Dayanıklı bahçe çiçekleri

Yaz tüm hızıyla devam ederken, şehrin etrafındaki yeşillikler ve rengarenk çiçeklerle dolu bahçelere hayran olmamak zor. Bahçenizin çok kuru, çok gölgeli veya toprağın bu kadar güzel bitkileri destekleyemeyecek kadar kumlu olduğunu düşündüğünüz zamanlar olabilir. Belki de mezar için dayanıklı çiçek ya da susuzluğa dayanıklı mezar çiçekleri arıyor olabilirsiniz. Aslında, bu yaygın sorunlar size ilham verebilir. Bitkiler için en kötü yerlerde bile büyüyecek 15 güzel bitki belirledik.

Güzel kokulu, çiçekli karanfil sadece kumlu toprakta hayatta kalmayacak, aynı zamanda arka bahçenizi renkli ve hoş, hafif baharatlı bir koku ile dolduracaktır. Fazla güneş almayan gölgeli bir bahçeniz varsa, çimenleri atlayın ve bölgeye dokusal bir ilgi katan ortak meşe sazıyla zemini hazırlayın. Fidanlıklarda ve bahçe merkezlerinde kolayca bulunabilen bu öldürülmesi zor bitkilerle, kuru, düşük ışıklı bir alanın sizi şaşırtıcı bir arka bahçe oluşturmanıza engel olmasına izin vermeniz için hiçbir neden yoktur.

1. Mayasıl otu

(Fotoğrafı yukarıdadır) Arka bahçeniz gün boyunca fazla güneş almıyorsa gölgelerde büyüyecek çekici bitkiler bulmak zor olabilir. Çevresindeki en iyi gölge seven bitkileri bulmak ayrı bir bilgi seviyesi ister.

Arka bahçenizin gölgeli alanlarında renk eklemek ve bakımı azaltmak istiyorsanız, bu yabani otları boğan yer örtüsü harika bir seçimdir. İlkbaharda çok güzel mavi-mor çiçekler, ardından bahçecilik sezonunun geri kalanında yoğun bir yaprak örtüsü sunuyor. Görsel ilgiyi artırmak için yapraklarında pembe ve gümüş tonları bulunan “Burgundy Glow” gibi alacalı seçimler arayın. Artı, ajuga her yıl geri gelir, böylece onu bir kez ekebilir ve yıllarca tadını çıkarabilirsiniz.

2. Filkulağı

Filkulagi

Gölgeli arka bahçenize tropik dokunuşları büyük, güzel yapraklarla getirin. Bu bitkinin ok ucu şeklindeki yaprakları kırmızı, pembe ve beyaz tonlarında kolayca bulunur, böylece bu seçimi bahçenizdeki diğer bitkilerle koordine edebilirsiniz. Beyaz çeşitler özellikle gölgede eğlencelidir çünkü özellikle alacakaranlıkta parlıyorlar. Caladium’u yıllık olarak değerlendirebilir ve yıl boyunca toprağa bırakabilir ya da kazıp kışın serin bir yerde saklayabilirsiniz.

3. Fars kalkanı

fars-kalkani

Kuzeyde ya da güneyde, güneşte ya da gölgede, bir bahçe yatağında ya da bir sera bahçesinde büyüyebilen, bozulmaz bir bitki arıyorsanız, o zaman tam size göre. Bu renkli, yapraklı bitki dayanıklı olmanın ötesinde, bahçede gerçekten göze çarpmaktadır. Bu tropikal bitkinin metalik-mor yapraklarına bayılıyoruz, kesinlikle kendi başına veya diğer bitkilerle eşleştirildiğinde bir açıklama yapıyor. Bu tropik bitkiye yıllık olarak davranın ya da maceraperestseniz, kışın içeriye getirip parlak bir yerde tutmanızı öneririz.

4. Kırmızı Yapraklı Ortanca

kirmizi-Yaprakli-Ortanca

Gölgede hayatta kalan daha fazla seçim elde etmek için, önerilere devam ediyoruz. Otsu çok yıllık bitkilerde, derin gölgeler için en uygun çeşitler konusunda size rehberlik ediyoruz. Bir çam ağacının altına gizlendiğinde veya bahçenizin en karanlık köşesine sıkıştırıldığında bile, bu bitkilerin gelişmesi muhtemeldir.

