En iyi strateji oyunları

Oyunda attığınız her küçük hareketi aşırı analiz etmenize ve strateji oluşturmanıza olanak sağlayacak en iyi strateji oyunlarını mı arıyorsunuz? Durum buysa, kontrol edebileceğiniz bazı strateji oyunlarında size yardımcı olmak için buradayım. Bu oyunlar, eğlenirken aynı zamanda mantıksal becerilerinize hakim olmanın en iyi yoludur. Bu oyunlar sadece keyif vermekle kalmıyor, aynı zamanda beyninizi bu sıra tabanlı stratejik olaylara dahil ettiğinizde çok daha fazla şey öğreniyorsunuz.

Düşmanları beyninizle ezmenin getirdiği neşeye ihtiyaç duyarsanız, işte o zaman strateji ve taktik oyunları çekici hale gelir. Strateji ve taktik türleri arasında ince bir çizgi var. Strateji oyunları tipik olarak sizi enerji kaynaklarını toplamak ve üsler veya birlikler inşa etmek gibi tüm savaş yönlerini yönetmekle görevlendirir. StarCraft oyunları mükemmel örneklerdir. Taktik oyunları ise genellikle manevra birliklerine ve diğer savaş unsurlarına odaklanır. Gears Tactics, kategoriyi iyi temsil ediyor. Her iki kategorideki oyunlar sıra tabanlı veya gerçek zamanlı olarak çalışabilir.

Pek çok araştırma ve beyin fırtınasından sonra, bunlar listemize giren oyunlardan bazıları. Bu oyunların tam listesini öğrenmek için aşağıdaki makalenin tamamını okumayı unutmayın.

Crusader Kings III

Crusader Kings III

Geniş kapsamlı büyük bir strateji oyunu arayanlar için Crusader Kings 3, nihayet burada. Şimdilerde ücretsiz oynanabilen selefi Crusader Kings 2’nin tahtını yerinden edip etmeyeceğini zaman gösterecek olsa da, saltanatını kraliyet mükemmelliği ile başlattığı kesin.

Crusader Kings 3, serinin eski Bizans temalı arayüzünü büyük ölçüde elden geçirerek yeni oyuncular için hoş bir hale getirirken, dizinin bilinen derinliğinin çoğunu korudu. Savaşmak için derinlemesine sistemler içeriyor olsa da, geleneksel bir büyük strateji mücadelesini harita üzerinde oynanıyor gibi görünüyor. Crusader Kings 3’ün kalbi, kişisel, genellikle komik hikayelerinde yatar.

Gücü askeri güç, zenginlik, dini etki, diplomasi veya hile yoluyla mı ele geçireceksiniz? Oynadığınız her karakterin kendi kişiliği ve yaşam tarzı odak noktası vardır ve hanedanınızın her bir üyesi, bir sonraki sıradakilere miras bırakmadan önce imparatorluklarını iyi veya kötü yönde şekillendirecektir. Uluslar arasındaki savaşlar kadar yakın kapılar ardındaki kişisel entrikaları da önemli kılan bir oyundur.

Offworld Trading Company

Offworld Trading Company

Offworld Trading Company, Civilization’ın strateji oyunları yelpazesinin diğer ucunda yer alıyor, ancak tasarımcısı Soren Johnson da geçmişte Civ IV üzerinde çalıştı. Civ, insanlığın tarihini ve geleceğinin bir kısmını kapsarken, insanlığın ilerlemesini kronikleştirirken, Offworld Trading Company tamamen kırmızı komşumuz Mars’ı sömürerek bir servet kazanmakla ilgilidir.

