Terlik nasıl yıkanır? – Terlik temizleme ipuçları

Havlu kumaş slaytlar, yün astarlı deri terlikler veya yeni süper kahraman patikleri giyseniz de, yumuşak, rahat ve mümkün olduğunca uzun süre güzel görünmelerini sağlamak için terlikler düzenli olarak temizlenmelidir.

Terliklerin ne sıklıkla temizlenmesi gerektiği birkaç faktöre bağlıdır: Terlikleri dışarıda giyiyor musunuz? Terlikle çorap mı giyiyorsun? Ayak mantarı ve kokusuyla mı uğraşıyorsunuz? Her tür terlik, herhangi bir koku veya ağır kir görünür hale gelir gelmez temizlenmelidir. Çoğu terlik en az ayda bir temizlenmelidir.

Pamuklu ve Sentetik Kumaş Terlikler Nasıl Temizlenir?

Pamuklu havlu kumaş slaytlar ve polyester kumaşlardan yapılmış terlikler, hatta suni kürkle kaplı olanlar bile, onları canlandırmak ve kokusunu gidermek için makinede veya elde yıkanabilir.

Tabanları Silin

Terlikler dışarıda giyildiyse, herhangi bir çamur veya kumu çıkarmak için tabanları nemli bir bezle veya ıslak mendillerle (yumuşak sabunla aşılanmış) silin.

Ön İşlem Lekeleri

Terliklerde yiyecek lekeleri varsa veya iç taban gibi çok kirli alanlar varsa, lekeleri ön işleme tabi tutmak için lekeleri parçalamak için enzimler içeren ağır hizmet tipi deterjan kullanın. Deterjanı lekeli bölgeye parmaklarınızla veya yumuşak kıllı bir fırça ile uygulayın. Deterjanın terliği yıkamadan önce en az 15 dakika çalışmasına izin verin.

Kumaş Terlikleri Makinede Yıkama

Makinede yıkamak istediğiniz kumaş terlikleriniz varsa, bunları benzer renk ve kumaşlardan oluşan bir yıkama yüküne ekleyin. Bir miktar havlu genellikle işe yarar. Normal deterjanla düzenli bir döngüde ılık suda yıkayın.

Kumaş Terlikleri Elde Yıkama

Kumaş terlikler, lavaboda ılık suda yaklaşık bir çay kaşığı ağır hizmet deterjanıyla elde yıkanabilir. Terlikleri sabunlu suya ekleyin ve pisliğin kalkması için en az 30 dakika bekletin. Çözeltiyi terlikler arasından yavaşça sıkın ve sabunlu suyu boşaltın.

Lavaboyu temiz suyla doldurun ve terlikleri sabun köpüğü kalmayana kadar durulayın. Fazla suyu yavaşça bastırın. Suyu emmeye yardımcı olması için terlikleri kalın bir havluyla yuvarlayın.

Kumaş Terlikleri Kurutma

Makinede veya elde yıkanmış olsun, tüm terliklerin havada kurumasına izin verilmelidir. Terlikleri yeniden şekillendirin ve kurumaları için iyi havalandırılan bir yere koyun. Şekillerini tuttuklarından endişe ediyorsanız, terlikleri kağıt havlu veya beyaz kağıt mendil ile hafifçe doldurun. Gazete kullanmayın çünkü terliklerinizde mürekkep lekesi bırakabilir. Terlikler kurudukça kağıdı sık sık değiştirin.

Terlikleri asla makinede kurutmayın. Otomatik kurutucuya asla terlik koymayın. Yüksek ısı, tabanların bozulmasına ve inşaatta kullanılan yapıştırıcıların çözülmesine neden olabilir.

terlik nasil temizlenir

Süet Terlik Nasıl Temizlenir?