Kalın, dokusal yapraklar ve büyük koni şeklindeki çiçekler, bu çalıyı ön bahçe için ciddi bir kaldırım çekiciliği olan bir seçenek haline getirir. Bu bitkiler haziran ortasında yeni çiçek açmaya başlar ve diğer pek çok çalının kalmadığı yaza kadar güzel bir şekilde çiçek açarlar. Sezon boyunca çiçeklerin tadını çıkarmak için Kırmızı Yapraklı Ortanca tercih edin.

5. Hosta bitkisi

hosta

Hem gölgeli hem de kuru bir arka bahçeyle uğraşıyorsanız, Hosta bitkisi edinmekten mutluluk duyulacak birkaç bitkiden biridir. Yaklaşık 40 cm uzunluğunda ve 75 cm genişliğinde büyüyen bir grup Hosta bitkisi, düşük ışıklı bir bahçedeki alanı doldurmaya yardımcı olabilir. Aslında, çoğu Hosta biraz gölgeyi tercih eder ve bitki ne kadar koyu olursa, loş bir ortamda gelişme olasılığı o kadar yüksektir. Koyu gölgede dikerken, soluk lavanta çiçekleri ile oldukça alacalı yaprakları olan “İlk Don” hosta çeşidinin ekilmesini önerilir.

6. Pensilvanya sazı

Pensilvanya-sazi

Bu, gölgeli bir nokta için çimenlere harika bir alternatiftir. Bu serbest büyüyen zemin örtüsü, bahçeniz için yumuşak bir halıya benzer. Dikildikten sonra bahçeye yayılır ve orada yaşayan bitkileri boğmadan açık alanları doldurur. Daha yumuşak bir doku katıyor ve yayılacak ve diğer bitkilerle karışacak, böylece bu konuda çok fazla endişelenmenize gerek kalmayacak. Bu gölgeli bitkiyi, yemyeşil manzaraya bir renk patlaması getirecek bir karaca ot gibi çiçekli, düşük ışıklı bir yuvarlakla eşleştirin.

7. Agave

agave

Bahçeniz aydınlık ve kuru bir alanda bulunuyorsa, orada büyüyecek bitkileri seçmek, gölgede kalan çeşitleri bulmak kadar zor olabilir. Kuraklığa eğilimli bir bölge için en popüler seçimlerden biri, düşük sulu meyvedir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda çeşit var. Bizim favorilerimiz, fazladan bir renk cümbüşü getiren alacalı türler. Görsel ilgiyi artırmak için sarı kenarlıklar ve koyu yeşil merkezler gibi farklı renklere sahip iki tonlu yaprakları arayın.

8. Çöl Gülü

col-gulu

Tüm sulu meyvelerin dikenli olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşün! Bu kuraklığa dayanıklı bitkiler hakkında bildiğimizi düşündüğümüzü yeniden düşünmemiz gerekiyor. Kalın, bodur bir gövdesi ve güzel, gösterişli çiçekleri olan bir bonsai’ye benziyor. Gövdesi su depoladığı için, kuraklık zamanlarında bile sulamanıza gerek yok. İster arka bahçeye ekin ister kapalı bir sera arka bahçesi tasarlayın, bu çiçekli bitkiyi kaktüslerle veya daha klasik dikenli sulu meyvelerle eşleştirerek en sıcak yaz aylarında bile hayatta kalacak, çölden ilham alan bir bahçe oluşturun.

9. Damkoruğu

Damkorugu

Yazın zirvesinde bile, bu az bakım gerektiren bitkinin nadiren sulanması gerekir. Az büyüyen yer örtücülerinden dik çiçek açanlara kadar, görünüşte sonsuz bir çeşitlilik mevcut olduğu için, sedumun yanında eşleştirilecek en iyi bitki, daha çok sedumdur. Küçük bitkilerin ekimiyle ilgili varsayımları ortadan kaldırmak için, genellikle bahçe merkezlerinde bulunabilen bir sedum karosu satın almanız önerilir. Bir sedum karoyu yeni ortamına yerleştirmek için, onu gevşek toprağa bırakın, başlamak için iyice sulayın ve büyümesini izleyin.

