Kaktüs toprağı nasıl değiştirilir?

Kaktüsler, nadiren saksı değişimi gerektiren ve fazla bakım gerektirmeyen ev bitkileridir. Ancak kaktüs toprağını değiştirmeniz gerektiğinde, bunun doğru ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamak önemlidir. Kökler saksının dibindeki drenaj deliklerinden geçmeye başladığında, kaktüsünüzü nakletme zamanı gelmiştir. Yavaş büyüdükleri için, kaktüsler tipik olarak sadece 3-4 yılda bir veya daha hızlı büyüyen çeşitler için 2-3 yılda bir toprak değişimi gerektirir.

Pek çok kaktüs çeşidi, bitki için koruma görevi gören keskin dikenlerle süslenmiştir. Bu aynı zamanda kaktüslerin nakledilmesini zor ve bazen tehlikeli bir görev haline getirir. Bir kaktüsü güvenli bir şekilde nakletmenin en iyi yollarından biri, mutfağınızda bulacağınız gibi bir çift metal maşa kullanmaktır. Bir çift kalın koruyucu bahçe eldivenine yatırım yapmak da iyi bir fikirdir. Kaktüs dikenleri çoğu kumaşa kolayca nüfuz edebileceğinden, kumaştan yapılmış bahçe eldivenlerinden kaçınarak, kalın kanvas veya deriden eldivenleri tercih edin.

Bir kaktüsün toprak değişimi için en doğru zaman, bitkinin aktif büyüme dönemine girdiği ilkbaharın başından ortasına kadarki süreçtir. Bu, kaktüsün elleçlenmekten kurtulmasına ve yeni ortamına alışacak enerjiye sahip olmasına olanak sağlayacaktır. Çoğu kaktüsün dikenli sivri uçları vardır, bu da onları ağrılı hale getirir ve temas ettiklerinde deriden çıkarılmasını zorlaştırır, bu nedenle bir kaktüs ekerken koruyucu ekipman giyilmesi her zaman önerilir.

kaktus saksisi

Kaktüs toprağı değiştirme

1. Araç ve Malzemelerinizi Hazırlayın

Bir kaktüsün ekilmesi için gerekli aletler bitkinin büyüklüğüne ve dikenine bağlıdır. Örneğin, daha küçük kaktüsleri naklederken metal maşalar ve / veya gazeteler gerekli olmayabilir, oysa daha büyük kaktüsler tam bir koruyucu ekipman listesine ihtiyaç duyabilir.

Boyutu ne olursa olsun, kaktüslerle çalışırken her zaman kalın, koruyucu eldiven kullanılması önerilir.

2. Kaktüsü Eski Saksıdan Çıkarın

Tencerenin kenarlarındaki toprağı gerekirse kör bir bıçak veya mala ile gevşetin. Gerekirse, tutmayı kolaylaştırmak için kaktüsü birkaç kat gazeteye sarabilir veya kaktüse dokunmak için metal maşayı kullanabilirsiniz. Kök topunu yavaşça kıpırdatarak eski saksıdan çıkarın ve kaktüsü çalışma alanınızın üzerine düz bir şekilde koyun.

3. Kök Topunu Gevşetin ve Eski Toprağı Atın

Kaktüs eski saksısından çıkarıldıktan sonra kök yumağı gevşetilmeli ve eski toprak atılmalıdır. Kökün toprağa ne kadar bağlı olduğuna bağlı olarak, bu bazen hassas bir süreç olabilir. Yavaş olun ve çok fazla kök kırmamaya dikkat et.

4. Kökleri İnceleyin ve Gerekirse Kırpın

Kökler açığa çıkarken herhangi bir zararlı veya hastalık belirtisi olup olmadığını kontrol etmek iyi bir fikirdir. Ölü veya hastalıklı kökleri kesin ve gerekirse bir mantar ilacı uygulayın.

5. Kaktüs için Uygun Saksıyı Seçin

Aşırı sulamaya yatkınsanız kaktüsünüz için kil / pişmiş toprak ile yapılmış bir saksı seçin. Kaktüsler herhangi bir saksı kabında büyüyebilirken, kil kaplar topraktaki fazla nemi emmeye ve aşırı sulamayı önlemeye yardımcı olur. Seçtiğiniz kap türünden bağımsız olarak, altta bir drenaj deliği olduğundan emin olun.

6. Yeni Saksıya Kaktüsü Dikin

Yeni saksının dibini kaktüs toprağı karışımı ile doldurun (kaktüs toprağını mağazadan satın alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz), kaktüsün önceki kabı ile aynı derinlikte dikilmesini sağlayın. Maşayı veya gazeteyi kullanarak kaktüsü yavaşça tencereye yerleştirin ve saksının geri kalanını toprakla doldururken yerinde tutun.

Yeni ekilen kaktüsü hemen sulamayın çünkü yeni koşullarına uyum sağlamak için zamana ihtiyaç duyar. Yaklaşık bir hafta sonra, düzenli sulama programınıza devam edebilirsiniz.

kaktus nakli

Kaktüslerin nakil edilmesi hakkında ek bilgiler

Kaktüsler dayanıklı ve uyarlanabilir bitkilerdir ve çoğu çeşit, saksı değiştirilmeden önce sağlıklı oldukları sürece nakledilmelerinde sorun yoktur. Kaktüsünüzü orijinal konumuna geri yerleştirdiğinizden emin olun, böylece nakledilmeden önceki aynı miktarda ışığı ve havalandırmayı almaya devam edebilir.

Kaktüsler çöl bitkileri olduklarından, büyümeyi desteklemek için önemli miktarda güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Güneye veya batıya bakan güneşli bir pencere pervazı çoğu kaktüs çeşidi için idealdir. Yazları ılık geçen bir bölgede yaşıyorsanız, kaktüsünüzü yaz için dışarıya tam güneşte yerleştirmek, büyümeyi teşvik etmenin en iyi yollarından biridir!