Bilmeniz gereken 17 cmd komutu

Komut istemi hala güçlü bir Windows aracıdır. İşte her Windows kullanıcısının bilmesi gereken en kullanışlı CMD komutları.

Komut İstemi veya CMD, metin tabanlı giriş çağından kalma modası geçmiş ve çoğunlukla gereksiz bir araçtır. Komut istemi, Windows arayüzünden yavaşça kayboluyor. Ancak birçok CMD komutu kullanışlı olmaya devam ediyor ve Windows 10 yeni özellikler bile ekledi.

Burada, her Windows kullanıcısının bilmesi gereken temel komutları sunuyoruz. Windows komut istemine nasıl erişeceğinizden emin değil misiniz, Komut İstemi’ne ulaşmak için Windows 10’un Başlat menüsüne dokunun ve “Komut İstemi” yazın. Gelen programı açın.

Windows Komut İstemi Komutları

Assoc

Windows’taki çoğu dosya, dosyayı varsayılan olarak açmak için atanan belirli bir programla ilişkilidir. Bazen bu çağrışımları hatırlamak kafa karıştırıcı hale gelebilir. Dosya adı uzantılarının ve program ilişkilerinin tam listesini görüntülemek için assoc komutunu girerek kendinize hatırlatabilirsiniz.

Dosya ilişkilerini değiştirmek için komutu da genişletebilirsiniz. Örneğin, assoc .txt= metin dosyalarının dosya ilişkisini eşittir işaretinden sonra girdiğiniz programla değiştirir. Assoc komutunun kendisi hem uzantı adlarını hem de program adlarını ortaya çıkaracak ve bu da bu komutu doğru şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Cipher

Mekanik bir sabit sürücüdeki dosyaları silmek, onları gerçekte silmez. Bunun yerine, dosyaları artık “erişilebilir değil” ve kapladıkları alanı da “boş” olarak işaretler. Dosyalar, sistem yeni verilerle üzerine yazana kadar kurtarılabilir durumda kalır, bu biraz zaman alabilir.

Ancak cipher komutu, rastgele veri yazarak bir dizini siler. Örneğin, C sürücünüzü silmek için, sürücüdeki boş alanı silen cipher /w:d komutunu kullanırsınız. Komut, silinmemiş verilerin üzerine yazmaz, bu nedenle bu komutu çalıştırarak ihtiyacınız olan dosyaları silmeyeceksiniz. Diğer şifreleme komutlarından oluşan bir ana bilgisayar kullanabilirsiniz, ancak bunlar genellikle Windows’un BitLocker etkin sürümlerinde gereksizdir.

Driverquery

Sürücüler, PC’ye yüklenen en önemli yazılımlar arasında yer almaktadır. Yanlış yapılandırılmış veya eksik sürücüler her türlü soruna neden olabilir, bu nedenle PC’nizdekilerin listesine erişmek iyidir. Driverquery komutunun yaptığı tam olarak budur. Sürücünün kurulu olduğu dizin de dahil olmak üzere daha fazla bilgi edinmek için bunu driverquery -v olarak genişletebilirsiniz.

File Compare

Bu komutu, iki dosya arasındaki metin farklılıklarını belirlemek için kullanabilirsiniz. Bir dosyanın iki sürümü arasında küçük değişiklikler bulmaya çalışan yazarlar ve programcılar için özellikle yararlıdır. Sadece fc yazın ve ardından karşılaştırmak istediğiniz iki dosyanın dizin yolunu ve dosya adını yazın.

Komutu birkaç şekilde de genişletebilirsiniz. /b yazmak yalnızca ikili çıktıyı karşılaştırır, /c karşılaştırmada metin durumunu dikkate almaz ve /l yalnızca ASCII metnini karşılaştırır.

Dolayısıyla, örneğin aşağıdakileri kullanabilirsiniz:

1
fc /l “C:\Program Files (x86)\example1.doc” “C:\Program Files (x86)\example2.doc”

Yukarıdaki komut ASCII metnini iki kelimelik belgelerde karşılaştırır.

Ipconfig

Bu komut, bilgisayarınızın şu anda kullanmakta olduğu IP adresini aktarır. Ancak, bir modem kullanıyorsanız (bugünkü çoğu bilgisayar gibi), bunun yerine modemin yerel ağ adresini alırsınız.

Yine de ipconfig, uzantıları nedeniyle kullanışlıdır. ipconfig /release ve ardından ipconfig /renew Windows PC’nizi yeni bir IP adresi istemeye zorlayabilir; bu, bilgisayarınız bir IP adresi olmadığını iddia ederse kullanışlıdır. DNS adresinizi yenilemek için ipconfig /flushdns de kullanabilirsiniz. Bu komutlar, zaman zaman meydana gelen Windows ağ sorun gidericisi tıkanırsa harikadır.

