Arabanın altını paslanmadan koruma yöntemleri

Araç bakımı söz konusu olduğunda insanların genellikle görmezden geldiği bir alan, aracın alt kısmıdır. Aksi takdirde alt takım olarak da bilinir, paslanmaya son derece duyarlı olduğu için aynı zamanda en çok bakım gerektiren alandır. Alt takımınıza ihtiyaç duyduğu özeni göstermeniz gerekir. Aşağıda, alt takımınıza dikkat etmenize ve paslı bir araba almanızı engellemenize yardımcı olacak birkaç ipucu listeledik. Onları takip edin ve arabanızın alt takımının paslanmasını önleyin.

Arabanın Altını Paslanmadan Korumanın Önemi

Alt takımınızı paslanmaya karşı korumanın önemli olmasının iki ana nedeni vardır. Birincisi, uzun vadede size para kazandıracak. Pas onarımları, hasarın boyutuna bağlı olarak size 500 ila 15.000 TL arasında bir maliyete mal olabilir. Bazen pas hasarını düzeltmek için etkilenen araç parçasını tamamen değiştirmekten başka yapılacak bir şey yoktur. En ufak bir paslanma noktası bile aracınızın ikinci el satış değerini çok düşürecektir.

İkinci olarak ve daha da önemlisi, pas, aracınızın yapısal bütünlüğünü etkileyebileceğinden, paslanmaya karşı koruma arabanızı daha güvenli hale getirecektir. Ayrıca, paslanmaya karşı koruma, hem maliyetli hem de tehlikeli olabilecek sızıntıları ve diğer mekanik arızaları önlemeye yardımcı olacaktır. Paslanmaya karşı koruma, Erzurum gibi karlı kışların yaşandığı şehirlerde özellikle önemlidir. Kış aylarında, Erzurum gibi şehirler buzları eritmek için tuzları sokaklara yayarak yolların tehlikeli bir şekilde kaygan hale gelmelerini engeller. Bu kamu güvenliği için iyi, ancak alt takımınız için kötü haber. Tuz, su ve oksijen ile birleştiğinde pas oluşumunu hızlandırır. Zamanla ve özellikle kış aylarında aracınızın altında birikerek hasar vermeye başlar.

Arabanın Altında Pas Olup Olmadığını Kontrol Etme

İlk olarak, arabanızı ve alt takımını paslanma belirtilerine karşı düzenli olarak incelemek önemlidir. Alt takımın yanı sıra dikkat edilmesi gereken diğer alanlar çamurluklar ve hemen görünmeyen diğer alanlardır. Paslanma ipuçları her zaman anlaşılır değildir. Küçük bir çizik veya çentik kadar masum bir şey bile sorun yaratabilir. Küçük çiziklere dikkat edin ve aşınmaya başlamadan önce onları tedavi edin. Ayrıca boyada koyu lekeler olup olmadığına bakın, çünkü bunlar genellikle altındaki metalin paslanmasının belirtileridir.

Arabanız alçakta duruyorsa ve kaldıracak ekipmana sahip değilseniz, alt takımı kontrol etmek zordur. Bu durumda, bir dahaki sefere arabanızı yağ değişimi için getirdiğinizde tamircinize kontrol ettirin.

Bahar Mevsimi Başlarken Aracınızı Yıkatın

İlkbahar ve sonbaharın başında, alt takım da dahil olmak üzere arabanıza iyi bir temizlik sağlamak iyi bir fikirdir. Kapsamlı bir temizlik, alt takımınızı paslanmaya karşı koruyucu bir formülle kaplamak olan bir sonraki adıma hazırlayacaktır. Sonbahar boyunca, kış yollara etki etmeden önce arabanızın her santimini temizleyin. Bu, arabanızın yüzeylerini, daha sonra uygulayacağınız dolgu macunu katmanının altına sıkışabilecek her şeyden temizleyecektir. Bu önemlidir, çünkü paslanmaya neden olan öğeler, dolgu macununun altına sıkıştıklarında yine de hasar verebilir.

