Süet mont nasıl temizlenir?

Süet paltolar ve montlar yumuşak, lüks ve genellikle oldukça pahalıdır. Sırçalı doğal deri ile karşılaştırıldığında süet daha esnek, daha soğuk, nefes alabilir ve daha fazla tasarım seçeneği sunar.

Bölünmüş tanecikli hayvan postunun yumuşak alt tarafından oluşturulan süet, doğal bırakılmış veya boyanmış, tüylü bir kaplamaya sahip deridir. Tozu kolayca çeker ve yağ gibi lekeleri emer. Süet paltolardaki bazı küçük lekeler evde düzeltilebilirken, genel temizlik deri bakımı konusunda uzmanlaşmış profesyonel bir kuru temizlikçi tarafından yapılmalıdır.

Bazı paltolar doğal süet gibi görünmektedir ancak bunun yerine suni ve sentetik liflerdir (mikrosüet). Bazı sentetik süetler makinede yıkanabilirken, her zaman bakım etiketini okuduğunuzdan emin olun. Doğal bir süet ceketiniz, ayakkabınız veya şapkanız olsun, birkaç temizleme ipucu ile süet yıllarca lekesiz, yumuşak ve esnek tutulabilir.

Süet Mont Ne Sıklıkta Temizlenmeli?

Her kullanımdan sonra veya en az haftada bir, gevşek tozu ve kiri temizlemek için yüzeyde yumuşak kıllı süet bir fırça kullanın. Düzenli fırçalama, profesyonel temizlik ihtiyacını geciktirmeye yardımcı olacaktır. Yağmura yakalanırsanız, nemli süetin doğrudan ısı veya güneş ışığından uzakta yavaşça kurumasına izin verin. Daha sonra süet fırçayı, kumaşın ezildiği herhangi bir alanı yükseltmek için kullanabilirsiniz.

Bir süet ceket, terden koku alıyorsa veya önemli lekelere sahipse profesyonelce temizlenmelidir. Ceket, sezon sonunda saklamadan önce her zaman temizlenmelidir.

Süet Montlardaki Yağlı Lekeler Nasıl Temizlenir?

1. En Kısa Zamanda Temizleyin

Yağlı damlalar ne kadar uzun süre süet üzerinde kalırsa o kadar derine nüfuz eder. Süet bir ceketin üzerine biraz yağlı yiyecek düşerse, bir kağıt havlu veya peçete ile kurulayın. Kumaşa zarar verebilecek su eklemeyin ve ovalamayın.

2. Yağı emdirin

Yağı emmek için lekeye bebek pudrası veya mısır nişastası serpin. Toz bir saat kadar sonra yağlı görünmeye başlamalıdır. Bu olduğunda, tozu yumuşak bir fırça ile fırçalayın. Tozu lekede bir saatten fazla bırakmak iyidir.

Yağ lekesi gittiyse, ceketi süet fırçasıyla iyice fırçalayın. Leke kalırsa, daha fazla yağ emilene kadar toz uygulamasını gerektiği kadar tekrarlayın.

Süet Montlardan Yiyecek Lekeleri ve Çamur Nasıl Temizlenir?

1. Islak Lekelerle Hafif Bir Dokunuş

Süet bir ceketin üzerine yiyecek veya ıslak çamur bulaştığında asla lekeyi ovalamayın. Sürtünme, lekeyi derinin daha derinlerine itecektir. Islak katı maddeyi mümkün olduğunca uzaklaştırmak için keskin olmayan bir bıçak veya kredi kartının kenarını kullanın. Leke kuruduktan sonra tedavi edilecek izler kalacaktır.

Leke bir sıvıdan kaynaklanıyorsa, mümkün olduğunca fazla nemi almak için bir kağıt havlu veya temiz, beyaz bir bez kullanın. Bezi doğrudan lekenin üzerine koyun ve nemi süetten kumaşa çekmek için biraz baskı uygulayın. Bezi temiz, kuru bir alana çevirmeye devam edin ve kurutmaya devam edin. Alanın doğrudan ısıdan uzakta doğal olarak kurumasına izin verin.

Hiç süet temizlemediyseniz, herhangi bir renk bozulmasını veya hasarı önlemek için adımları her zaman önce küçük, görünmez bir alanda uygulayın.

2. Kurumuş Lekeyi Temizleyin

Lekeli bölge kuruduktan sonra temizlenmesi daha kolaydır. En nazik muameleyle başlayın ve daha aşındırıcı eyleme geçin. Her uygulamadan sonra, kumaşı eski haline getirmek ve pürüzsüzleştirmek için bölgeyi süet fırçasıyla fırçalayın.

Mümkün olduğunca kurumuş maddeyi kaldırmak için alanı beyaz, mikrofiber bir bezle hafifçe ovun. Lekeyi nazikçe ovalamak için bir kurşun kalem silgisi veya sanat sakızı silgisi kullanın. Son çare olarak, kurumuş maddeyi çıkarmak için lekeli alanı bir tırnak törpüsü ile nazikçe ovalayın.

Süet Monttan Etiket Kalıntısı Nasıl Çıkarılır?

Yapışkan isim etiketleri veya bant, ceketten çekildiğinde süet üzerinde bir kalıntı bırakabilir. Bunlardan tamamen kaçınmak en iyisidir, ancak geride kalan kalıntı varsa, süet liflerinden yapışkan pisliği gevşetmek için yavaş çalışmak çok önemlidir.

Bazı ticari tutkal çıkarıcılar doğal süete zarar verebilir ve çıkarılması neredeyse imkansız bir renk değişikliği bırakabilir. Bu nedenle tutkal çıkartıcı kullanırken dikkatli olmak lazım.

1. Çıkartmayı veya İsim Etiketini Çıkarın

Çıkartma kolayca çekilmezse, ıslak bir kağıt havluyla hafifçe ıslatın. Bir köşeyi yavaşça kaldırmak veya etiketi nazikçe kazımak için keskin olmayan bir bıçağın veya kredi kartının kenarını kullanın.

2. Alanın Havayla Kurumasına İzin Verin

Çıkartma çıkarıldıktan sonra, alanın doğrudan güneş ışığından veya ısıdan uzakta kurumasına izin verin. Süet bir fırça ile fırçalayın, eğer hafifse tüm kalıntıları giderebilir.

3. Yapışkanlığı Sil

Kalıntı kalırsa, sanat sakızı silgisini deneyin. Kısa, nazik hareketler kullanın. Ovmak yok! Silgi, liflerde kalan yapıştırıcıyı toplamalıdır.

4. Zımpara Panosu Kullanın

Süet fırça ve sanatsal sakız silgisi sorunu gidermediyse, alanı nazikçe ovalamak için bir zımpara tahtası kullanın. Kumaş dokusunun sürtünmesini önlemek için çok hafif bir dokunuş yapın.

Süet Montunuzu Daha Uzun Süre Temiz Tutmanın İpuçları

  • Vücut yağlarının yakaya geçmesini önlemek için ceketin iç yakasının etrafına bir fular takın.
  • Süetlere leke ve su emilmesini engellemek için tasarlanmış spreyler var, ancak süetin dokusunu ve rengini değiştirebileceğinden her zaman önce onları görülmeyen bir iç alanda test edin.
  • Süetin çok uzun süre ıslak kalmasına asla izin vermeyin. Ceketi asın ve yavaşça kurumasını bekleyin.
  • Lekeli süet bir ceketi mümkün olan en kısa sürede profesyonel bir temizleyiciye götürün. Süet üzerindeki leke ne kadar uzun süre kalırsa, çıkarmak o kadar zor olacaktır.