Bu, düşmanlara tank ile top atarak veya üslerini yıkarak zafere ulaşılamayan en iyi yönetim oyunlarının incelikleriyle kesişen bir RTS. Bunun yerine, silahlarınız, yalnızca zengin olmak için değil, aynı zamanda rakiplerinizi tamamen mahvetmek için pazarı manipüle etmek için kullandığınız kaynaklar ve nakittir. Tabii ki, rakiplerinizden biriyle geçici bir ittifak yapmadıysanız. Bir elinizle bir hançer tutarken diğer elinizle anlaşmaları kapatabilirsiniz.

Bir ekonomik strateji oyununun çok agresif olmasını beklemeyebilirsiniz, ancak Offworld Trading Company sizi bir savaş çığırtkanı kadar düşman olmaya teşvik ediyor. Menülere göz atarken, bir sonraki adımda ne yapacağınızı, ne satacağınızı, hangi şirketin bir sonrakine karşı düşmanca bir devralma başlatacağını planlarken, topçularla dövülmüş alanlara piyade gönderirken veya gizlice hava saldırıları başlatırken olduğu kadar heyecan vericidir.

XCOM 2

XCOM 2

XCOM 2 en iyi sıra tabanlı strateji oyunlarından biridir. Seriden şimdiye kadarki en iyi kısımları alıyor: vahşi mücadele, kahramanlar grubu, dolambaçlı uzaylılar, sıkı taktik savaşlar ve geliştirme ile seriyi zirveye taşıyor. War of the Chosen genişlemesinin nesnel olarak daha iyi olup olmadığı tartışmalı, ancak vanilya oyununu sıfıra getirebilecek birçok mükemmel XCOM 2 modu var. Her ikisi de farklı, ancak eşit derecede ödüllendirici deneyimler sunar. Bir sürü başka XCOM 2 DLC de var.

Savaşlar zorlu ve çeşitlidir, zorlu, şaşırtıcı yeteneklere sahip korkunç rakiplerle doludur, ancak en büyük değişiklikler stratejik katmanda bulunur. Hücreler kurarak, kara sitelere sızarak, daha güçlü silahlar ve araçlar elde edebilmek için daha fazla kaynak arayarak tüm dünyayı dolaşacaksınız.

Homeworld: Deserts of Kharak

Homeworld Deserts of Kharak

Blackbird Interactive, Homeworld: Deserts of Kharak ile imkansız görüneni başardı. Ve bu, orijinal Homeworld oyunlarının zarif, minimalist uzay savaşlarını tek bir gezegene aktararak süreçteki en iyi strateji oyunlarından birini yapmaktır. Bir medeniyeti kurtarma görevinizi yürüttüğünüz uçsuz bucaksız bir çölde bir yolculuktasınız. Her savaş, sonuncusu ve henüz oynanmamış olanlar ile bağlantılıdır. Hayatta kalan her birim, hayatta kalmak için sürekli bir savaşta başka bir görevde başka bir gün savaşmak için yaşayacak.

Kharak’ın kendisi, dev bir çöl olmasına rağmen, orijinallerin uzay için yaptıklarını zemin için yapan, gezegen büyüklüğünde fantastik bir savaş alanıdır. Arazi ve yüksekliğin eklenmesi, önceki oyunların üç boyutlu savaşlarını çoğaltır; kum tepeleri, koruma, saklanma noktaları ve yıkıcı saldırılar yapabileceğiniz yüksek zemin sağlar. Öncekiler gibi, oyun da bir RTS’de bulmayı umabileceğiniz en iyi sanat tasarımlarından bazılarıyla kutsanmıştır, bu da güzel Homeworld ekran görüntülerini alabileceğiniz anlamına gelir. İnanılmaz ses tasarımı ve gerçekten ilginç bir anlatı ile ekle, Deserts of Kharak bir klasik.

Total War: Warhammer II

Total War Warhammer II

Total War: Warhammer 2, muhtemelen en iyi Total War oyunudur. Bu, stüdyonun bugüne kadarki en yaratıcı çalışması ve uzun süredir kayıp olan Warhammer Fantasy evreninin nihai ifadesi, ancak taktik katmanın güzel olduğu konusunda da inandırıcı bir argüman var.