10. Armeria çiçeği

Armeria

Ne gölgeli ne de kuru bir bahçeye sahip olacak kadar şanslıysanız, üçüncü bir ortak bahçe ikilemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz: Kumlu toprak. Sadece kumlu toprakta değil, aynı zamanda tuz spreylerinde ve pek de yumuşak olmayan deniz meltemlerinde hayatta kalabilecek bir bitki arayan bir deniz kenarı bahçıvanıysanız, alçak büyüyen armeria sahil kenarındaki arka bahçenizde parlayacak. Sevimli ve çekici bu çok yıllık bitki, bahar boyunca kırmızı, pembe ve beyaz tonlarında çimenli yapraklar ve küre şeklinde çiçeklere sahiptir. Sadece 15 ila 25 cm uzunluğundaki bu yere sarılan bitki, mavi alanlarda rüzgarın altında eğiliyor gibi görünüyor.

11. Karanfil

Karanfil

Görmeden koklayabileceğiniz bitkilerden biri. Özellikle sıcak bir günde, bu çiçekli bitkinin güzel kokusu sizi mor, pembe, beyaz ve lavanta tonlarındaki güzel çiçekleri görmeden çok önce karşılayacaktır. İlkbaharda bazı karanfil çeşitleri çiçek açarken, “Kahori” gibi diğerleri ilkbaharda başlar ve yaz boyunca çiçek açmaya devam eder. Görkemli çiçeklere ek olarak, yıllık dianthus mavi-yeşil yapraklarını göstermekten korkmaz, bu da onu bahçe yataklarına veya saksı bahçelerine hoş bir katkı haline getirir.

12. Dasiphora fruticosa

Dasiphora-fruticosa

Kumlu toprak için bitki seçerken, az bakım gerektiren seçeneklere, örneğin iyi drene edilmiş toprağı tercih eden bir çiçekli çalı türü olan “Primrose Beauty” ye yöneliyoruz. Soluk sarı çiçekleri ile tanınan bu çeşit, tam güneşte bulunduğunda en iyi şekilde işe yarar. En iyi kısmı, budamak zorunda değilsiniz. Hazirandan eylül ayına kadar, çiçekler tam güçle ortaya çıkar, ancak maksimum yüksekliği 1 metre civarında olan bu çalı, bahçenizi ele geçirmez ve diğer bitkilerle beraber takılır.

13. Coreopsis verticillata ayçiçeği

Coreopsis-verticillata

Arılar ve kelebekler bu bitkiye bayılıyor, bu yüzden bahçenize kanatlı güzellikler çekmek istiyorsanız, bu çiçekli bitki yakında edineceğiniz çeşit olacak. Parlak altın çiçekler, hazirandan temmuza kadar bir aydan fazla çiçek açacak ve çıkan çiçekleri keserseniz sonbaharda çiçek açmaya devam edecekler.

14. Kelebek otu

Kelebek-otu

Kelebek otu ekin, çünkü sadece canlı portakal çiçekleri ile değil, aynı zamanda kral kelebeği barındıran bitki olduğu ve süt otu ekimi türlerin hayatta kalmasını desteklediği için harika bir seçenektir. Monarch kelebekleri, yapraklar hükümdar tırtılları için tek besin kaynağı olduğundan, yumurtalarını süt otu bitkisinin yapraklarına bırakırlar.

15. Halkavi Yapraklı Adaçayı

Halkavi-Yaprakli-Adacayi

Mor renk bahçedeki hemen hemen diğer tüm renklerle uyumludur. İyi drene edilmiş kumlu toprak tipik olarak bu çiçekler için iyi bir destek sistemi sağlarken, kendi ağırlıkları altında sarkmaya başlarlarsa, sapları kesip taze başlama yapabilirsiniz. Nispeten uzun bir çiçeklenme dönemi, temmuzdan eylüle kadar, bahçeyi aylarca aydınlatacak ve solmuş çiçeklerin solması mevsimi daha da uzatmaya yardımcı olabilir.