Netstat

netstat -an komutunu girmek, size şu anda açık olan bağlantı noktalarının ve ilgili IP adreslerinin bir listesini sağlayacaktır. Bu komut ayrıca size port’un ne durumda olduğunu söyleyecektir; dinleme, kurulu veya kapalı.

Bu, bilgisayarınıza bağlı aygıtlarda sorun gidermeye çalışırken veya bir Truva atının sisteminize bulaşmasından korktuğunuzda ve kötü amaçlı bir bağlantı bulmaya çalıştığınızda harika bir komuttur.

Ping

Bazen, veri paketlerinin belirli bir ağa bağlı cihaza ulaşıp ulaşmadığını bilmeniz gerekir. ping burada işe yarar.

Ping ve ardından bir IP adresi veya web etki alanı yazmak, belirtilen adrese bir dizi test paketi gönderecektir. Gelirler ve iade edilirlerse, aygıtın bilgisayarınızla iletişim kurabildiğini bilirsiniz; başarısız olursa, cihaz ile bilgisayarınız arasında iletişimi engelleyen bir şey olduğunu bilirsiniz. Bu, sorunun kaynağının yanlış bir yapılandırma mı yoksa ağ donanımı arızası mı olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

PathPing

Bu, PC’niz ile test ettiğiniz cihaz arasında birden fazla yönlendirici varsa yararlı olan daha gelişmiş bir ping sürümüdür. Ping gibi, bu komutu pathping ve ardından IP adresini yazarak kullanırsınız, ancak ping’in aksine, pathping ayrıca test paketlerinin izlediği yol hakkında bazı bilgileri aktarır.

Tracert

Tracert komutu, yol oluşturmaya benzer. Bir kez daha tracert ve ardından izlemek istediğiniz IP adresini veya etki alanını yazın. Bilgisayarınız ile hedef arasındaki rotadaki her adım hakkında bilgi alacaksınız. Bununla birlikte, yol oluşturmanın aksine, tracert ayrıca sunucular veya aygıtlar arasındaki her atlamanın ne kadar zaman aldığını (milisaniye cinsinden) izler.

Powercfg

Powercfg, bilgisayarınızın enerjiyi nasıl kullandığını yönetmek ve izlemek için çok güçlü bir komuttur. Hazırda bekletme modunu yönetmek için powercfg hibernate on ve powercfg hibernate off komutunu kullanabilir ve ayrıca şu anda bilgisayarınızda bulunan güç tasarrufu durumlarını görüntülemek için powercfg / a komutunu da kullanabilirsiniz.

Başka bir yararlı komut da, bilgisayarınızda bağlı beklemeyi destekleyen aygıtların bir listesini görüntüleyen powercfg /devicequery s1_supported komutudur. Etkinleştirildiğinde, bilgisayarınızı bekleme modundan çıkarmak için bu aygıtları, hatta uzaktan bile kullanabilirsiniz. Aygıt Yöneticisi’nde aygıtı seçip, özelliklerini açarak, Güç Yönetimi sekmesine gidip Bu aygıtın bilgisayarı uyandırmasına izin ver kutusunu işaretleyerek bunu etkinleştirebilirsiniz.

powercfg /lastwake, bilgisayarınızı uyku durumundan en son hangi aygıtın uyandırdığını size gösterecektir. Bilgisayarınız uyku modundan rastgele uyanıyorsa, bu komutu PC’nizde sorun gidermek için kullanabilirsiniz.

PC’niz için ayrıntılı bir güç tüketimi raporu oluşturmak için powercfg /energy komutunu kullanabilirsiniz. Rapor, komut işlemi tamamlandıktan sonra belirtilen dizine kaydedilir. Bu rapor, belirli uyku modlarını engelleyen cihazlar veya güç yönetimi ayarlarınıza yanıt vermek için kötü yapılandırılmış cihazlar gibi güç tüketimini artırabilecek tüm sistem arızalarını size bildirecektir.

Windows 8’den itibaren işletim sistemine, pil kullanımının ayrıntılı bir analizini sağlayan powercfg /batteryreport eklendi. Normalde Windows kullanıcı dizininize gönderilen rapor, şarj ve deşarj döngülerinin süresi ve uzunluğu, ömür boyu ortalama pil ömrü ve tahmini pil kapasitesi hakkında ayrıntılar sağlar.

Shutdown

Windows 8’den itibaren tahmin ettiğiniz gibi bilgisayarınızı kapatan kapatma komutunu da işletim sistemine eklendi.

Bu, elbette, zaten kolayca erişilebilen kapatma düğmesi nedeniyle gereksizdir. Bilgisayarınızı yeniden başlatan ve Güvenli Mod ve Windows’a erişebileceğiniz Gelişmiş Başlatma Seçenekleri menüsünü başlatan kapatma /r /o komutları işinize yarayabilir. Sorun giderme amacıyla bilgisayarınızı yeniden başlatmak istiyorsanız bu yararlıdır.