Yine de, Warhammer Fantasy Total War oyunları genel olarak stratejik katman için harikalar yarattı ve daha önce hiç olmadığı kadar çeşitli ve ilgi çekici bir deneyim sunuyor. Bu iyileştirmeler, her ikisi de oldukça iyi tarihsel strateji oyunları olan Total War: Three Kingdoms ve Total War Saga: Troy’un stratejik katmanlarına ilham vermeye devam edecek ve serinin klasik oyunlarına daha uygun taktik savaşlar içeriyor.

Total War: Warhammer 2 DLC genişletmelerinin mütevazı ama aynı derecede yaratıcı kararlılığı, temel oyun deneyimini tamamlamaya yardımcı olmak için ve bazı mükemmel Warhammer 2 modları var. Her iki Total Warhammer oyununun sahipleri için mevcut olan ve Eski Dünya’yı bir Paradox büyük strateji destanına benzer bir şeye yükselten Mortal Empires eklentisini de unutmayalım. Tüm bunlar bizi yakın zamanda duyurulan Total War: Warhammer III için hazırlıyor ve son derece parlak görünüyor.

Civilization VI

Civilization VI

Civ 5 veya Civ 6’dan hangi Civilization oyununun daha iyi olduğu hakkında pek çok tartışma bulacaksınız, ancak Gathering Storm genişlemesinin piyasaya sürülmesiyle serinin bu altıncı girişi dikkate değer harika bir strateji oyunu olarak sonunda gurur duyabiliyor.

Bu tür oyunları bu kadar bağımlılık yapan “bir tur daha” idealini hâlâ özetleyen Civilization 6, etrafınızdaki dünyaya hayat vermek için çok daha fazla mekanik sunuyor. Bu sadece bu uygarlığa karşı çıkmak ya da o uygarlığa savaş ilan etmekle ilgili değil; dünyayı nasıl etkilediğinize ve hedefleriniz doğrultusunda nasıl çalıştığınıza dikkat etmelisiniz.

Civ 6, oyuna daha fazla civ, bir dizi isteğe bağlı oyun modu ve hem ücretsiz hem de premium içerik düşüşleri ekleyen yıl boyu süren New Frontier sezon geçişini kısa süre önce tamamladı. Nisan 2021 denge yamasında doruk noktasına ulaştı ve sayılar biraz da olsa oyunu şimdiye kadarki en iyi durumda bıraktı. İster satın alınabilecek sağlıklı Civ 6 DLC miktarı, ister canlı ve yaratıcı Civ 6 modları koleksiyonu olsun, Civilization 6 ile dalınacak çok şey var. Bu, modern zamanlar için keskin bir strateji oyunudur.

Company of Heroes 2: Ardennes Assault

Company of Heroes 2 Ardennes Assault

Company of Heroes 2 harikaydı ama selefinin büyüsüne tam olarak uymadı. Sonra Ardennes Assault geldi; Company of Heroes 2: Ardennes Assault, oynayabileceğiniz en iyi RTS oyunlarından biri. ABD kuvvetleri ve Alman Oberkommando, gerçek savaş oyunları tarzında The Battle of the Bulge’dan ilham alan bir hikayede Ardennes’in kontrolü için savaşıyor. Bu, onu hem Company of Heroes’dan hem de stratejik bir meta haritada oynanan doğrusal olmayan tek oyunculu hikayenin yanı sıra devamından ayırır. Almanlar dinamiktir, geri çekilen güçler tarafından güçlendirilir, hem hikaye görevlerinin hem de dinamik çarpışmaların ortaya çıkardığı zorlukları değiştirir.