Süet terlikler deri postlardan yapılmıştır ve yüzeyi korumak için nokta temizliği yapılmalıdır. Terliklerin içi üzerinde özenle çalışın çünkü nemli olduklarında bakteriler çoğalmaya başlar, bu da terliklerinizde kalıcı bir kokuya sahip olmasının sebebidir.

Gevşek Kalıntıları Çıkarın

Süet yüzeyindeki gevşek kiri çıkarmak için süet bir fırça veya yumuşak bir bez kullanın.

Anlık oluşan yağ lekelerinde ise gresi emmesi için mısır nişastası serperek yağ lekelerine müdahale edin. Bu, lekeler meydana gelir gelmez yapılırsa en etkilidir. Mısır nişastasının birkaç saat lekelerin üzerine kalmasına izin verin ve ardından fırçalayın. Emilecek daha fazla gres kalmayana kadar tekrarlayın.

Ürün talimatlarını izleyerek ağır kir ve lekeleri temizlemek için ticari bir süet temizleyici kullanın.

Süet Terliklerin İçini Temizleme

Çoğu süet terliğin içi kürk astarlıdır. Astarı temizlemek ve tazelemek için üzerine ağır bir karbonat tabakası serpin. Astarın içine işlemek için süet fırçayı kullanın ve birkaç saat oturmasına izin verin. Ardından kabartma tozunu vakumlayın.

Astar çok kirliyse, iki bardak ılık su ve bir çay kaşığı yün yıkama veya yumuşak bir deterjan içeren bir çözelti karıştırın. Yumuşak bir bezi solüsyona batırın ve nemlenene kadar sıkın. En görünür kir temizlenene kadar terliklerin içini nazikçe fırçalayın, bezi sık sık durulayın.

Bezi temiz suyla durulayarak ve sabunlu kalıntıları gidermek için terliğin içini silerek bitirin. Terliklerin birkaç saat kurumasını bekleyin. İç mekanda kurutmak için düşük ayarda fön makinesi de kullanabilirsiniz; Kürkü tekrar kabarık hale getirmek için parmaklarınızı kullanın.

terlik temizleme

Deri Terlik Nasıl Temizlenir?

Deri terlikler makinede yıkanmamalıdır, ancak elde temizlenebilir.

Gevşek Kalıntıları Çıkarın

Deri terlikleri hafif nemli bir bezle veya ıslak mendille (fazla ıslaklığı gidermek için biraz sıkarak) silin.

Eyer Sabunu İle Temizleyin

Ürün talimatlarını izleyerek bir ılık su ve Kastilya veya eyer sabunu çözeltisini karıştırın. Yumuşak bir bezi solüsyona batırın ve hafifçe nemlenene kadar sıkın. Bölümler halinde çalışarak terliğin dışını ve deri iç kısmını nazikçe silin.

İç kısımlar kürk astarlıysa, dış deri temizlendikten ve kıvamlandırıldıktan sonra bunları ayrı ayrı temizleyin.

Kurulama ve Parlatma

Deri temizlendiğinde, yaklaşık beş dakika bekleyin ve ardından temiz, yumuşak bir bezle parlatın.

Deriyi yumuşak ve esnek tutmak için, ürün talimatlarını izleyerek ticari bir deri tüy kremi uygulayın. Bir parlaklık elde etmek için cilalayarak bitirin.

Terlikleri giymeden önce birkaç saat kurumaya bırakın. Bu esnemeyi önlemeye yardımcı olacaktır.

Terliklerin Daha Uzun Süre Temiz Tutulması İçin İpuçları

  • Terlikleri dışarıda giymeyiniz. Kürklü terliklerinizi dışarıda giyiyorsanız, hafif görünmez çoraplar giyerek iç kısımları ter ve diğer kirlerden koruyun.
  • İşten eve geldikten sonra terlik giymeden önce yeni çoraplar giyin.
  • Terlikleri düzenli olarak temizleyin.
  • Terlikleri, giydiğiniz zamanlar arasında nefes almaları için rotasyonlu kullanın.