Systeminfo

Bu komut size bilgisayarınızın ayrıntılı bir konfigürasyon genel görünümünü verecektir. Liste, işletim sisteminizi ve donanımınızı kapsar. Örneğin, orijinal Windows kurulum tarihine, son önyükleme zamanına, BIOS sürümünüze, toplam ve kullanılabilir belleğe, yüklü düzeltmelere, ağ kartı yapılandırmalarına ve daha fazlasına bakabilirsiniz.

Sistem bilgilerini ve ardından yerel ağınızdaki bir bilgisayarın ana bilgisayar adını, bu sistemle ilgili bilgileri uzaktan almak için kullanın. Bu, etki alanı, kullanıcı adı ve parola için aşağıdaki gibi ek sözdizimi öğeleri gerektirebilir:

1
systeminfo /s [host_name] /u [domain]\[user_name] /p [user_password]

System File Checker

Sistem Dosyası Denetleyicisi anlamına gelen bu komut, Windows sistem dosyalarına odaklanan otomatik bir tarama ve onarım aracıdır.

Komut istemini yönetici ayrıcalıklarıyla çalıştırmanız ve sfc /scannow komutunu girmeniz gerekecektir. SFC herhangi bir bozuk veya eksik dosya bulursa, yalnızca bu amaç için Windows tarafından saklanan önbelleğe alınmış kopyaları kullanarak bunları otomatik olarak değiştirir. Komutun eski dizüstü bilgisayarlarda çalışması için yarım saat gerekebilir.

Tasklist

PC’nizde çalışan tüm görevlerin güncel bir listesini sağlamak için görev listesi komutunu kullanabilirsiniz. Görev Yöneticisi nedeniyle biraz gereksiz olsa da, komut bazen bu yardımcı programda görünmeyen görevleri bulabilir.

Ayrıca çok çeşitli değiştiriciler var. tasklist -svc, her bir görevle ilgili hizmetleri gösterir, her görev hakkında daha fazla ayrıntı elde etmek için tasklist -v‘yi kullanın ve tasklist -m, etkin görevlerle ilişkili DLL dosyalarını bulur. Bu komutlar, gelişmiş sorun giderme için kullanışlıdır.

Taskkill

tasklist komutunda görünen görevler, kendileriyle ilişkilendirilmiş bir yürütülebilir ve işlem kimliğine (dört veya beş basamaklı bir sayı) sahip olacaktır. Bir programı, taskkill -im ve ardından yürütülebilir dosyanın adını veya taskkill -pid ve ardından işlem kimliğini kullanarak durdurmaya zorlayabilirsiniz. Yine, bu Görev Yöneticisi nedeniyle biraz gereksizdir, ancak başka şekilde yanıt vermeyen veya gizli programları öldürmek için kullanabilirsiniz.

Chkdsk

Belirtiler yerel bir sürücüde bozuk kesimler, kayıp kümeler veya diğer mantıksal veya fiziksel hatalar olduğunu gösterdiğinde Windows sürücünüzü tanılama chkdsk taraması için otomatik olarak işaretler.

Sabit sürücünüzün arızalı olduğundan şüpheleniyorsanız, manuel olarak bir tarama başlatabilirsiniz. En temel komut, bilgisayarı yeniden başlatmaya gerek kalmadan C: sürücüsünü hemen tarayacak olan chkdsk c: komutudur. Chkdsk /f /r /x /bc: gibi /f, /r, /x veya /b gibi parametreler eklerseniz, chkdsk de hataları düzeltir, verileri kurtarır, sürücüyü kaldırır veya listeyi temizler. sırasıyla kötü sektörler. Bu eylemler, yalnızca Windows kapalıyken çalışabildikleri için yeniden başlatma gerektirir.

schtasks

Schtasks, yetersiz Windows yönetim araçlarından biri olan Görev Zamanlayıcı’ya komut istemi erişiminizdir. Zamanlanmış görevlerinizi yönetmek için GUI’yi kullanabilirsiniz, ancak komut istemi, çeşitli seçeneklere tıklamak zorunda kalmadan birden çok benzer görevi ayarlamak için karmaşık komutları kopyalayıp yapıştırmanıza olanak tanır. Sonuç olarak, anahtar parametreleri belleğe işledikten sonra kullanımı çok daha kolaydır.

Örneğin, bilgisayarınızı her Cuma 23:00’da yeniden başlatılacak şekilde planlayabilirsiniz:

1
schtasks /create /sc weekly /d FRI /tn “auto reboot computer weekly” /st 23:00 /tr “shutdown -r -f -t 10”

Haftalık yeniden başlatma işleminizi tamamlamak için, başlangıçta belirli programları başlatmak için görevleri planlayabilirsiniz:

1
schtasks /create /sc onstart /tn “launch Chrome on startup” /tr “C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\Chrome.exe”

Yukarıdaki komutu farklı programlar için çoğaltmak için, kopyalayıp yapıştırın ve gerektiği gibi değiştirin.