Harekât yalnızca Amerikan bakış açısıyla oynanırken, ABD kuvvetleri, hepsi hava, destek ve mekanize rolleri kapsayan benzersiz özelliklere sahip üç şirkete bölünmüştür. Bu şirketlerin hepsinin özel subay yetenekleri var ve ağaçları yükseltiyorlar ve herhangi biri bir görevi yerine getirmek için kullanılabilir. Birine odaklansanız bile, diğer ikisi hala haritada olacak ve düşmanın ele geçirilen bir bölgeden geri çekilmesini engelleyerek yardım sağlayabilir.

Bu, Company of Heroes’daki savaşların ilk kez en iyi 2. Dünya Savaşı oyunlarına rakip olacak gerçek bir ağırlığa sahip olması anlamına geliyor. Eskiden önemli olan kazanmaktı. Görevi tamamlayın ve yeni bir başlangıç ​​yaparak bir sonrakine geçin. Ardennes Assault, ısrarlı bir harekâttır ve savaştaki kayıplar, bir şirketin kıdemliliğini ve insan gücünü düşürebilir. Diğer iki şirketin Almanlarla tek başına yüzleşmesine neden olarak tamamen ortadan kaldırılma riski bile var.

Command & Conquer: Red Alert 2

Command Conquer Red Alert 2

Command & Conquer: Red Alert 2’de sevilecek çok şey var. Gülünç birim türlerinden klişe FMV ara sahnelerine kadar, bu RTS kadar kişilik ve çekiciliğe sahip bir başka strateji oyunu bulmakta zorlanacaksınız.

Ve sadece sağlam strateji oyunlarına sahip bir şey arıyorsanız, Red Alert 2 yayınlanmasından bu yana yirmi yılda bir gün yaşlanmadı. Biri ABD perspektifinden diğeri Sovyetler Birliği’nden olmak üzere iki farklı hikaye ve birkaç sonsuz bağımlılık yaratan mod ile sıkı bir şekilde dengelenmiş çok oyunculu bir oyun bulacaksınız.

Endless Legend

Endless Legend

Endless Legend incelememizde, fantastik ve bilim kurguyu kusursuz bir şekilde harmanlayan, var olan en çarpıcı altıgen tabanlı dünyada mahsur uzay adamlarını büyülü ejderha insanlarına karşı koyan bir 4X oyunu. Çeşitli, muhteşem, neredeyse elle tutulur görünüyor, sanki ayrıntılı şehirlerden birine uzanıp onu alıp elinizde tutabilirsiniz.

Büyüleyici fraksiyonlar kıyamet dünyası üzerinde hakimiyet için yarışıyor. Her biri, onları birbirinden ayıran ve nasıl oynandıklarını bildiren benzersiz ve ilginç mekaniklerle kutsanmıştır. Sözü edilen korkunç et yiyen böcek ırkına sahipsiniz, örneğin Necrophage, o kadar pis ki, diğer gruplarla ittifak kuramazlar ve onları her zaman muhalefet olmaya zorlarlar. Ve sadece bir şehri inşa edebilen ve genişlemek istiyorlarsa diğer grupları yutmaya güvenmeleri gereken tuhaf fanatiklerden oluşan bir hizip olan tuhaf Tarikatçılar var.

Endless Legend ayrıca, ona güçlü bir yer duygusu veren güçlü bir anlatı ile kutsanmıştır. Her hizip, sizi köşeye sıkıştırmadan kararlarınızın çoğunu bildirecek bir dizi hikaye görevine sahiptir. Ayrıca, gerçek bir rol yapma macerasının yaşandığı bir dünyayı yönetiyormuş gibi hissettiren çok sayıda yan görev ve hikaye var.

Starcraft II

Starcraft II

Zırhlı kovboyları zenomorfik uzaylılar ve uzay elfleriyle karşı karşıya getiren bir oyunu kim sevmez? StarCraft II, hızlı kararlar ve hatta daha hızlı fare tıklamalarıyla sizi öldürmeden önce kaynak toplama, ordular oluşturma ve düşmanınızı öldürme görevini üstlenen klasik bir temel inşa RTS’dir.

