En iyi zombi oyunları 2024

PC’deki en iyi zombi oyunları hangileridir? Steam’de zombi oyunu görmeden adım atamazsınız, bu yüzden geçerli bir soru. Yine de, bir sürü çöp oyun olduğu için seçimlerde dikkatli olmak gerekiyor. PC’de en iyi zombi oyunlarından bazılarını sıraladık.

İnsanlığın ortak düşmanla karşı karşıya kalması, temel hayatta kalma becerilerini kullanmak zorunda olması ve bir pompalı tüfeğin yakın mesafeden ne kadar etkili olabileceğini keşfetmesi ile ilgili. Belki de en iyi zombi oyunu tabirini tam olarak karşılayan bir tanımlama oldu. En iyi zombi oyunları bu nüansları yansıtır ve oynaması çok eğlencelidir.

Bilim adamları zombileri vurmanın neyin bu kadar eğlenceli olduğunu çözemediler, ancak bu hayatta kalma oyunlarının bu kadar popüler olmasının bir nedeni olmalı. Resident Evil gibi serilerden Call of Duty: Black Ops 3’e kadar, adrenalin fırtınası yaşamanız için fazlasıyla oyun var. İşte şu anda oynayabileceğiniz en iyi zombi oyunları.

Resident Evil Village

Resident Evil Village

Resident Evil olmadan hiçbir zombi oyunu listesi tam sayılmaz. Resident Evil piyasadaki en iyi korku oyunlarından biridir. Video oyun sektörünün en klasik destanlarından birinin müjdecisi olan Resident Evil 7’nin IP’de şaşırtıcı ve beklenmedik bir dönüşüme yol açtığına şüphe yok.

Resident Evil 7’nin anlatısını derinleştirip genişletirken, bu benzeri görülmemiş yolculuk, her ikisinin de destan tarihindeki varlığını emrindeki her olay örgüsü öğesiyle kaydetmekten sorumludur. Böylelikle, senaryosunun doğrudan ve dolaylı olarak tasvir ettiği uç noktalar da dahil olmak üzere, karakterlerinden tüm dünyasına dağıtılan notalara kadar Village, kendisini zaman ve mekanda nasıl konumlandıracağını bilerek Resident Evil ile bağlantı kurar.

Resident Evil 2 Remake

RESIDENT EVIL 2 REMAKE

İlk Resident Evil oyunu, korku özelliklerinin büyük kısmını perili ev ortamında sunarken, Resident Evil 2’nin çarpıcı yeniden yapımı, zombileri serinin yıldızları yapıyor. Bunlar, seride şimdiye kadar üretilen en korkunç zombilerdir ve her birinin çarpık, kanlı yüzü nasıl enfekte olduklarına dair bir hikayesi vardır. En iyi zombi oyunlarında olduğu gibi, Resident Evil 2’nin dehşeti öngörülemez bir şekilde hareket eder.

Onları kafalarından vurmak onları yalnızca bir veya iki saniye sersemletir ve geçmenize izin verir, ancak tekrar ayağa kalkmayacaklarını garantilemek için kafatası patlayana kadar onlara birkaç kez daha vurmanız gerekir. Alternatif olarak, uzuvlara yönelebilirsiniz: ayak bileğini koparmak için birkaç tabanca atışı yeterlidir, bu da onları çok daha az hareketli hale getirir ve etrafından dikkatlice geçmenizi sağlar. Bir atış yaptığınızda, Resident Evil 2 Remake’in senaryosu boyunca sürekli bir tehdit olarak kalan standart zombiler vardır ve onları devirmek her zaman eşit ölçüde zor ve tatmin edici.

Call of Duty Black Ops – Cold War

CALL OF DUTY BLACK OPS COLD WAR

Dürüst olmak gerekirse, Treyarch’ın Call of Duty oyunlarından herhangi birini bu listeye seçebilirsiniz, çünkü zombi modları en iyisidir. Black Ops 4’ün çok iyi bir zombi modu vardı, ancak Black Ops Cold War’u seçmemizin nedeni zombi modunu oynamayanlar için güzel bir giriş noktası. Aynı zamanda yeni bir hikayesi, harika öğreticileri, bolca paskalya yumurtası var ve orijinal harita, klasik hayatta kalma modları için çok daha kolay.

İşbirlikçi zombi modu, Call of Duty: World at War’daki ilk çıkışından bu yana Call of Duty hayranlarının favorisi oldu. Sürü tarzı mod, oyunculara yapıları onarırken zombi dalgalarını ortadan kaldırarak, yeni alanlara erişim sağlayarak ve yeni silah ve teçhizatın kilidini açarak görevler verir. Bir kooperatif oyunu olarak beklenmedik bir hazinedir. CoD’deki tüm zombi modlarının kendine has özellikleri olduğunu düşünsek de, Call of Duty: Black Ops Cold War, en iyi Call of Duty oyunları arasında en çok öne çıkıyor.

