Basketbolda boyalı alan nedir?

Boyalı alandaki sayılar olarak adlandırılan istatistiği hiç duydunuz mu? Basketbol analistlerinin bunu tartıştığını duymuş olabilirsiniz veya bir maçtaki belirli bir oyun hakkında konuşurken buna atıfta bulunabilirler. Peki basketbolda “boyalı alan” tam olarak nedir?

Boyalı alan, basketbol sahasının çok önemli bir parçasıdır ve oyunun büyük bölümünde onu kontrol eden kişi, genellikle oyunu kazanma şansı en yüksek olandır. Çoğu atak ve savunma, oyunun neredeyse her bölümünü etkilediği için bu savaş alanı düşünülerek tasarlanmıştır. Boyanın ne olduğuna, farklı bölümlerine, oyun için neden bu kadar önemli olduğuna ve onu kontrol etmek için ne tür stratejiler kullanıldığına bir göz atalım.

Boyalı alan nedir?

Bir basketbol sahasındaki boyalı alan, taban çizgisinden serbest atış çizgisine uzanan ve serbest atış kulvar çizgileri arasında kalan potanın altındaki dikdörtgen şekilli alandır. Genellikle geleneksel parke kortunun geri kalanından farklı bir renge boyanır, bu yüzden ona “boya” diyoruz. Görsel bir açıklama için aşağıdaki fotoğrafa bakın.

basketbol-boya

Boyalı Alanın Kısımları

Konumdan da anlaşılacağı üzere bu alan basketbol sahasının önemli bir emlak bölgesidir. Buna “boya” diyoruz çünkü genellikle sahanın geri kalanından farklı bir renk ama “şerit” veya “anahtar” olarak da biliniyor. Serbest atış çizgisi ve serbest atış çizgisinden taban çizgisine uzanan çizgilerin oluşturduğu uzun alan olduğu için şerit denir. Bu, serbest atışlar yapılırken oyuncuların dışarıda durması gereken alandır.

“Anahtar” kelimesi de bu noktayı belirtmek için kullanılır. Koridorun çok daha dar olduğu basketbolun ilk günlerinde sahip olduğu anahtar deliği şeklinden dolayı başlangıçta “anahtar” olarak adlandırıldı. Dar şerit ve üstündeki top çemberi, bir anahtar deliği şekli oluşturdu.

boyali-alan

Sahanın bu önemli bölümünde ayrıca koçlar, oyuncular ve analistler tarafından sıklıkla atıfta bulunulan belirli yerler de vardır. Onlara hızlıca bir göz atalım.

Blok

Blok, potanın yakınındaki serbest atış şerit çizgileri üzerindeki alandır. Sahada blok şekli işaretlerini göreceksiniz. Serbest atışlar sırasında, oyuncuları çemberden uzakta tutmak için kullanılan bir işaretçidir, ancak oyun sırasında, bir oyuncunun post atabileceği bir konumdur ve alçak direk alanının bir parçasıdır.

Alçak Post

Alçak post, potanın yakınındaki ve şerit çizgileri üzerindeki alandır. Bu, oyuncuların, özellikle de uzun boylu olanların pas almak için bir pozisyon oluşturması veya post atması ve daha sonra basket atmaya veya başka bir pas yapmaya çalışması için ortak bir noktadır.

Yüksek Post

Yüksek post, alçak post ile aynı şekilde kullanılır, ancak adından da anlaşılacağı gibi, daha fazla anahtarın yukarısında ve serbest atış çizgisine doğrudur.

Anahtarın Üstü

Anahtarın üst kısmı, serbest atış çizgisinde ve hava atışı çemberinin etrafındaki boyanın hemen üzerindeki alandır. Bu, oyun kurucunun genellikle oyuna başlayıp yönlendireceği sahanın bir bölümüdür.

Bu yerlerin ve kortun bölümlerinin bir görseli için aşağıdaki şemaya bir göz atın.

boyali-alan-kisimlar

Boyalı Alanın Önemi

Buranın çok önemli ve stratejik bir yer olduğunu zaten belirtmiştik ve muhtemelen tüm adları ve bölümleriyle biliyorsunuzdur. Peki neden bu kadar önemli ve neden bu kadar konuşuluyor?

Potanın altındaki bu dikdörtgen şekil çok önemlidir çünkü çembere yakınlığı onu sahada şut atılacak en iyi alanlardan biri yapar. Bu, şut yüzdesinin en yüksek olduğu alandır, bu nedenle, içinde ve çevresinde ne kadar çok şut çekerseniz, o kadar çok sayı kazanmanız olasıdır. Yapılan turnikeler ve smaçlar boyada olur, yani bu alanda neden şut yüzdesinin bu kadar yüksek olduğunu görebilirsiniz.

Tersine, savunmada boyayı korumak çok önemlidir. Oyuncuların bu alana girmesini ve şut çekmesini engelleyerek, savunma, rakip hücumu daha düşük bir şut yüzdesinde tutabilir. Bu, atış yapma ve sayı kazanma olasılıklarının daha düşük olacağı anlamına gelir.

Boyalı Alandaki Kısıtlamalar

Basketbol yıllar içinde geliştikçe ve oyuncular güçlendikçe, bir pivotun veya uzun forvetin istediği kadar çemberin altında kalması ve bir guardın topu onlara atması veya ribaund beklemesi kolaylaştı. Bu nedenle basketbolda 3 saniye kuralı gündeme geldi. Bu kural, hiçbir hücum oyuncusunun arka arkaya 3 saniyeden fazla koridorda olmamasını sağladı. Bu kuralın ihlali top kaybı ile sonuçlanır.

Daha yakın zamanlarda NBA, savunmacı bir oyuncunun rakibini aktif olarak korumazken arka arkaya 3 saniye boyunca koridorda olamayacağını söyleyen 3 saniyelik savunma kuralını devreye aldı. Bu kuralın ihlali teknik faulle sonuçlanır. Hücum oyuncusu teknik faul alır ve ardından topa sahip olur.