Geçtiğimiz sonbaharda arabanızı temizlemeye ve dolgu macunu sürmeye gitmediyseniz, endişelenmeyin. Bahar da bunu halletmek için iyi bir zamandır. Arabalar ilkbaharda paslanmaya karşı daha savunmasızdır. Havada daha fazla nem vardır ve sıcaklıklar değişkendir. Ayrıca, eriyen kardan dolayı yerde çok fazla tuz olduğu anlamına gelir. Bu, hazırlanmanız gereken mükemmel bir pas oluşturan koşullar fırtınası yaratır.

Aracınızın Alt Takımını Pas Koruması

Arabanızın alt takımının paslanmaya karşı korunması söz konusu olduğunda, birkaç farklı seçeneğiniz vardır, bunlardan herhangi birini kendi başınıza yapabilirsiniz veya tamirciye yaptırabilirsiniz. İlk seçeneğiniz, bir pas önleyici sprey ile yağlanmasını sağlamaktır. Çoğu kişi bunun en iyi yol olduğu konusunda hemfikirdir, çünkü yağ bazlı sıvı optimum koruma için her çatlağa ve kırışmaya girebilir. Daha kalın bir sızdırmazlık spreyi de kullanılabilir, ancak alt takımı uygulamadan önce tamamen temizlediğinizden emin olun. Aksi takdirde, altındaki tozları ve aşındırıcı malzemeleri yakalama riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Fren ve yakıt hatlarına pas önleyici maddeler uygularken cömert olun. Bunlar, alt takımın paslanmaya en yatkın parçalarıdır. Paslanmaya karşı koruma maddesi nem, tuz ve diğer zararlı maddelere karşı bir bariyer görevi görür. Alt takımınızı paslanmaya karşı korumak için asla çok geç değildir. Ancak, bunu yapmak için en iyi zaman, otomobil bayiden bile çıkmadan önceki zamandır. Aracın alt takımı asla ilk aldığınız zamankinden daha temiz olmayacak.

Son olarak, birçok insan otomobillerini paslanmaya karşı korumak için elektronik pas önleme sistemleri veya “elektronik pas önleyiciler” kullanır. Bu sistemler, aracınızdaki metalin tamamına zayıf bir elektrik akımı vererek çalışır. Akım, metal ile oksijen arasındaki yüke müdahale ederek pas oluşumunu engeller. Bunları bayiden veya herhangi bir yetkili satıcıdan satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, çoğu insan yukarıda tartıştığımız denenmiş ve doğru yöntemleri tercih eder. Elektronik cihazlar 1000 ila 10.000 TL arasında herhangi bir yere mal olabilirken, geleneksel yöntemler 500 ila 1500 TL aralığındadır.

Kışın Arabanızı Sık Sık Yıkayın

Kış, alt takımınız için kötü bir zamandır, ancak arabanızı düzenli olarak yıkayarak daha iyi hale getirebilirsiniz. Çoğu otomatik araba yıkama sistemi alt takım temizliği sunar. Ancak kapsamlı olmak istiyorsanız, alt takıma basınçlı suyla püskürtebilirsiniz.

Bunu ne sıklıkla yapmanız gerektiği konusunda, her on ila yirmi günde bir izlenecek iyi bir kriterdir. Ayrıca, kar yağışlarından, yağışlardan sonra ve kışın sıcaklık 0 derecenin üzerine çıktığında arabanızı yıkamalısınız.

Su birikintilerinden kaçının

Su birikintisi suyu, temelde yollarımızdaki tüm kirlerle karıştırılmış kirli tuzlu sudur ve bunlar tam olarak temiz değildir. Mümkün olduğunda büyük su birikintilerinden geçmekten kaçınmalısınız. Aksi takdirde, tuzlu su birikintisi alt takıma sıçrayacak ve pas oluşumunu kolaylaştıracaktır.