World War Z

WORLD WAR Z

Left 4 Dead manevi halefi Back 4 Blood hala birkaç ay uzakta, popüler hale getirilen L4D serisinin yeterli olması gereken kooperatif zombi öldürme formülünü katı bir şekilde izleyen yeni bir oyun. World War Z, bu formül için kendi başına devrim niteliğinde bir şey sunmuyor, ancak arkadaşlarıyla görevlerde oynarken, kitinizi zamanla yükseltirken ve ağır makineli tüfek ateşi altında çürüyen cesetlerin patlamasını izlemek yine de eğlenceli. Aynı zamanda, lansmanından bu yana Epic Games Store’da 2 milyondan fazla kopya satan gerçek bir hit.

State of Decay 2

STATE OF DECAY 2

Hikaye arıyorsanız, en iyi şekilde orijinal State of Decay’da bulabilirsiniz, ancak devam oyunu, daha tatmin edici bir açık dünya hayatta kalma deneyimi sağlamak için ilk oyunun sistemlerini detaylandırarak takdire şayan bir iş çıkarıyor.

Bir RPG gibi olan State of Decay 2, permadeath ile şaşırtan çevrimiçi bir zombi oyunudur. Hayatta kalanlar topluluğunuzdan bir kahraman seçecek ve geri kalanını hayatta tutmak için gerekli yiyecek, yakıt veya ilaçları bulmak için onları vahşi doğaya götüreceksiniz. Evde yatağa düştüklerinde ya da ölümsüzlerin darbeleri altında kaldıklarında kendi geçmişleri, kişilikleri ve savaş yetenekleriyle üssünüzden başka bir karakterin kontrolünü ele geçirebilirsiniz. Büyüyen üssünüze başka bir yabancının girmesine izin verdiğinizde, başka bir oynanabilir karaktere izin veriyorsunuz; ortası ve sonu yazmak için başka bir yeni hikaye.

Dying Light 2

DYING LIGHT2

Techland, özelleştirilebilir yakın dövüş silahları ve dört oyunculu kooperatifle donatılmış başka bir açık dünya zombi oyunuyla Dead Island’ın başarısı üzerine adeta kaçak olarak inşa etti. İlk olarak, aynı kumaştan kesilmiş gibi görünüyorlar ve ilk saat için yönlendirilmiş yoğun çalışma sunuyorlar. Sonra Dying Light bu bezi alır, bir şişeye doldurur, ateşe verir ve büyük bir yükseklikten bir paket ölümsüzün içine fırlatır.

Salgın sonrası dünyada hayatta kalanlar gibi, Dying Light da bir çöpçüdür. Harita simgeleri ve saptırmaları Ubisoft formülünden alınmıştır. Harita İstanbul’dan çalıntı. Parkur, Mirror’s Edge’den çalındı. Ancak tırmanma, oyunun diğer her yönünü bilgilendirerek bunu keşifsel, gelişmekte olan bir maceraya dönüştürüyor. En iyi sonuçları elde etmek için, daha fazla tekrarlanan görevleri görmezden gelin ve dikey kıvrımlar düşünülerek inşa edilen Harran’ın çatılarına çıkın.

Techland, Dying Light ile en iyi zombi oyunlarından birini ortaya çıkardı, bu yüzden devam oyunu için çok heyecanlıyız. Efsanevi Chris Avellone tarafından kaleme alınan bir hikayeyle, Dying Light 2’nin hizipler sisteminin vaat ettiği anlatı karmaşıklığı heyecan verici. Oyun kısa süre önce piyasaya sürüldü ve çok olumlu geri dönüşler aldı.

Killing Floor 2

KILLING FLOOR 2

PC’deki en iyi kooperatif oyunlarından ve zombi oyunlarından biri Killing Floor 2, zombi beyinlerini çılgınca parçalayacaksınız. Her şekil ve boyuttaki zombiler size sağlam ve hızlı bir şekilde gelir, bu da Killing Floor 2’yi mükemmel bir kooperatif oyunu yapar. Ancak bir noktaya daha fazla zaman ayırdıkça, Killing Floor 2, sürükleyici bir taktiksel unsuru olan bir zombi oyununa dönüşüyor: kana bulanmış kaynaklarınızı şimdi mi harcıyorsunuz yoksa onları daha zorlu bir gelecek çatışması için mi saklıyorsunuz? Killing Floor 2’nin oynanışı, en önemlisi, arkadaşlarla harika bir kanlı nişancı olarak oynamak harika bir duygu.

Dead Island

DEAD ISLAND

Özellikle güzel veya gösterişli bir oyun değil, ancak Dead Island, PC’deki en iyi zombi oyunlarından biri olmaya devam ediyor. Birinci şahıs ve dört oyunculu kooperatifi ile Techland’ın ilk zombi oyununu Left 4 Dead 2 ile karşılaştırmak caziptir; ancak Dead Island’ın Fallout 3’ten ödünç aldığı şey onu çekici kılar. Söz konusu “Ada”, Papua Yeni Gine kıyılarının açıklarında küçük bir ada ve onun ölümsüz sakinleri, zorlukla kazandığınız tatilinizi mahvetmeye aç. Herhangi bir anlatı ilgisi burada başlar ve biter, ancak sıkıcı bir ilk saat boyunca ilerledikten sonra bu küçük Okyanus adası, etkileyici ölçekte bir dünyayı ortaya çıkarmak için açılır.