StarCraft II, PC’deki en iyi çok oyunculu oyunlardan biridir. Düşmanlarınız insan; muhtemelen sizden daha hızlı tıklayabilirler ve sizden daha hızlı ordu siparişi verebilirler. Muhtemelen çok şey kaybedeceksiniz, ancak oynadıkça daha iyi olacaksınız, bu da bunu rekabetçi bir çizgiye sahip herkes için en iyi RTS oyunlarından biri haline getiriyor.

PvE de ilginç. Blizzard, Terran paralı asker Jim Raynor’u takip ederken en iyi RPG’lerden bazılarının arka planını çılgınca aksiyonla birleştirdi. Periyodik olarak lavla dolan bir haritada kaynakları toplamaya çalışmak veya belirli bir süre boyunca Zerg dalgaları üzerine dalgalara karşı savunma yapmak gibi, birçoğunun benzersiz hedefleri olacak bir dizi görevde savaşacaksınız. Görevler arasında, insanlarla konuşabileceğiniz, yeni teknolojileri araştırabileceğiniz ve bir sonraki varış noktanıza karar verebileceğiniz RPG benzeri bir merkez keşfedeceksiniz. RTS oyunlarında hikaye yapmak zordur ve birçok geliştirici ara sahnelere veya görev içi diyaloglara başvurur, ancak StarCraft II, savaş dışındaki dünyayla etkileşim kurmanızı sağlar.

Battlestar Galactica Deadlock

Battlestar Galactica Deadlock

Battlestar Galactica Deadlock gibi pek oyun yok, ancak kesinlikle piyasadaki en iyi BSG oyunu. Özünde taktiksel bir uzay savaş oyunudur, ama aynı zamanda bizde ‘WEGO’ strateji oyunu dediğimiz şeydir. Esasen, her iki taraf da hamlelerini aynı anda yapar ve çözer. Bunu, zorunlu duraklamalara sahip gerçek zamanlı bir strateji oyunu olarak da düşünebilirsiniz. Hareketlerinizi ve emirlerinizi filonuzdaki gemilere verirsiniz ve daha sonra oyun tekrar durmadan önce belirli bir süre (genellikle on saniye) bu emirleri takip ederler. Daha sonra siparişleri uygun gördüğünüz şekilde değiştirebilir veya işleri kendi haline bırakabilirsiniz.

Taktiksel bir savaşı bitirdikten sonra, her şeyin duraklamadan gerçek zamanlı olarak oynandığı bir tekrarı izleyebilirsiniz ve tekrar kamerası AI, TV şovunun çekimlerini ve görsel efektlerini kullanır. Aynı zamanda mükemmel bir tek oyunculu senaryo, filo oluşturma, kaynak yönetimi ve hatta 12 koloniyi aynı hizada tutmaya çalışırken aynı zamanda Cylon istilasını geri püskürtürken biraz da siyaset getiriyor. Gerçekten Battlestar Galactica’da değilseniz, bu kesinlikle kontrol etmeye değer.

HUMANKIND

HUMANKIND

Endless Legend’in yaratıcılarından geliyor. Firaxis’in amiral gemisi serisine çok benzeyen insanlık tarihinin genişliğini kapsayan Humankind, çağlar boyunca bir medeniyete rehberlik etmenize izin verecek.

Kağıt üzerinde Civilization ile çok ortak noktası var, ancak aynı zamanda Amplitude’ün ‘Endless’ serisinden alınan birçok öğeyi de göreceksiniz. Savaş, stratejik alanda çevreden gelen yarı ayrı bir taktik katmanda gerçekleşir. Oynamak için tek bir uygarlık seçmiyorsunuz, bunun yerine size oyununuzu tanımlayacak her çağdan bir uygarlık seçeneği sunuluyor, yani ulusunuz büyüdükçe ve geliştikçe çok çeşitli mirasın ve tarihin sahibi olacak.