Havlular nasıl yumuşatılır?

Hepimiz duştan veya banyodan sonra etrafımıza sarmak için yumuşak, emici bir havlu bulundurmayı severiz. Yumuşaklık cildimizi korur ve rahatlatır ve emiciliği ile nemi hapsederek daha çabuk giyinmemizi sağlar.

Ne yazık ki, bulabildiğimiz en yumuşak ve en pelüş havluları satın aldıktan sonra bile, birkaç ay içinde sertleşmeye ve kaşındırıcı olmaya başlayabilirler. Bunun nedeni, havluların nasıl yıkanıp kurutulduğu ile ilgili.

Vücut kiri, vücut yağları, deterjanlar, kimyasallar ve sert sudan gelen mineraller yıkandıktan sonra liflerde kalırsa, her havlu sonunda sertleşecek ve kaşındırıcı olacaktır. Çoğu zaman, yumuşaklığı havluya geri döndürmek için basitçe yapışkanları sıyırıp daha sonra sorunu ilk etapta önlemeye yardımcı olmak için bazı kolay adımları takip edebilirsiniz.

Havlu yumuşatma

1. Çamaşır Makinasına Havlu Yükleme

Benzer renkteki havluları ve keseleri toplayın ve yıkayıcıya yükleyin. Çamaşır makinesini aşırı yüklemeyin, çünkü havluların yıkama tamburunda hareket etmesi için yer gerekir.

2. Su Sıcaklığını ve Yıkama Döngüsünü Seçin

Soruna neden olan vücut kirini, deterjanı ve yumuşatıcı birikimini gidermek için ılık veya sıcak su seçeneğini seçin. Programı normal yıkamaya ayarlayın.

3. Beyaz Sirke Ekleyin ve Her Zamanki Gibi Yıkayın

Önceden yüklenmiş otomatik deterjan ve yumuşatıcı çekmeceleriniz varsa, bu yük için bunları devreden çıkarın. Deterjan veya yumuşatıcı eklemeyin. Bunun yerine, çamaşır makinesi tamburuna iki bardak saf beyaz sirke ekleyin. Sirke, havluların sertleşmesine neden olan kalıntının atılmasına yardımcı olur.

Suyu sert olan bir bölgede yaşıyorsanız ve su yumuşatma sistemi kullanmıyorsanız, havlularınızın liflerinde biriken mineral birikintilerini kesmek için sirkeden daha fazlası gerekli olacaktır. Sirke yerine, sıcak suyla yıkamaya bir bardak ev amonyağı ekleyin. Başka bir şey eklemeyin. Diğer ürünleri amonyakla birleştirmek, zehirli kokulara neden olabilir.

4. Kurutucuyu Doğru Yerleştirin ve Doğru Döngüyü Seçin

Havluları çamaşır makinesinden çıkarırken, kurutucuya atmadan önce liflerin kabartılmasına yardımcı olmak için hızlıca sallayın. Liflerin aşırı kurumasını önlemek için orta ateş veya kalıcı pres ayarı seçin. Kurutucuyu yükledikten sonra, varsa birkaç yün kurutucu topunu atın. Toplar, yuvarlanma hareketi sırasında havlu liflerini “dövecek” ve onları daha yumuşak ve daha kabarık hale getirecektir. Havluları katlamadan önce kurutucudan çıkarırken iyice sallayın.

Yeni sirkeyle yıkanmış havlularınızı dış mekan çamaşır ipine veya kurutma askısına asmayı seçerseniz, kuruduktan sonra hala biraz sert gibi gelebilirler. Katlamadan önce liflerin gevşemesine yardımcı olmak için kuru havluyu hızlı bir şekilde yoğurun.

5. Gerekirse Tekrarlayın

Kalıntı özellikle ağırsa ve havlular yumuşak bir duruma geri dönmediyse, adımları tekrarlayın.

Havlularınızı Yumuşak Tutma İpuçları

  • Çamaşır makinesine her havlu yüklemesinde kullandığınız çamaşır deterjanı miktarını azaltın: Fazla deterjan havlu liflerinde kalıntı bırakır ve kaşındırıcı olmalarına neden olur.
  • Yıkama suyu sıcaklığınızı artırın: Ilık veya sıcak su, özellikle ağır hizmet deterjanı kullanmıyorsanız daha iyi sonuçlar verecektir.
  • Havlu yıkarken çamaşır makinenizi aşırı doldurmayın.
  • Emiciliği azaltan kalıntılarla mücadele etmek için ticari kumaş yumuşatıcıları damıtılmış beyaz sirke ile değiştirin.
  • Ticari kumaş yumuşatıcıların bıraktığı his ve kokuyu seviyorsanız, bunları az miktarda kullanın ve liflerde aşırı birikmeyi önlemek için ayda bir sirke ile derinlemesine temizlik yapın.
  • Küf oluşumunu teşvik eden ve havlu kumaşa kolayca bulaşan güçlü kokulara neden olan deterjan ve yumuşatıcı artıklarını temizlemek için yıkayıcınızı, özellikle önden yüklemeli bir yıkayıcıyı düzenli olarak temizleyin.
  • Havluları kabarık tutmak için yün kurutucu toplar ve kurutucuda daha düşük bir ısı ayarı kullanın.
  • Sert suyunuz varsa bir su yumuşatma sistemi kurun.