Birkenstock terlik nasıl temizlenir?

Birkenstock terlik oldukça popüler ve 1774’ten beri üretiliyor. Terliğin adı, 1892’de ilk esnek tabanlıklarla piyasaya süren Konrad Birkenstock’tan geliyor. Sadece 10 yıl sonra, 1902’de bu terliklere kemer desteği eklenerek çok daha rahat hale getirildi.

Günümüze bakarsak, şimdilerde Birkenstock’lar, terliklerden sandaletlere, ayakkabı ve botlara kadar çeşitli stillerde gelir. Her stilde en kaliteli doğal lateks, bakır, pirinç, yün keçe, süet ve deriler bulunur. Bu türden terlikleri ne kadar uzun süre giyerseniz, ayaklarınıza şekil vermeye başladıkları zaman daha da rahat olurlar. Ancak zamanla çok kirlenirler. Ancak bu sayfadaki temizlik ipuçları ile Birkenstock’larınızı uzun süre temiz tutabilir ve sonraki sezonlarda da kullanabilirsiniz.

Süet ve Nubuk Deri Birkenstock Temizliği

Süet ve nubuk derilerin yüzeyini temiz tutmanın en iyi yolu, en az iki haftada bir düzenli temizliktir.

Yüzeyi Fırçalayın

Her kullanımdan sonra yüzeydeki tozu ve kiri temizlemek için yumuşak bir mikrofiber bez kullanın. Malzemeyi kaldırmak için süet fırçasıyla hızlı bir fırçalama ile devam edin.

Kuru Lekeleri Ovalayın

Süet üzerine yiyecek dökerseniz veya çamur bulaşırsa, mümkün olduğu kadar temizleyin, ancak ovalamayın. Islak lekeleri silmek genellikle onları süetin daha da derinlerine götürür ve çıkarılmasını zorlaştırır. Temizlemeden önce lekeli alanın tamamen kurumasını bekleyin. Leke kuruduğunda, kurumuş maddeyi gevşetin ve fırçalayın ve süet kumaşı kaldırmak için iyi bir fırçalama yapmadan önce lekeyi ovalamak için bir sanat sakızı silgisi veya kurşun kalem silgisi kullanın.

Yağlı Lekeleri Emin

Süet üzerindeki yağlı damlalar için, yağı emmek için mümkün olan en kısa sürede mısır nişastası veya bebek pudrası ile lekeyi kapatın. Mısır nişastasını fırçalamadan önce en az dört saat leke üzerinde kalmasına izin verin. Yağın tamamını emmek için tedaviyi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.

Sakız ve Katranı Kazın

Süet üzerine yapışkan bir şey düşerse, hemen ticari bir yapıştırıcı çıkarıcı almayın. Ürünler süet rengini değiştirebilir. Bunları yalnızca son çare olarak kullanın. Bunun yerine, plastik bir torbaya bir buz küpü koyun ve doğrudan yapışkan pisliğin üzerine koyun. Sakızın veya katranın sertleşmesine izin verin, böylece süetten nazikçe kaldırabilirsiniz. Sertleşmiş yapışkanı kazımak için kör bir bıçak veya eski bir kredi kartının kenarını kullanın. Buz tedavisini gerektiği kadar tekrarlayın. Katı parçalar kaybolduğunda, lekenin son izlerini çıkarmak için bir sanat sakızı silgisi ve malzemenin liflerini kaldırmak için bir süet fırçası kullanın.

Mantar Tabanların Temizlenmesi

Üst kısımları temizledikten sonra mantar tabanları ve ayak tabanını temizlemenin zamanı geldi. Ayakkabıları uzun süre çorapsız giydiyseniz, tabanlar, ayaklarınızdaki yağ ve topraktan tabanlıklarda ayak izinizin gölgesini oluşturur. Bunu kaldırmak neredeyse imkansızdır.

Bir Temizleme Solüsyonunu Karıştırın

Küçük bir kapta iki bardak ılık su, iki yemek kaşığı damıtılmış beyaz sirke ve yarım çay kaşığı bulaşık deterjanı karıştırın.

