor.

New World Interactive tarafından geliştirilen, Focus Home Interactive tarafından 2018’in son aylarında yayınlanan Insurgency: Sandstorm, piyasaya çıktığı zamandan beri geçen 2 yıldan fazla sürede Steam üzerinde 57 binden fazla yorum aldı ve yorumların yüzde 83 oranında olumlu görülüyor.

Insurgency: Sandstorm inceleme

On yıl kadar önce bu pek mümkün gözükmüyordu ama gerçekçi, modern birinci şahıs nişancı oyunlarının bu dönemde modası baya bir geçti. Hala varlar, ancak genellikle yalnızca düşük bütçeli oyunlar veya hayran projeleri olarak. Sandstorm en azından bundan biraz daha fazlası olmasına rağmen, Insurgency’nin kökleri Source motor moduna dayanır.

Oyunun kontrolleri veya kurulumu hakkında özellikle gizemli bir şey yok ve ortalama çevrimiçi nişancı oyunundan daha yetenekli, deneyimli oyuncuları cezbetse de, oyunun kendisinde fazla itici olan çok az şey var. PC klasiği Counter-Strike aynı derecede güçlü bir etki gibi görünse de, Call Of Duty’nin küçük haritalarına ve yakın mesafe savaşına ve Battlefield’ın araçlarına ve tarzına sahiptir.

insurgency-sandstorm-inceleme 2

Bu nedenle, bir maçtan önce silah ve ekipman satın almak için sınırlı bir oyun içi para kaynağı kullandıkları için ‘güvenlik’ ve ‘isyancı’ savaşçılardan oluşan ekipler birbirleriyle karşı karşıya gelir. Insurgency: Sandstorm, sınıflar söz konusu olduğunda daha az gelenekseldir, çünkü olağan şüpheliler arasında, topçu ve hava desteği arayabilen komutanlar ve gözlemciler gibi benzersiz roller vardır.

Insurgency: Sandstorm oynanış

Oyunun zorluğunun başladığı yer, düşmanın nerede olduğunu bilmenize yardımcı olacak mini harita veya oyun içi istatistikler olmadan ve yalnızca kendi ekibiniz hakkında en temel bilgilere sahip olarak mücadele ettiğiniz kullanıcı arayüzündedir. Ancak gerçekçiliği artırmaya yönelik herhangi bir gereksiz oyun komplikasyonu da yok. Bunun yerine zayıf etli vücutların silah seslerine iyi tepki vermemesi ve biri size ateş etmeye başladığında çoğu insanın kör olması gerçeğiyle mükemmel bir şekilde simüle ediliyor.

Sandstorm’un çok oyunculu mücadeleye yaklaşımında kesinlikle inkar edilemez derecede eski moda bir şey var ve her zaman olduğu gibi, herhangi bir şey ilgi odağından düştüğünde, geri dönmenin şaşırtıcı derecede canlandırıcı görünmesini sağlıyor. Daha az deneyimli oyuncular için en büyük engel, muhtemelen yeniden doğmak için alışılmadık derecede uzun bir süre beklemenize neden olabilecek ölüm cezasıdır. Bunu bir kusur olarak görmek yanlış olur, yine de hayal kırıklığı yaratıyor.

insurgency-sandstorm-inceleme 3

Tecrübeli oyuncuların haritada dolaşacakları ihtiyat, Call Of Duty’den çok Dark Souls’a benziyor ve bu başlı başına ilginç. Oyunda başarının gerçek sırrı, ekibinizle sesli sohbet yoluyla iletişim kurmaktır ve bunu yapmazsanız, daha başlamadan kaybetmiş olursunuz. Insurgency: Sandstorm çok özel bir izleyici kitlesine yöneliktir ve aradığınız şey gerçekçi, modern bir askeri nişancı oyunu deneyimiyse, sizi hayal kırıklığına uğratmaz.

Insurgency: Sandstorm ses ve grafik

Bu oyun, şimdiye kadar duyduğumuz en iyi ses tasarımlarından birine sahip. Insurgency: Sandstorm’da, günümüzün birinci şahıs nişancı oyunlarına göre daha gerçekçi yaklaşımıyla bir dizi ilginç unsur var, ancak size ilk çarpan kesinlikle müthiş ses efektleri.

Kişisel deneyimlerimizden bileceğimizden değil, ancak filmler her zaman bir savaş alanında olmanın nasıl bir şey olduğu konusunda çok gerçekçi olmayan bir izlenim veriyor gibi görünüyor. Insurgency: Sandstorm, bir film veya video oyunundan çok bir belgesel gibi görünüyor ve bu açıkça tamamen kasıtlı olarak yapılmış.

insurgency-sandstorm-inceleme 4

Simüle edilmiş kulak çınlamasından yakındaki insanlardan gelen bağırışlara ve çığlıklara, kısa, ölümcül silah patlamalarına kadar her şey endişe verici, etkileyici bir şekilde gerçek geliyor. Her top mermisi, hemen yanındayken patlayan bir nükleer bomba gibi hissediyor ve aynı derecede ürkütücü. Sessizlik, düşmanın nerede saklandığını bilmediğiniz zaman daha da kötü olsa da…

Grafikler neredeyse ses kadar etkileyici değil, ancak yine de oldukça iyi. Sandstorm, yalnızca gerçekçiliği nedeniyle değil, aynı zamanda ortalama bir çevrimiçi nişancı oyunundan çok farklı bir atmosfer ve tempo yarattığı için dikkat çekicidir.