Plaj havlusu temizliği ve bakımı

Hiçbir şey yazın sarı kumların üzerine serilmiş parlak ve renkli bir plaj havlusu, gölgeli bir piknik yeri veya havuz kenarında bir şezlongdan daha iyi olamaz. Ancak bu havlular kum, tuz, klor, güneş kremi ve bronzlaşma ürünleri ile çok fazla temas ediyor. En sevdiğiniz plaj havlusunu en iyi şekilde nasıl yıkayacağınızı ve temizleyeceğinizi bilmek, onun yaz boyunca dayanmasına yardımcı olacaktır.

İster sahilde tembel bir hafta geçirin, ister havuza dalın, kullandığınız havlu cildiniz ve bakterilerin yanı sıra çevresel faktörlerle de temas ediyor. İdeal olarak, her kullanımdan sonra plaj havlusu yıkanmalıdır. Ancak tatildeyken bu mümkün olmayabilir. Kullanımlar arasında havlu, tercihen çabuk kuruyacağı ve sanitasyona yardımcı olan ultraviyole ışınlarından yararlanacağı için güneşte kuruması için asılmalıdır. Parlak renkleri korumak istiyorsanız, her gün havuz başında kullanılan havluları durulayarak renkleri solabilecek klor kalıntısını temizleyin. Bir plaj havlusu, kaç kez kullanıldığına ve kirlilik seviyesine bağlı olarak en azından iki günde bir yıkanmalıdır.

Plaj Havluları Nasıl Yıkanır?

1. Plaj Havlularını Silkeleyin ve Kurulayın

Her kullanımdan sonra, havlu liflerinde kalan kumların veya kirin temizlenmesi önemlidir. Havlu ıslak olsa bile, kalıntıları gidermek için kuvvetli bir şekilde sallayın (tercihen şüphesiz güneşlenen insanlardan uzakta). Kum ıslak bir havluya yapışacağından, havluyu tamamen kuruması için asın ve ardından tekrar iyice sallayın.

Cildinize kumlu bir plaj havlusunun vereceği rahatsızlık hissinin yanı sıra, her kullanımdan sonra olabildiğince fazla kumdan kurtulmanız için başka bir neden daha vardır. Havludaki aşırı kum veya çakıl, çamaşır makinenizin arızalanmasına neden olabilir. Tüm bu kum, yıkayıcının filtrelerine doğru akar ve tıkanmalarına neden olur. Bu, makinede sızıntılara ve su pompalarının bozulmasına neden olur.

2. Bakım Etiketlerini Kontrol Edin ve Plaj Havlularınızı Ayırın

plaj havlusu nasil yikanir

Çoğu plaj havlusu kalın, emici pamuktan yapılırken, sentetik mikrofiberlerden yapılmış havlular da vardır. Lif içeriğini ve yıkama talimatlarını öğrenmek için bakım etiketine bakmak için zaman ayırın.

Plaj havlularınızı yıkayacağınız zaman, renge göre (açık ve koyu) sıraladığınızdan emin olun. Çoğu renk vermezken, yeni havlular ilk birkaç yıkama döngüsü sırasında boyayı akıtabilir.

Makineyi tam doldurmak için yeterli havlunuz yoksa, diğer çamaşır türleri ile beraber yıkanabilir. Tüy bırakmayan kumaşları seçtiğinizden emin olun. Kimsenin pamuklu tüylerle kaplı şık bir mayoya ihtiyacı yoktur.

3. Havluları Çamaşır Makinasına Yerleştirin

Havluları çamaşır makinesine yüklerken, yıkama tamburunu aşırı yüklemeyin. Havluların gerçekten temizlenmeleri için temizleme solüsyonunda hareket edecek alana ihtiyacı vardır. Dengeli bir yüklemede ancak temiz bir yıkmama sonucu elde edilebilir.

4. Deterjan, Su Sıcaklığı ve Döngüyü Seçin

Plaj havlularını temizlemek için su sıcaklığı, yıkama döngüsü ve çamaşır deterjanı konusunda doğru seçimleri yapmanız gerekir.

Havluları kurutucuya atmayı planlıyorsanız, daha düşük bir yıkama suyu sıcaklığı (ılık veya soğuk) seçebilirsiniz. Kurutucunun ısısı, kalan bakterileri temizleyecektir. Bununla birlikte, havlu kullanan birinin ayak mantarı veya başka bir tür mantar veya bakteri enfeksiyonu varsa, sıcak suyu tercih edin. Kısa veya yumuşak bir döngü yerine, havluların deterjan solüsyonunda bolca zaman geçirmesi için düzenli yıkama döngüsünü seçin.

En iyi sonuçlar için, kiri ve lekeleri parçalamak için yeterli enzim içeren ağır hizmet tipi bir deterjan seçin. Ağır hizmet tipi bir deterjan kullanarak, muhtemelen lekeleri ön işlemden geçirmenize gerek kalmayacaktır.

Havluları olabildiğince emici tutmak için, elyafları kaplayan ticari kumaş yumuşatıcıları atlayın. Havluları sert bırakan deterjan kalıntılarını temizlemek için durulama döngüsüne bir fincan damıtılmış beyaz sirke ekleyin. Turşu gibi kokmazlar, sadece temiz, taze ve dokunulduğunda yumuşaktırlar.

5. Plaj Havlularından Leke Çıkarma

Plaj havlularını kurutucuya atmadan önce herhangi bir leke veya renk değişikliği olup olmadığını kontrol edin. Renk kanaması, bronzlaştırıcılardan kaynaklanan koyu lekeler veya güneş kreminden kaynaklı sararma görürseniz, sorunu çözene kadar kurutucuyu atlayın. Kurutma makinesinin ısısı lekeleri sabitleyecek ve çıkarılmasını çok zorlaştıracaktır.

6. Kurutma Döngünüzü Seçin

Havlular yıkandıktan ve tüm lekelerden arındıktan sonra, kurutucunuzun nem algılama döngüsünü seçin. Bu şekilde makine, fazla kurumasını önlemek için havlular kuruduğunda duracaktır. Plaj havluları da kuruması için çamaşır ipine asılabilir.

7. Donuk ve Bozuk Plaj Havluları Onarma

Plaj havluları, bol kullanımla ve uzun süre güneşe, tuza ve klora maruz kaldığında kolayca solabilir. Havlularda klorlu ağartıcı kullanmayın çünkü bu, lifleri zayıflatabilir ve kumaşı daha da soldurabilir. Pamuklu havlular için, daha yavaş çalışacağından oksijen bazlı bir çamaşır suyu kullanın. En iyi uygulamalar için pamuğun nasıl yıkanacağına ilişkin kılavuzumuza bakın. Her zaman ürün etiketlerini okuduğunuzdan ve tavsiyelere uyduğunuzdan emin olun.