Arabayı yol tuzuna ve paslanmaya karşı koruma yolları

Yol tuzu, arabanızın içinde ve dışında geri dönüşü olmayan zararlara neden olabilir. Sert yol tuzunun neden olduğu paslanmayı önlemeye yardımcı olacak bazı ipuçları için okumaya devam edin. Başka bir sert Doğu Anadolu kışının ortasında, sürücüler yollara yayılan bol miktarda yol tuzuna dayanmak için araçlarını korumayı düşünmelidir. Buz eritme, güvenli sürüş ve kaldırımlarda ve araba yollarında emin adımlarla ilerlemek için gerekli bir kötülüktür. Bu kılavuz, aracınızı ve arabanızı kışın hayatta kalmaya ve gelecek yıllar için güzel görünüm ve dayanıklılığı korumaya hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Çoğu insan için bir araba büyük bir satın alımdır, bu nedenle sahip olduğunuz yıllar boyunca güvenilirliği, görünümü ve performansı sağlamaya değer. Ortalama olarak bir insan bir binek araca 5-6 yıl sahip olduğundan, hurda sahasına gelene kadar arabayı sürmeyi düşünmüyorsanız, ikinci el değerini göz önünde bulundurmanız gerekir. İkinci el değerine katkıda bulunan en büyük faktör görünümdür, bu nedenle herhangi bir pas belirtisinin olumsuz bir etkisi olacaktır.

Arabanızın dışını pastan koruma

Aracınızı paslanmaya neden olan yol tuzuna karşı korumanın en iyi yolu, paslanmaya karşı koruyucu sprey ile gövdenin her yıl yağlanmasını sağlamaktır. Paslanmaya karşı koruma konusunda uzmanlaşmış çok sayıda tamirci vardır.

Pas, su ve hava birleşip aracınızda bir kabuk oluşturduğunda meydana gelir. Yol tuzu, korozyon için hızlandırıcı görevi görür. Çoğu insan, sonbaharın bir otomobilin gövdesinin yağlanması için yılın en iyi zamanı olduğunu düşünür, ancak nem seviyeleri dalgalandığında uygulama için en uygun zaman ilkbahardır. Bu, araçların paslanmaya en yatkın olduğu zamandır.

En etkili pas önleyici ürün, paslanmanın sıklıkla başladığı kapı dikişlerine, kıvrımlara, derzlere ve kaynak noktalarına sızan hafif mineral bazlı bir yağdır. Yağ bazlı spreyler nemin yerini alır ve ıslak bir yüzeye uygulanabilir. Bu, alt gövde, tekerlek yuvaları ve külbütör panelleri için daha kalın bir jel tipi yağ ile birleştirildiğinde, yol tuzuna karşı optimum koruma sağlayacaktır. Pas önleyici yağ ayrıca elektrikli bileşenlerinizi, frenlerinizi ve yakıt hatlarınızı korozyona karşı korur.

Diğer pas önleme seçenekleri

Sızdırmazlık malzemeleri katran, mum veya polimerler içeren “tek seferlik” pas önleyici bir uygulamadır. Sızdırmazlık malzemeleri, öğelere (yol tuzu gibi) karşı koruyucu bir bariyer sağlar, ancak hafif yağ spreylerinden farklı olarak, sızdırmazlık malzemeleri, paslanmanın tipik olarak başladığı bir arabanın metal kıvrımlarının derinliklerine girmez. Sızdırmazlık uygulamaları genellikle otomobil bayileri aracılığıyla satılır ve etkili olması için araç temiz ve kuru iken uygulanmalıdır. Yağ spreylerine kıyasla daha yüksek bir peşin maliyet söz konusudur ve dolgu macunu uygulaması, garantisini sürdürmek için yıllık bir inceleme ve olası bir rötuş (genellikle ek bir maliyet) gerektirir.

Elektronik pas önleyiciler, genellikle otomobil satıcıları tarafından satılan başka bir pas önleyici seçenektir. Pahalıdırlar ve yağ spreyleri kadar etkili değildirler. Elektronik pas önleyicilerin köprüler ve teknelerde iyi çalıştığı gösterilmiş olsa da, araçlar üzerindeki etkinliği zaman içinde kanıtlanmamıştır.