Nazikçe Fırçalayın

Eski bir diş fırçasını veya küçük, yumuşak kıllı bir fırçayı solüsyona batırın. Her seferinde küçük bir alanda çalışarak mantar tabanını hafifçe fırçalayın.

Durulayın ve Kurutun

Tabanlar temiz olduğunda, tüm mantar alanını sade suya batırılmış bir bezle silin. Bu, sabunlu kalıntıları temizleyecektir. Ayakkabıların doğrudan güneş ışığından ve ısıdan uzakta havada kurumasına izin verin.

Mantarı Koşullandırmak

Birkenstocks’un mantar tabanları, esnek kalmaları için bir dolgu macunu ile kaplanmıştır. Mantar kuru görünmeye başlarsa, yeni bir mantar dolgu macunu katın. Ürün ayakkabı tamirhanelerinde, ev donanım mağazalarında ve çevrimiçi olarak mevcuttur.

Deri Birkenstock Temizliği

Ayakkabının üst kısmı ister doğal deri ister rugan olsun, sık sık temizlenmeli ve şartlandırılmalıdır.

Yüzeyi Silin

Her kullanımdan sonra yüzeydeki tozu ve kiri silmek için hafif nemli yumuşak bir bez kullanın.

Birkenstock’larınızda kış tuzu lekeleri varsa, yumuşak bir bezi eşit miktarda suya ve damıtılmış beyaz sirkeye batırın. Bezi sıkın ve ayakkabıyı silin, ardından ısıdan veya güneş ışığından uzakta havayla kurumaya bırakın.

Cila ve Kondisyon Deri

Doğal ve yağlı deri üst yüzeyleri eski haline getirmek ve bakımını yapmak için uyumlu renkte ticari bir ayakkabı cilası kullanın. Bu, çoğu sürtünmeyi ortadan kaldıracaktır. Deriyi esnek tutmak için ürün talimatlarını izleyerek bir deri yumuşatıcı kullanın. Ayakkabılarınız yağmurda ıslanmışsa bu özellikle önemlidir.

Rugan Deriyi Parlatın

Rugan deriye parlak yüzeyini veren film kaplama, genellikle ayakkabıların nemli bir bezle silinmesiyle eski haline getirilebilir. Deri gerçekten donuksa, parlaklığı geri kazandırmak için yumuşak bir bez üzerinde biraz cam temizleyici kullanın. Sürtünmeleri gidermek için yumuşak bir bez üzerine bir miktar vazelin sürün ve izleri parlatın.

Kumaş Birkenstock Temizliği

Birkenstock’ların keten kanvas, mikrofiber ve yün keçe sayaları mevcuttur.

Yüzeyi Fırçalayın

Kumaş ayakkabıları lekeli olarak temizlemeden önce tozu ve yüzey kiri temizlemek için yumuşak kuru bir bez veya yumuşak kıllı bir fırça kullanın.

Bir Temizleme Solüsyonunu Karıştırın

Küçük bir kapta iki bardak ılık su ve yarım çay kaşığı bulaşık deterjanı karıştırın.

Nokta Temizliği

Küçük bir bezi temizleme solüsyonuna batırın ve lekeli bölgeleri nazikçe ovalayın. Kumaşı aşırı doyurmayın. Kumaş tanesi yönünde çalışın.

Zor Lekelerle Mücadele Edin

Çıkarması zor lekeler için piyasada satılan bir çamaşır lekesi çıkarıcı kullanın ve bölgeyi eski bir diş fırçasıyla nazikçe ovalayın.

Durulayın ve Kurutun

Temiz bir bezi sade suya batırarak durulayın. İyice sıkın ve kalan sabunlu kalıntıları gidermek için ayakkabının tüm kumaş kısmını silin. Mümkün olduğu kadar fazla nemi çıkarmak için kumaşı kağıt havlularla kurulayın. Ayakkabıları doğrudan ısıdan uzakta havada kurutun.

Ayakkabıları kururken şeklini korumalarına yardımcı olmak için temiz kağıt havlular veya beyaz çoraplarla doldurun.