İstanbul’un en iyi halk plajları

Genellikle İstanbul’un güney kıyılarını güzel kumsallarla ilişkilendirmeyiz, ancak nereye bakacağınızı bilirseniz, bazı rakipsiz harikalar bulacaksınız. İstanbul’da yaşayanların parlak kumlar için Ege’de veya Akdeniz’de gezinmesine gerek yoktur.

Mega kent, Türkiye’nin en iyi plajlarından bazılarıyla bağlantılıdır ve favorilerimizin hepsi en fazla 1.5 saatlik sürüş mesafesindedir. Yaşadığınız şehirde denize girerek deniz, kum ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Güneşli bir kaçamak mı arıyorsunuz, ancak tatil bölgelerine gitmeye paranız yetmiyor mu? İstanbul’un şehir merkezine bir buçuk saat uzaklıkta çok sayıda muhteşem plaj var, bu yüzden bu güzelliklerden birine günübirlik bir gezi için parmak arası terliklerinizi ve güneş gözlüklerinizi alın. Yine de güneş kremini unutmayın!

Şile’den başlayacağız, Beykoz, Sarıyer ve Çatalca ile Karadeniz’i tamamlayıp ardından Marmara kıyılarında önerebileceğimiz bazı plajlardan bahsedeceğiz.

1. Ağva Plajları

Pek çoğumuz Şile’nin Ağva plajlarından haberdar. Ağva’nın kumlu plajları suya hafifçe eğimlidir ve güneşlenmek ve yüzmek için popülerdir. Burada popüler plajlardan çamlık mevkiinde halk plajı oldukça popüler.

Alemdağ Şile Yolu üzerinden Şile’ye ulaşabilirsiniz.

agva halk plaji

2. Bozgoca Plajı

Yine Şile’de Ağva’ya yakın bir konumda, daha iç bir koyda daha güvenli bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz. Sabahları iyi güneş alır.

bozgoca

3. İmrenli Plajı

Şile’nin popüler bir tatil beldesi de İmrenli çevresidir. İmrenli Plajı ve Akçakese Akkaya Plajı oldukça popülerdir. Aşağıda sırasıyla fotoğraflarını görebilirsiniz.

imrenli plaj
akcakese plaji

4. Kabakoz Plajı

Şile Kabakoz etkileyici bir plaja ev sahipliği yapıyor. Kabakoz Plajı’nda güneşin ve kumun tadını çıkarırken oldukça keyifli bir gün geçireceksiniz.

kabakoz

5. Şile Plajları

Şile’deki diğer plajlara da kısa bir göz attık. Şile’nin merkezine ve batı kıyılarına yakın bu plajlar İstanbul’un merkezine daha yakın. Alacalı Plajı, Sofular Plajı, Ayazma Plajı, Ağlayankaya Plajı, Uzunkum Plajı, Sahiljköy Plajı ve Doğancılı Plajı oldukça popülerdir. Aşağıda sırasıyla fotoğraflarını görebilirsiniz.

alacali plaji
sofular plaji
ayazma plaji
aglayankaya plaji
uzunkum plaji
sahilkoy
dogancili plaj

6. Beykoz Plajları

Şile’den Beykoz’a geçiyoruz. Beykoz’da birkaç güzel plaj var. Özellikle popüler olan plajlardan ikisi, Riva sahilinde. Riva Elmasburnu Plajı ve Riva Su Ürünleri Plajı sizi bekliyor. Boğazda Beykoz Poyraz Plajı’da eşsiz bir güzellikte.

Riva’ya Kuzey Marmara Otoyolu veya Çevre yolu üzerinden gidebilirsiniz. Kaptanın Mezarı, Halis Koy, Riva Halk Plajı ve Riva Elmasburnu Plajı oldukça popülerdir. Aşağıda sırasıyla fotoğraflarını görebilirsiniz.

kaptanin mezari
halis koy
riva plaji
elmasburnu

7. Sarıyer Plajları

Avrupa Yakası’nın Karadeniz kıyılarında Sarıyer ilçesi sınırlarında harika plajlar bulunuyor. Denizin ve kumun tadını bu efsane plajlarda çıkarabilirsiniz.

Kuzey Marmara Otoyolu’ndan gitmek daha çabuk olur. Ancak daha ucuza gitmek için Çevre Yolunu kullanın. D100’den gidin ve Avrupa Yakası’na geçin. Çevre yoluna girin, Büyükdere Caddesi üzerinden Sarıyer’e doğru yol alın. Gümüşdere Plajı, Kilyos Plajı, Demirciköy Uzunya Plajı ve Kısırkaya Plajı oldukça popülerdir. Aşağıda sırasıyla fotoğraflarını görebilirsiniz.

gumusdere
kilyos plaj
uzunya plaji
kisirkaya

8. Çatalca Plajları

Kalabalıklardan uzaklaşmak ve sessiz bir doğanın keyfini çıkarmak için en iyi plajlar Çatalca’da. Aynı zamanda yiyeceklerinizi de getiririp plajda piknik yapabilirsiniz.

Karacaköy Ormanlı Plajı ve Karacaköy Evcik Plajı: D020 eski İstanbul – Kırklareli karayolunu kullanarak Kestanelik’ten saparak Karacaköy’e gidebilirsiniz. Fotoğrafları da sırasıyla aşağıdadır.

ormanli plaji
evcik plaji

Yalıköy Plajı: D020 eski İstanbul – Kırklareli karayolunu kullanarak Kestanelik’ten saparak Karacaköy’ü geçtikten sonra Yalıköy’e ulaşabilirsiniz.

yalikoy plaj

Binkılıç Çılıngöz Plajı: D020 eski İstanbul – Kırklareli karayolunu kullanarak Kestanelik’ten itibaren sahilden gidebilirsiniz veya D020’de devam edip Binkılıç’ta bölgeye girebilirsiniz.

9. Adalar Plajları

İstanbul’da ada plajları hala popüler. Adalar’da çok güzel plajlar var. Çoğu ücretli olsa da para vermeye değer, çünkü şehre çok yakınlar.

Büyükada’da Bıyık Plajı adanın en güneyindedir. Viranbağ Plajı adanın güney batısındadır. Halil Koyu adanın batısındadır. Nakibey Plajı adanın doğusundadır.

Sedef Adası’nda da bir plaj vardır. Heybeliada’da Değirmenburnu Plajı, Burgazada’da Çamakya Plajı, Burgazada Halk Plajı, Kınalıada’da Kınalıada Halk Plajı bulunur. Viranbağ Plajı, Bıyık Plajı ve Kınalıada Halk Plajı için fotoğraflar sırasıyla aşağıdadır.

viranbag
biyik plaj
kinaliada plaj

10. İstanbul Güney Plajları (Marmara Denizi)

İstanbul’da Marmara Denizi’ne bakan çok sayıda plaj bulunuyor. Belki Karadeniz kıyıları gibi keyif almayacaksınız ve kalabalıktan memnuniyetsiz olacaksınız, ama kısa bir serinleme için idealdir.

Bunlardan bazıları; Kadıköy Caddebostan Plajı, Erenköy Halk Plajı, Bakırköy Yeşilköy Plajı, Florya Plajı’dır.

caddebostan
yesilkoy plaj
florya plaj