Arabanızın en iyi şekilde görünmesini sağlamak için, OEM bayilerinde ve otomobil tedarik mağazalarında bulabileceğiniz rötuş boyasıyla boya parçacıklarını ve çizikleri düzeltmeye devam edin. Açığa çıkan metal yüzey pası oluşturacak, ardından kabarmaya başlayacak ve hızlı bir şekilde çözülmezse ciddi bir pas sorununa dönüşecektir. Yüzey pası oluşmuşsa, alana püskürtmek ve pasın yayılmasını yavaşlatmak için bir kutu Pas Kontrolü yağı kullanın.

Yeni arabalar, pas önleyici ile işlem görmezlerse, sadece 2-3 yıl içinde pas belirtileri göstermeye başlayabilir. Aracınızın görünümünü ve ikinci el değerini korumak için gayretli olmak ve bu ek sigorta önlemini almak yılda birkaç yüz liraya değer.

Arabanızın içini yoldaki tuza karşı korumak

Kauçuk araba paspasları, aracınızın iç mekanını kış şartlarına karşı korumak için bir zorunluluktur. Sert yol tuzu içeren sulu kar, botlarının altında eriyecek ve iç halınızı lekeleyecektir. Lekeleri temizlemek zordur ve yol tuzu sonunda döşeme tahtalarını çürütecektir.

En iyi kış paspasları kauçuktan yapılmıştır ve yüksek yan duvarlarla özel olarak oturtulmuştur. Bir OEM bayisinden lastik paspas satın almak oldukça pahalı olabilir. OEM’den daha ucuz ve kaliteli paspaslar arayabilirsiniz. Genel kesimli paspaslar, sulu karların büyük kısmını halınızdan uzak tutar ancak köşe noktalarını kapatmaz. Özel fit paspaslardan çok daha ucuzdurlar ancak maksimum koruma sağlamazlar.

Garajınızı yol tuzuna karşı koruyun

Sizin yaşadığınız yerde yol tuzlanmasa bile, başka bir yerde aracınıza yapışan yol tuzu arabanızdan damlayacak ve park yüzeyini bozacak, çatlayacak ve lekeleyecektir. Asfalt garaj yolları için bir sızdırmazlık maddesi ve beton ve kilitli tuğla için yüksek parlaklıkta şeffaf sızdırmazlık maddesi uygulayarak park yerinizi yol tuzuna karşı koruyun. Bu ürünler, araba yol yüzeyinizde bir bariyer oluşturacak ve buz eriticinin zararlı etkilerini azaltacaktır. Optimum görünümü ve uzun ömürlülüğü korumak için garajınıza yılda bir kez bakım yapın.

Yol tuzu ve alternatifleri

Doktorlar bize tuz alımımızı azaltmamızı söylüyor. Aynı tavsiye, garaj yolunuza ve yürüyüş yollarınıza buz eritici tuzu yaymak için de geçerlidir. Buz eritici torbasının üzerindeki feragatnameyi okuyun ve ne demek istediğimi anlayın.

En verimli buz eritme tuzu türü, sodyum klorür (NaCl) içeren kaya tuzuna kıyasla daha düşük sıcaklıklarda ve daha az ürün gerektirdiğinden kalsiyum klorür (CaCl) içerir. Her iki tür de perakendecilerden kolayca temin edilebilir. Kalsiyum klorür buz eritici kaya tuzundan daha pahalıdır, ancak etkili olması için daha azına ihtiyaç vardır. Belediyeler öncelikle yollarımızda kaya tuzu kullanmaktadır çünkü bu, kış boyunca yolların sürüş için güvenli olmasını sağlamak için gereken hacim için en uygun maliyetli olanıdır.

Buzu eritmek için hiçbir şey tuz kadar işe yaramaz. Kum tutuş sağlar ancak buzu eritmez. Potasyum klorür (potas), üre ve çırpma suyu gibi daha çevre dostu seçenekler kaya tuzundan çok daha pahalıdır ve daha az etkilidir. Alttan ısıtmalı araba yolları, buz eriticiye ihtiyaç duymama lüksünü sağlar, ancak bu açıkça çok pahalı bir girişimdir.

Aracınızı ve garaj yolunuzu sert yol tuzuna karşı korumak için hangi yöntemleri seçerseniz seçin, proaktif ve hazırlıklı olun. Türkiye’de yaşayan pek çok insan kıştan korkar. Arabalarımızdaki paslanma ve garaj yolundaki çatlaklar, kışın hepimize zarar verdiğinin kanıtıdır. Ancak, arabanızı ve araba yolunuzu yollardaki tuza karşı korumak için yukarıdaki önlemleri almak, kışı daha katlanılabilir hale getirmeye yardımcı olacaktır.