Yine de, zombilerin sakat bırakılması eğlenceli değilse, büyük bir dünya anlamsızdır. Neyse ki, savaş ve RPG-lite ilerlemesi sizi devam ettirmek için yeterince ilgi çekici: yakın dövüş tabanlı silahlarla başlayacaksınız, ancak daha sonra tek vuruşlu öldürmeleri tatmin eden fırlatılabilir bıçaklar ve palalar ile karşılaşacaksınız. Dead Island ve yarı devamı Riptide, Dead Island: Definitive Edition’da yeniden düzenlenmiş olmasına rağmen, bazı hatalar hala orijinal sürümde kalmıştır. Ve devam oyununu beklerken de nefesinizi tutmayın: Dead Island 2’nin gelişimi en hafif tabirle sorunlu oldu. Ne zaman çıkacağı hala belli değil. Zaten seriyi Dying Light devam ettiriyor.

Left 4 Dead 2

LEFT 4 DEAD 2

Sekiz yıl oldu, ancak Left 4 Dead 2, Valve nişancılarında olduğu gibi her zaman ekonomik görünüyordu. Bu, pek çok zombi oyununun aksine, herhangi bir fantezi, fiziksel tabanlı işleme veya küresel aydınlatma olmamasına rağmen iyi yaşlandığı anlamına gelir. Farklı temalı kardeşleri Vermintide ve iki Payday oyunuyla karşılaştırıldığında bile kesinlikle daha iyi bir zombi oyunudur. Muhtemelen, Left 4 Dead, küçük cephaneliğinin mükemmel dengesini, devam oyunu için genişleterek kaybetti. Dünyayı doğaçlama yakın dövüş silahları ve özel cephane türleriyle doldurdu. Ancak yine de Left 4 Dead 2 ve orijinali hala piyasadaki en iyi ortak oyunlardır.

Bazı kıyamet sonrası senaryolar, uzun zamandır duyarsızlaştığımız tanıdık bir zombi-dom versiyonunu varsayarken, Left 4 Dead 2 normalliğin çok yeni olduğu bir dünya sunuyor. Şehirler, tahliye dalgalarının ardından boşalmış olsa da, güvenli evlerin duvarlarına karalanmış mesajlar sayesinde insanlık dokunabilecek kadar yakın hissediyor. Burada da benzersiz bir sıcaklık var: New Orleans ve çevresinin kültürel etkisi bataklıklardan sokaklara ve film müziğine sızıyor.

The Walking Dead

THE WALKING DEAD

Telltale’nin The Walking Dead serisi. Sosyal kaygıdan ilham alan, bir zamanlayıcıya bağlı bir konuşma sistemi. Soğuk bir gecede kamp ateşi gibi, genel bir kasvetle çerçevelenmiş kişilerarası bir sıcaklık hissi. Sadece PC’deki en iyi macera oyunlarının yapabileceği şekilde önemsediğiniz karakterlere acımasızca kaydırmadan önce sizi mizahla etkisiz hale getirme ve yarım saatlik bir mola verme eğilimi var.

Bu, daha fazla zombi oyunundan görmek istediğimiz bir şey: The Walking Dead aslında yürüyüşçülerle ilgili değil. Sadece insan doğası hakkında bir dizi hikayenin zeminini oluştururlar. Buradaki anahtar karakterler, kendilerini korumak adına hem büyük iyiliklere hem de affedilemez kötülüklere muktedirdir. Tek güvence, her bölümün sonunda, diğer oyuncuların yüzde kaçının sizinle aynı korkunç ödünleri verdiğini gördüğünüzde bulunur. Final sona erdiğinde vermeniz gereken pek çok acı verici kararınız olacak, ancak The Walking Dead: The Final sezonu en iyi seridir.

Zombie Army 4: Dead War

ZOMBIE ARMY 4 DEAD WAR

Sniper Elite oyunlarının bir parçası olan orijinal Zombie Army üçlemesinde, Hitler’in ölümsüz ordusuyla savaştık ve onu cehenneme sürdük; ama şimdi daha da büyük bir zombi tehdidi getirdi. Zombie Army 4 incelememizde anlattığımız gibi Left 4 Dead ile çizilecek birkaç benzerlik var; zombi sürülerinde, güvenli evlerde kısa süreli ertelemeler arasında, en fazla üç arkadaşınızla birlikte geziyor, ateş ediyor ve kesiyorsunuz.

Suçsuz vahşetin nedensiz eğlencesi ve testisleri kıran X-Ray öldürme kamerası, düşmanlarınızı çekiçle ezmek kadar tatmin edici hale getiriyor. Ne de olsa bunlar sadece ölümsüz iğrençlikler değil, aynı zamanda Naziler; en nazik pasifist bile onları bir kavun fıçısı gibi havaya uçurmaktan zevk alabilir. Hatta silahlarınızı alevleri ateşleyecek veya yıldırım saçacak şekilde değiştirebilir ve yükseltebilir ve zombileri acımasız bir verimlilikle biçmek için özel bir beceri yapısı oluşturabilirsiniz.